Posledný vývoj ceny EURUSD naznačuje, že na euro svieti z bezoblačnej oblohy slnko a naopak dolár je tlačený do úzadia, k stene. Okrem všeobecného a neuveriteľne trvácneho „risk on“ prístupu na finančných trhoch euru pomohli rastúce názory na to, že Európa by si svoje problémy predsa len mohla dať do poriadku spôsobom, ktorý by bol relatívne efektívny a bezbolestný. Hoci ja si to osobne nemyslím, nie je dôležité, čo je pravda a čo pravda nie je, ale to, aké je presvedčenie väčšiny trhu.
ECB- politická slúžka
Obchodníci vidia, že máme na trhu „nezávislú“ ECB ( i keď rovnako "nezávislý" je aj FED), ktorá v prípade akýchkoľvek problémov kryje euru a hlavne vládam a bankám chrbát. Nemožno ju teda označiť inak, ako politickú slúžku, presne v intenciách želaní francúzskych socialistov a intervencionistov, ktorí zakladali menovú úniu –teda Delorsa a Mitteranda (bližšie o tom píše Philipp Bagus vo svojej knihe Tragédia eura). Máme tu snahu o ďalšie rozširovanie eurovalu a snahu o rozšírenie jeho činnosti na nákup dlhopisov zo sekundárneho trhu (riziko sa tak prenesie z finančného sektora na daňových poplatníkov). Toto tak z krátkodobého hľadiska môže pochopiteľne podporovať euro, keďže sa neustále vytvárajú a rozširujú podmienky pre rast morálneho hazardu zo strany investorov.
V plnej nahote
Tento jav morálnej „zhýralosti“ sme videli aj v prípade včerajšej emisie dlhopisov eurovalu v objeme 5 mld. EUR splatnosťou 5 rokov pri výnose 2,892%. Hoci išli na odbyt ako „teplé rožky“, čo väčšina médii či komentárov nekriticky označilo ako úspech, či prejav dôvery v eurozónu, môj pohľad je diametrálne odlišný. Euroval si napriek AAA ratingu si dokázal požičať s úrokom o 0,5% vyšším ako Nemecko (a to ručí za tieto dlhopisy takmer celá eurozóna). Išlo len o "bohapusté" zneužívanie morálneho hazardu a využívanie dobrého pomeru riziko/výnos. No nekúp to za takýchto podmienok...
Ako dlho to vydrží?
Z krátkodobého hľadiska sa tak zdá, že „risk on“, euroval či aktivita ECB spôsobujú, že euro má v rukách lepšie karty ako dolár. Navyše existuje dnes riziko toho, že dolár by mohol byť pod tlakom, pred zasadnutím FOMC, ktoré by mohlo mať pomerne skeptický pohľad na ekonomiku a Ben Bernanke by mohol naznačiť, že bude aj naďalej pokračovať v robení toho, čo najlepšie vie- v tlačení dolárov. To vytvára tak riziko, že ak budú úrovne nad 1,37 jasne zdolané, otvára sa priestor k 1,3750 a výhľadom k 1,38. Najmä keď prejav prezidenta Obamu o stave únie bol z politického hľadiska plný sľubov, výziev a optimistických pohľadov do budúcnosti, no postavených na pomerne nereálnych základoch. Spomínali sa fiškálne úspory, no časť trhu to hodnotila ako nedostatočné kroky- teda zadlžovanie a fiškálne stimulácie budú inými slovami pokračovať, čo z krátkodobého hľadiska je dôvodom pre udržiavanie optimizmu. To doláru nemusí sedieť.
Riziko predsa existuje
Na druhej strane, už včera sme videli, že na povrch sa začínajú opäť raz vynárať problémy španielskeho podkapitalizovaného bankového sektora, ktorý stále neodpísal všetky svoje straty z angažovanosti najmä voči realitnému sektoru na iberskom polostrove. Nehovoriac o masívnych problémoch s lokálnymi sporiteľňami- tzv. cajas. Navyše stále pripomínam, že všetky aktivity lídrov EU v súvislosti zo zvyšovaním možností pre euroval neriešia podstatu problémov (len ju odkopáva ďalej), len pomerne draho a rizikovo kupujú čas, ktorého je už teraz málo. To tak vytvára skôr skeptický pohľad na ďalší rast EURUSD.
Technické oko
Najmä keď technika naznačuje stále možnosť obratu (formácia „rising wedge“) a masívna divergencia medzi cenou a MACD indikátorom. Ak teda 1,37 bude udržaných, odraz nadol je možný. Najmä ak support 1,3640/50 uvoľní cestu k 1,3580/1,3600.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |