ECB výrazne opatrná
Oči investorov sa počas včerajšieho dňa upierali na zasadnutie ECB, ktoré malo priniesť niekoľko dôležitých informácii v oblasti nákupu EURo dlhopisov zo strany ECB, exitovej stratégie ECB, nových projekcií ekonomického rastu a inflácie.
Takže poďme po poradí si rozobrať včerajšie komentáre prezidenta ECB Tricheta:
- ECB pristúpi k ďalšiemu nákupu EURo dlhopisov rizikových krajín Eurozóny za účelom zastabilizovania výnosovej krivky na ich dlhopisoch. Situácia na dlhopisovom trhu Grécka, Írska a Portugalska naberala negatívne obrátky. Program nákupu vládnych dlhopisov sa realizuje sterilizačnými krokmi ECB, čo znamená sťahovanie EURo likvidity z trhu cez repooperácie. Tento krok spolu so stredajším komentárom o možnej USA pomoci pri stabilizácii krajín Eurozóny výrazne znížilo výnosové krivky na EURo dlhopisoch. Dopad na EURo pozitívny cez nárast „risk on“, čiže poklesu rizikovej averzie na finančných trhoch. Nová likvidita od ECB z nákupu EURo dlhopisoch vytláča akciové a komoditné tituly, čo cez risk on tlačí na defenzívu USD.
Grafy vývoja výnosov EURo dlhopisov
- Exitová stratégia v podobe sťahovania nadbytočnej EURo likvidity dodávanej refinančnými operáciami za fixnú sadzbu sa odkladá. ECB bude pokračovať v 1,2,3-mesačných refinančných operáciách pre stabilizáciu medzibankového trhu za fixnú sadzbu ako doteraz. Dopad na EURo cez pokles rizikovej averzie z nadmernej likvidity pozitívny.
- Výhľady projekcií ekonomického rast a inflácie priniesli potvrdenie neistého mierneho ekonomického rastu pre nasledujúce roky (do roku 2012) a utlmenie inflačných rizík. Dopad na EURo negatívny.
Pokles rizika je citeľný
Celkovo finančné trhy v prvotnej reakcii prezidenta ECB vypredali (1,3060/40 EURUSD), ale vytláčací efekt akciových a komoditných trhov naštartoval neskôr i EURUSD k maximám na 1,3230/40, pretože sa nepotvrdili obavy z extrémne vysokého objemu nákupu EURO dlhopisov (na trhu kolovali fámy o objeme až 2 bil. EUR). Pozitívny výhľad rizikovej averzie podporili i dáta US realitného trhu v podobe nerealizovaných predajov domov a komentáre predstaviteľov FEDu (Plosser, Bullard). Obaja naznačili, že prípadné lepšie dáta US ekonomiky by mohli znižovať objem kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky schválenom na novembrovom zasadnutí FOMC (600 mld. USD). Objem by sa mal prehodnocovať každý mesiac.
Trh práce v popredí
Dnešný fundamentálny kalendár prináša kľúčové dáta US ekonomiky v podobe amerického trhu práce. Novembrové dáta Nonfarm Payrolls (tvorba pracovných miest v US ekonomike) by mali skončiť na úrovni 150 tis. (posledný 151 tis.). Pozitívne očakávania potvrdili i stredajšie dáta tvorby pracovných miest v súkromnom sektore (ADP zamestnanosť). Americká nezamestnanosť by tak mala ostať na úrovni 9,6%. Poslednými dátami dnešného dňa s výraznejším dopadom na trh by mali byť výsledky ISM prieskumu služieb z USA (predpoklad 54,8, posledný 54,3).
Technické okienko
Technický výhľad na EURUSD po odraze v aktuálnom týždni podporenom prípadnou pomocou USA Eurozóne, lepšími dátami z US ekonomiky (trh práce – ADP a realitný trh) a hlavne včerajšími komentármi ECB sa snaží o potenciál k maximám na 1,3300/20 resp. 1,3360/80. Stále však visí otáznik nad rizikovými krajinami Eurozóny, čo by malo tlmiť pre túto chvíľu extrémnejší odraz EURUSD (limitovaný práve silným technickým pásmom 1,3340/60).Nové vyššie dná od začiatku decembra však signalizujú snahu trhu o nákup výraznejších korekcií (dnes limitované bariérami na 1,3180 resp. 1,3120/00). Dnešný výhľad tak naznačuje ďalší pokles rizikovej averzie a skracovanie vzdialenosti k 1,3340/60. Výrazne silnejšie dáta amerického trhu práce by mohli byť krátkodobým dôvodom na pokles pod 1,32, pretože by naznačovali chladenie FEDU (nemusel by využiť celý objem pre kvantitatívne uvoľňovanie).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |