Obnova US pracovného trhu: stále viac U než V
Najdôležitejšie výsledky z US za minulý týždeň, decembrové údaje z pracovného trhu, skončili v porovnaní s optimistickými očakávaniami po zverejnení výsledku ADP zamestnanosti skôr horšie. Trh predpokladal, že US ekonomika za predchádzajúci mesiac vytvorí až 150 tis. pracovných miest, pričom neoficiálny konsenzus bol posunutý až k úrovni 200 tis., no nakoniec zamestnanosť vzrástla len o 103 tis. miest. ADP zamestnanosť tak skôr obchodníkov zmiatla, než by im poskytla informácie o možnom výsledku NFP. Ak by neprišlo k takejto odchýlke pri ADP, možno by boli výsledky z pracovného trhu prijaté lepšie.
Miera nezamestnanosti klesá kvôli poklesu pracovnej sily
Lepšie než NFP skončila v piatok miera nezamestnanosti. Tá poklesla na 9,4%, najnižšiu úroveň od mája 2009, no dôvodom tohto výsledku bol len odchod dlhodobo nezamestnaných zo štatistík pracovnej sily. Lepší výsledok preto nie je dôvodom na optimizmus, ale skôr na zamyslenie nad situáciou na US trhu práce. Prezident Bernanke, ktorý v piatok vypovedal pred výborom pre rozpočet US senátu povedal, že ekonomická obnova pokračuje, no jej sila nie je dostatočná na to, aby pomohla k rýchlej obnove US pracovného trhu. S týmto súhlasím a predpokladám, že miera nezamestnanosti v US na konci roka bude pri úrovni 9%.
BoE v boji s infláciou možno bude musieť zvýšiť sadzby
Výsledky z pracovného trhu síce v piatok neskončili najlepšie, no dolár je na tom stále oveľa lepšie než jednotná mena a preto si zelená bankovka v piatok oproti ostatným menám znovu polepšila. Výnimkou bola hlavne britská libra GBP, ktorá dostala stimul zo strany analytikov Societe Generale a Citigroup, ktorí predpokladajú, že BoE bude počas roka musieť v boji s infláciou zvýšiť úrokové sadzby až o 50%.
Portugalsko: Ďalšie na rade?
Počas víkendu sa na trhu začali objavovať informácie, že Európska únia tlačí na Portugalsko, aby o pomoc požiadalo skôr, než k tomu bude donútené trhmi. V utorok ide delegácia zo strany Európskeho parlamentu do Lisabonu, takže pravdepodobnosť takéhoto kroku rastie.
Je veľmi pravdepodobné, že krajina bude musieť požiadať o pomoc. Ak úrokové sadzby na portugalsky dlh ostanú nezmenené, potom bude mať Portugalsko problém stabilizovať svoj pomer dlhu k HDP. Ak ekonomika bude rásť svojim dlhodobým tempom 3,4% ročne, bude musieť vláda utiahnuť opasky o dodatočné 3% HDP na 4%, ktoré už robí. A tým nedôjde k poklesu dlhu, len jeho zastabilizovaniu v pomere k HDP. Nakoľko sa v krajine množí odpor voči ďalším fiškálnym škrtom, potom asi vláda bude musieť pomoc akceptovať. Pre jednotnú menu to bude ďalšia rana pod pás, no možno na tento rok posledná.
Dolár kráľom party
Správy, že Portugalsko by mohlo požiadať o pomoc Euroval resp. by mohlo byť donútené do čerpania pôžičky, pôsobili negatívne počas dnešného obchodovania na jednotnú menu. Zároveň straty ázijských akciových trhov a slabší výsledok obchodnej bilancie z Číny podporovali zelenú bankovku. Tá si oproti košu ostatných mien pripisuje zisk 0,29%.
Výhľad na dnes
Počas dnešného dňa neočakávame žiadne dôležité makroekonomické výsledky a na pláne nie sú ani dôležité prejavy centrálnych bankárov. Kľúčom k obchodovaniu na trhu preto bude hlavne situácia ohľadom Portugalska ako aj vývoj na akciových trhoch.
Technická situácia
Na 2-hodinovom grafe páru je stále jasne viditeľný medvedí trend, no indikátor MACD poukazuje na zaujímavú divergenciu a možnosť odrazu. Prelomenie úrovne denného pivota na 1,2945 by otváralo priestor na značný rast smerom k úrovni 1,3025 s výhľadom na 1,3070. Ak ale preváži negatívny výhľad na jednotnú menu, môže pád pokračovať k úrovni 1,2820 s výhľadom na 1,2750.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |