Pozitívna Amerika
Včerajšie dáta z amerického kontinentu v podobe poklesu deficitu obchodnej bilancie (export stúpol najviac od augusta 2008) a lepšieho výsledku trhu práce (menší počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti) sa podpísali pod pokles rizikovej averzie na finančných trhoch. Výsledkom boli včerajšie maximá na EURUSD na úrovni silnej technickej rezistencie 1,2770/80 (38,6%-ná úroveň fibonacciho obratu z pásma nárastu 1,2880/1,3340). Neskorší prílev obáv o stabilitu európskeho bankového sektora sa opätovne podpísal pod silný výpredaj EURUSD k nočným minimám na 1,2650/30.
Európa rizikom
Na trhu sa opätovne objavujú informácie o rizikovosti európskych bánk, hlavne po tom ako niektorí európski národní regulátory uvažujú o zjemnení podmienok pre banky. Nové pravidlá pre bankový sektor BASEL III (pravidlá kapitálovej primeranosti pre fungovanie bánk) tak začínajú byť „Achillovou pätou“ pre stabilitu bankového sektora. Informácie o tom, že niektoré krajiny umožnia bankám znížiť primeranosť vlastných zdrojov z 8% na 7% (nižšia potreba kapitálu) vyvoláva „neskrývaný rizikový údiv“ investorov, čo sa prejavuje negatívnym tlakom na EURUSD. Banky potrebujú navŕšiť kapitál aby lepšie dokázali čeliť prípadným hrozbám, v súčasnej dobe je to však „sizyfovská úloha“ a preto sa im národní regulátory snažia pomôcť.
Včerajšiu pokojnú hladinu európskej časti obchodnej seansy začali „čeriť“ práve výpredaje akciových titulov európskych bánk (informácie o problémoch najväčšej nemeckej finančnej inštitúcie Deutsche bank to len dokreslili). Všetko tak postupne zapadá do seba, snahy ECB udržiavať vysoký nadstav EURo likvidity na medzibankovom trhu a nízke úrokové sadzby na historických minimách sú jasným otvoreným krokom podpory pre rizikové európske banky. Okrem rizikovosti bánk sa stále na vysokých úrovniach rizikách udržiavajú i dlhopisy „ohrozených“ európskych krajín PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko, Španielsko). Spready medzi 10-ročnými výnosmi EURo dlhopisov krajín PIIGS a Nemecka opätovne testujú silné historické maximá.
Graf č.1: Vývoj spreadov na výnosoch 10-ročných EURo dlhopisoch krajín PIIGS voči Nemecku
Fundamentálne vákuum
Fundamentálny kalendár prináša iba dáta PPI (indexu cien výrobcov) z ostrovnej ekonomiky a trh práce kanadskej ekonomiky. Finančné trhy sa tak budú môcť zameriavať na informácie ohľadom bankového sektora a snáh o implementáciu (resp. zmenu) nových pravidiel Basel III.
Technická neistota
Technický výhľad na páre EURUSD stále vyvoláva zmiešané názory, na jednej strane narušenie rastovej trendovej línie od augustových miním na úrovni 1,2690/80 je možné považovať za negatívny signál s potenciálom k 1,26/1,2580. Na druhej starne silné tlaky na odraz EURCHF a USDJPY (už dva dni nedokázali posunúť svoje dlhoročné minimá nižšie, čo otvára priestor pre rast) vytvárajú potenciál odrazu EURUSD spätne k maximám na 1,2770/80. Stále tak ostávame v silnom neutrálnom pásme 1,26/1,28, kde sa aktuálne láme chlieb pre udanie silnejšieho impulzu na pohyb páru. Výhľad pre dnešný deň by mohol byť teda založený na nákupe páru pri minimách na 1,2640/20 so stop losmi na úrovni 1,26/1,2580 a prípadného predaja v pásme 1,2750/70 so stop losmi na úrovni 1,28. Až prielom pásma 1,26/1,28 by díval silnejší impulz pre smerovanie.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |