Averzia voči riziku s malými prestávkami na celom devízovom trhu rastie. Carry obchody sa vzhľadom k rôznym rizikám, najmä však európskym problémom s dlhom, očakávaniam ďalšieho sprísňovania menovej politiky v Číne a názoroch, že obnova globálnej ekonomiky bude pomalšia ako sa pôvodne kalkulovalo, zatvárajú. A peniaze sa zo všetkého, čo "smrdí rizikom" vyberajú a vracajú späť do „safe haven“ náruče. V prvotnej reakcii na skepsu sme už mnohokrát videli, „valcovanie trhu“ a veľký výpredaj aj v strednej Európe. A to bez ohľadu na to, či to je z fundamentálneho hľadiska opodstatnené, alebo nie. Aktuálne očakávame, že podobný setup by sa mohol zopakovať v najbližšom čase. Prinášame Vám tak možný pravdepodobný scenár vývoja stredoeurópskych mien v prípade, že „risk off“ sa znova prehĺbi a zintenzívni.
Útok na Prahu?
EURCZK sa odráža od silných supportných úrovní klesajúcich kanálov, čo vytvára veľký priestor na odraz. Zdolanie 24,80 je vnímané ako predsieň pred útokom na rezistenciu v okolí 25,00 (červená línia) a ak ani táto nevydrží možný je následne odraz ešte vyššie. Pripomínam, že už teraz sme nad 50 a 100-dňovým kĺzavými priemermi, čo je býčím signálom. Celkovo tak po „technickej“ linky vzniká dobrá šanca pre rast vysoko nad 25,00 s možnými cieľmi okolo 25,30/50 ako vrchnej línie širokého dlhodobého klesajúceho kanála. Aktuálne vidíme, že pullbacky na krose sú v čase „prerušenia strachu“ pomerne plytké, čo by mohlo naznačovať, že väčšina trhu by mohla byť rozhodnutá pre radikálnejší odraz do hora. A to napriek tomu, že časť českých centrálnych bankárov začína mať ostrý jastrabí slovník.
Graf č. 1: EURCZK
Varšavské variácie
Technická analýza aj na EURPLN hovorí pomerne jasným jazykom. Pri pohľade na graf vidíme jasné a rozhodné zlomenie dlhodobej klesajúcej línie (v modrom), aj krátkodobejšej (v žltom)čo vytvára silný rastový priestor smerom k úrovniam okolo 4,20/4,22, najmä keď vidíme formovanie širokého rastového kanála a aktuálne sa odrážame od jeho spodnej línie z levelov pod 3,90. Na dennom grafe navyše vidíme vytváranie vyšších miním a vyšších maxím, čo je býčí signál a cena sa nachádza aj nad 50,100 a 200 dňovým kĺzavým priemerom. Neochota prepadnúť aj v čase posledného „risk on“ výraznejšie pod 3,98 a 200-dńový kĺzavý priemer naznačuje, že zlotému môže dočasne silno tiecť do topánok, aj keď má silné fundamenty. Úrovne v okolí 3,98/4,00 sú zároveň bodom, kde sa stretáva séria supportov (pozri graf) a kde by mohli byť zhromaždené viaceré nákupné objednávky. Z technického hľadiska by tak mohlo byť zaujímavé posadiť „buy ordre“ práve do týchto úrovní, s očakávaním opätovného prudkého odrazu smerom k novembrovým maximám na úrovniach 4,10 a výhľadom k 4,20. Najmä keď rodiaci "risk on" prístup rýchlo umrie.
Graf č. 2: EURPLN
Potopa v Budapešti?
Ak budeme vychádzať z toho, že situácia na trhoch sa bude ešte vyostrovať a "risk off" rásť pri technickom pohľade EURHUF dostávame nasledovné: Minimá z marca dosiahnuté neboli, odvtedy vytvárame postupne vyššie a vyššie minimá a rastový kanál. Kurz je nad 50, a aj 200- dňovým kĺzavým priemerom. Táto technická reč tak vytvára riziko posunu smerom k úrovniam júlových a septembrových maxím okolo 290. Riziko pádu forintu je o to väčšie, že okrem všeobecného reverzného cyklu carry obchodov trh skepticky vníma „znárodňovanie“ penzijného systému v Maďarsku. A investorov nedokázalo k obnove milovania forintu presvedčiť ani prekvapujúce zvýšenie sadzieb Magyar Nemzeti bank (Maďarská centrálna banka) na začiatku tohto týždňa.
Graf č. 3: EURHUF
Všetky tieto krátkodobé skeptické pohľady na meny strednej Európy by sa negovali len trvalejším upokojení situácie na finančných trhoch a ich odvrátením sa od paniky. Je však k tomu nejaký pádny dôvod? Buďme tak pripravení na prípadný dočasný apokapyltický vývoj pred opätovným posilnením týchto regionálnych mien, na ktoré máme zo strategického hľadiska pozitívny výhľad.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |