Európske banky sú kapitálovo podvýživené, euro dostáva "nakladačku"
Už včera večer sme videli znaky narúšania optimistickej nálady na trhoch, keď nemecké dlhopisy začali rásť a naopak „ papiere juhu Európy“ sa dostával pod tlak. Začali sa opätovne šíriť obavy o stav európskeho bankového sektora. Veľký nepokoj vyvolávali štatistiky, že banky z juhu Európy (napriek tomu, že ich stress-testy označili za bezproblémové a dobre kapitálovo vybavené) sú stále viac závislé na financovaní z ECB a nie cez trh. Napätie sa obnovilo aj v súvislosti s írskymi bankami a paniku vyvolali správy nemeckej bankovej asociácie, že 10 najväčších nemeckých bánk bude potrebovať rekapitalizáciu vo výške 105 mld. EUR aby plnili nové regulatórne predpisy.Trh si začína uvedomovať, že európske banky sú kapitálovo podvýživené, k zdraviu majú ďaleko. To spôsobuje široký výpredaj eura voči jenu, doláru aj švajčiarskemu franku, zatváranie carry obchodov a pád komoditných mien. Situácia na devízovom trhu je tak napätá a môže sa ešte vyostriť, najmä keď je vo Francúzsku na dnes naplánovaný generálny štrajk.
„Napudrované“ piesne ECB
Posledné dáta pôžičiek medzi ECB a komerčnými bankami hovoria jasnou rečou. Závislosť na núdzovom refinancovaní sa bánk (najmä z juhu Európy- viď priložený obrázok č.1) od ECB neklesá, ale naopak rastie. A to napriek tomu, že stress-testy "ukázali", že bankový sektor je na tom skvele a napriek tomu, že predstavitelia ECB trhy doslova až do omrzenia presviedčajú, že žiadne riziká z bankového sektora v Európe nehrozia. Nuž v konečnom dôsledku trhoví účastníci a nie nejaké nestresujúce stress-testy od zeleného stola rozhodnú, kto bude komu veriť... a aj komu veriť nebude. Štatistiky však hovoria nekompromisne, banky si medzi sebou neveria a neveria najmä "južanským bankám," ktoré navyše nemajú ani dostatok kvalitného kolaterálu na zabezpečenie si pôžičiek z trhu (nemecké a francúzske banky údajne neakceptujú lokálne dlhopisy krajín ako Grécko, Portugalsko či Španielska, alebo ich akceptujú len s vysokým haircutom). ECB zrejme veľmi dobre vedela, prečo na poslednom zasadnutí predĺžila neštandardné opatrenia na dodávanie likvidity. Hlavná vec, že na verejnosti bude ako naposledy Ewald Nowotny spievať „napudrované piesne“ o tom, ako sa finančný sektor stabilizuje. Nuž opäť sa potvrdzuje známe príslovie, že to posledné čo možno od centrálneho bankára čakať je hovorenie pravdy.
Obrázok č. 1: Rastie závislosť bánk z juhu Európy na núdzových pôžičkách od ECB
Prebúdzanie z euforickej narkózy
Obchodníci (nielen na devízovom trhu) sa začínajú prebúdzať po euforickej narkóze z piatkových čísle US NFP a začínajú si uvedomovať, že trhy sú plné nástrah a rizík, ktoré si vo svojom opojení koncom minulého a začiatkom tohto týždňa nevšimli. Konštruktivizmus trhu sa tak rozpadá a zaujímajú sa defenzívne pozície najmä v refinancujúcich menách carry obchodov.
Dôvody týchto postojov:
Intradenný výhľad
Nemožno tak byť prekvapený, že euro je znova pod širokým tlakom. Navyše technika EURUSD sa obracia znova na medvediu stranu. Najlepší indikátor rastu averzie voči riziku v poslednom čase je prepad EURCHF (a nie EURUSD, keďže časť trhu neakceptuje v dôsledku veľkých problémov US ekonomiky dolár ako bezpečný prístav). Rast spreadu medzi výnosmi nemeckých dlhopisov a gréckych dlhopisov pri splatnosti 10 rokov presahuje 900 bázických bodov, čo euro voči doláru, jenu či franku rovnako na pohode nebude pridávať (Obrázok č. 2).
Obrázok č.2: Rast rizika indikuje nárast spreadu medzi 10- ročnými nemeckými a gréckymi dlhopismi
Okrem toho z pohľadu krátkeho konca výnosovej krivky sme za posledný týždne zaznamenali zastavenie rastu spreadu medzi 3- mesačným Euriborom a 3- mesačným USD Liborom (obavy, že sa spomaľovanie US ekonomiky negatívne dotkne eurozóny a navyše potvrdenie toho, že ECB nebude minimálne do konca roka 2010 ani len diskutovať o exitovej stratégii). Aj keď je euro stále vyššie úročené ako dolár na vyššie levely nemá kurz už strategicky veľmi čo tlačiť nahor, keďže podstatná časť úrokového diferenciálu je už v cene započítaná. Navyše v čase paniky na trhu vidieť, že sú to práve refinancujúce meny carry (na páre EURUSD je to práve dolár), ktoré získavajú na sile.
Obrázok č. 3 Zastavenie rastu spreadu medzi 3- mesačným EURIBORom a 3- mesačným USD LIBORom ( biela čiara), sprevádzané zastavením jeho korelácie z rastom EURUSD -( zelená čiara)
Technické oko
Rast EURUSD z posledných dní bol včera zastavený na silnej rezistentnej línii strednodobého klesajúceho kanála okolo úrovní 1,2920/25 (žltá čiara) z ktorého nastal pullback nadol (druhá rezistencia bola vrchná línia krátkodobého rastového kanála- v zelenom) s ponorením sa pod 50-dňový kĺzavý priemer na 1,2837, a zatvorenie pod ním na dennej báze, čo vytvára medvedí signál. Ďalší medvedí signál bol vygenerovaný v podobe tzv. Mŕtveho prekríženia, keď sa 21-dňový kĺzavý priemer (1,2795) dostal pod spomínaný 50-dňový, čo vytvára priestor pre ďalší pád. Prvý support je na maximách z 27. Augusta na hladine 1,2770/80, ktorej zdolanie otvára dvere k 1,2725/35. Tento level by mohol byť vstupnou bránou k definitívnemu vymaneniu sa z letnej rely (rastový kanál v červenom) so suportom okolo 1,27. Rezistencie v prípade vylepšenia nálady na trhoch sú na 1,2837 (50-dňový kĺzavý priemer) a následne levely maxím zo začiatku septembra na 1,2855/65. Preferujeme predaje do prípadnej rely.
Obrázok č. 4: Technický rozbor EURUSD
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |