Počas včerajšieho obchodovania na devízových trhoch sa sentiment odvíjal spočiatku od geopolitickej stability, takže euro pri obchodovaní oslabilo na svoje týždenné minimá, aby vzápätí zamierilo prudko nahor. Z dôvodov zvyšujúceho sa napätia v Líbyi sa na začiatku obchodovania dostal do kurzu výpredaj rizikových aktív a ceny ropy vystúpili na najvyššiu úroveň za posledného 2,5 roka, pretože jeden z trhov ovládli obavy z výpadku dodávok.
Spúšťacím momentom, ktorý prispel k odrazu EUR, bola ďalšia várka jastrabovitých komentárov od zástupcov ECB, pričom tentoraz to boli predovšetkým slová Y. Merscha, ktorý naznačil, že J.C. Trichet by na ďalšom zasadnutí ECB chystanom na budúci týždeň mohol vystupňovať rétoriku kladúcu dôraz na boj proti inflácii a mohol by “pravdepodobne vystúpiť s vyhlásením o ukončení intervencie”. Neskôr sa tiež na trhoch začalo pošuškávať, že istý think-tank zverejnil správu o úrokových sadzbách v EÚ, ktorá sa tiež niesla v jastrabom duchu, čo ďalej prispelo k posilneniu EUR. NZD aj včera trpel v dôsledku výpredaja rizikových aktív a dozvukov tragického a ničivého zemetrasenia, ktoré už druhýkrát za necelého pol roka postihlo mesto Christchurch.
Pokiaľ ide o americké dáta, S & P Case / Shiller index cien domov bol celkom v súlade s očakávaniami a kompozitný index sa medziročne prepadol o 2,38%, zároveň ale aj vo februári došlo k prudkému nárastu spotrebiteľskej dôvery na 70,4 bodov, čo je najvyššia hodnota od marca 2008 (ale ako dlho vydrží, ak sa ceny ropy budú pohybovať tak vysoko?). Tiež index výrobnej aktivity richmondského Fedu posilnil na 25 oproti 18 bodom vykázaným v minulom mesiaci. Wall Street si prežila najhorší deň od minulého augusta, pretože nepokoje v Líbyi si vybrali svoju daň – DJIA sa prepadol o 1,44%, S & P o 2,05% a Nasdaq o 2,74%. Obojaká ázijská seansa začala obchodovanie s nechuťou riskovať, čo sa v priebehu dopoludnia zvrátilo a viedlo k uzatváraniu krátkych pozícií. Z makrodát uvádzame japonskú bilancii obchodu s tovarom, ktorá zaznamenala prvýkrát za 22 mesiacov deficit, avšak treba si uvedomiť, že januárové dáta vzhľadom na novoročné sviatky zvyčajne podliehajú určitému skresleniu. Na fronte hospodárskej politiky vyhlásil H. Yamaguchi z BoJ, že možno čoskoro očakávať oživenie ekonomiky a v krátkodobom horizonte jej posilnenie, ale zo strednodobého hľadiska je potrebné zachovávať o niečo väčšiu obozretnosť.
Na Novom Zélande pokračujú záchranné a rekonštrukčné práce, pričom RBNZ uisťuje, že trhy sú trvalo monitorované a fungujú bez porúch. Podľa vyhlásenia agentúry Moody’s by zemetrasenie nemalo mať žiadny bezprostredný vplyv na doterajšie hodnotenia Nového Zélandu na stupni AAA, hoci by mohlo odsúdiť novozélandsku ekonomiku na ďalší rok chudokrvného rastu. Bolo počuť i zvesti o krízovom rokovaní RBNZ o znižovaní sadzieb, ktoré sa však ukázali ako nepodložené. Ďalšie pravidelné zasadnutie je naplánované na 10. marca.
V priebehu európskej seansy sa dočkáme údajov o výrobných a dovozných cenách vo Švajčiarsku, nórskej miere nezamestnanosti, zápisnice zo zasadnutia BoE a nových priemyselných objednávkach v eurozóne. Severoamerická seansa potom očakáva ceny domov v Kanade a predaja existujúcich domov v USA. V neskorších hodinách obchodovania bude o našu pozornosť usilovať aj niekoľko zástupcov ECB a Fedu sa svojimi prejavmi.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9092 | -0.65 % |