Toaletný papier bezpečnejší ako euro
"Risk on" prístup zo včerajšieho dňa nemal znova na trhu dlhšie trvanie. A to hlavne preto, že smutná ekonomická realita a ešte nejasnejšie vyhliadky do budúcnosti to nedovolia. Dlhová kríza v Európe nijak neustúpila a všetky aktivity lídrov EU/ECB/MMF a ďalších nadnárodných organizácii smerujú len k zmierňovaniu jej dôsledkov. Rozhodne nejdú k podstate veci a neriešia problémy nízkej konkurencieschopnosti daných krajín a nekladú (alebo nechcú si klásť) otázku, či a aký negatívny vplyv má euro na ich ekonomiky. Dvojzáprah negativizmu bol aj počas dnešnej noci dopĺňali obavy z toho, že Čína bude musieť sprísniť menovú politiku. Dominoval tak útek do bezpečia a dolár rástol na sile.
Ani dotlač dolárov vadiť nebude
A to napriek tomu, že hrozí jeho ďalšia „dotlač“ po júni 2011, ako naznačil tlačiarenský boss vo funkciu prezidenta FEDu Ben Bernanke. Teda vidíme, že trh má pomerne jasno v tom, ktorú menu teraz milovať, aj keď jej hrozí tlač ako v prípade „toaletného papiera“ (USD) a, ktorú macošsky odstrkovať (EUR). Hovorí sa, že trh má z dlhodobého hľadiska vždy pravdu a teda európske problémy, ako sme už neraz naznačili, vníma ako omnoho hlbšie, ťažšie a náročnejšie na vyriešenie ako US problémy.
Má euro vôbec zmysel?
Aj keď US menová a hospodárska politika nie je rozhodne geniálna, systémová a podporujúca obnovu ekonomiky z dlhodobého hľadiska (to skôr pravý opak), európska je minimálne o triedu ešte horšia a hlavne nejednotná, netransparentná, výrazne „behind the curve“ a pôsobí dojmom neriadenej strely. Toto trhom robí strach a hovoria euru stručné, no o to ráznejšie nie. Najmä keď vidia, že táto „mena mostov,“ stojí na nereálnych ekonomických základoch a už aj v Nemecku sa objavujú pochybnosti o tom, či to má vôbec zmysel.
Veľa krvi teraz a naraz, alebo postupne ešte viac litrov?
Podľa mňa rozhodne nemá. Argumenty, že návrat k jednotlivým národným menám by znamenal chaos a „veľa preliatej krvi a mŕtvych“ síce prijímam. Avšak stále hovorím, že to bude stále menej nákladné ako zotrvávanie v dnešnom marazme a pokračovanie živorenia .Akurát pri dnes zachovanom modely nebudeme vidieť veľkú bolesť naraz, ale len postupné o to zákernejšie umieranie.
Intradenný výhľad
Bystrí investori pokračujú v stávkach na to, že ďalšie krajiny budú potrebovať záchranu a aj tie, ktoré ju už dostali môžu skrachovať, alebo potrebovať ďalšie pomocné barle. Je jasné, že toto je neudržateľná špirála, a je len otázkou kedy sa celý systém zrúti. A to napriek tomu, že kormidelníci budú robiť všetko proti tomu. Každopádne je naivné si myslieť, že záchranou jednej krajiny, alebo prijatím úsporných opatrení v iných sa môže euru uľaviť. Štrukturálne problémy sa neriešia a trh to vie. A situácia sa tak s krátkymi prestávkami môže ešte ďalej zhoršovať. Prístup ruky preč od eura tak bude pokračovať.
Technické oko
EURUSD sa stále nachádza v klesajúcom kanály, zároveň odraz nahor sa nedokázal udržať nad rastovou trendovou líniou z júnových miním. Medvede majú navrch, navyše koncom týždňa sa schyľuje k prekríženiu 20-dňového kĺzavého priemeru pod 100-dňový, teda .tzv. „Mŕtve prekríženie“, čo by malo dodať prepadu ďalšiu „šťavu.“ Prepad pod 1,32 bude lákať k 200-dňovému kĺzavému priemeru na 1,3118. Prípadné rely by mohli byť limitované k 1,33 (vrchná línia klesajúceho kanála). Sell the rally mantra by mohla byť opäť preferovaná.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |