Vysokoškolskí súdruhovia a euro
Keď sa už včera zdalo, že situácia sa na trhoch začína stabilizovať a že všetky negatíva (dlhový mor eurozóny ako aj čínske inflačné napätie) by mohli byť započítané v trhu, znova na svetlo svetla prišli ďalšie a ďalšie negatívne správy. Napätie na kórejskom polostrove sa zvyšuje, pravdepodobnosť vojenského konfliktu rastie. Obchodníci začínajú vo veľkom klebetiť o tom, že Portugalsko by mohlo byť "ďalším padlým vojakom dlhovej vojny." Veľmi negatívne pôsobia aj správy o tom, že euroval by mohol byť rozšírený (údajne až na dvojnásobok). Hoci táto klebeta by mala za normálnych okolností skôr upokojujúci účinok, trhy sa k tomu postavili inak. Skutočnosť, že záchranný val zrejme bude musieť byť zvyšovaný, je vnímaný ako zrkadlo toho, že fiškálne dlhové problémy môžu byť omnoho väčšie.
Dolár vonia a chutí čoraz lepšie
"Risk off" tak dominoval. Negativizmus s jeho pobočníkmi, napätím a skepsou, na trhu znova ostreľovali viac konštruktívnejšie názory a nočnú bitku vyhrali. Mena mŕtvych prezidentov, US dolár, tak znova valcovala všetko čo sa jej odvážilo postaviť do cesty. A bez ohľadu na možné problémy US ekonomiky tak získava stále lepšiu chuť a vôňu a láka trhových hráčov na jej nákup. Naopak, euro stále viac a viac hnilobne zapácha a padá a padá a padá. EURUSD sa v Londýne ráno kótuje už pod 1,33, teda pod silným technickým supportom.
Nemecký intervenčný tanec
A to až do takej miery, že rôzni predstavitelia ECB, EU, či nemeckej vlády, ktorí sa pred necelým mesiacom s nevôľou a zdesením pozerali na kurz EURUSD vysoko nad 1,40 a vyslovovali sa (Merkelová), že „euro nemusí rásť do nekonečna“ , zrazu kričia presný opak. Videli sme to od Guriu z OECD na návšteve Slovenska, ale najmä opäť raz z nemeckej strany : „"Euro je jednou z najstabilnejších mien sveta,“ tvrdí prezident Bundesbanky Weber, či „Nemecko chce silné euro“ od samotnej kancelárky. Veľmi dobre si totiž uvedomujú, že trh stráca dôveru voči tejto FIAT mene s „one size fits all“ menovou politikou s príkrym politickým pozadím. A vzhľadom k rôznym problémom eurozóny, ktoré nie sú riešené, len zametané pod koberec (kde sa však mávnutím čarovného prútika nestratia) v štýle: „Lets kick the can down the road a little bit.“ Čoraz viac sa však blížime k tomu inflexnému bodu (ak sme ho už nedosiahli), keď trh totálne úplne a navždy stratí dôveru v to, že eurozóna má všetko pod kontrolou a dokáže si svoje problémy vyriešiť. Tu bude začiatok eurovej Apokalypsy.
Krv a sloboda
A ak aj euro prežije, zaplatíme to my všetci svojou „krvou“ v podobe dlhodobého poklesu životnej úrovne (o.i. : rast daní aby bol chránení druh bankárov zachránený pred krachom zo zlých investícií), a veľkých zásahov štátu do trhu. To privodí len a len ďalší ekonomický marazmus. Navyše, žiaľ, všetko smeruje k tomu, aby vznikol nejaký centrálny fiškálny orgán na úrovni bruselskej byrokracie a centrálne rozhodoval. Tým takto stratíme svoju slobodu narábať s našimi prostriedkami a pre mňa osobne to znamená koniec sveta. A bude to znamenať skazu aj pre ostatných .Všetci predsa dobre vieme, ako dopadlo centrálne rozhodovanie a plánovanie z pred roku 1989. Je to cesta do pekla, pekla v ktorom chcú politické skupiny vládnuť. Preto urobia všetko pre to, aby sa eurozóna nerozpadla. Budú na to vynakladať nemalé prostriedky, kde náklady zo záchrany existencie eurozóny prevýšia prínosy, len aby sa udržala politická moc. Dočasne sa tak môže eurozónu podariť udržať, aj za cenu mnohých ekonomických problémov. Avšak raz príde ten zlomový bod, keď to už jednoducho udržateľné nebude. Pripomínam, že aj Sovietsky zväz v rámci RVHP každoročne vynakladal niekoľko miliárd dolárov na udržanie si vplyvu a moci vo svojich satelitoch. Všetci vieme však ako skončil.
Aj komunisti to vedeli
Ako už Václav Klaus, český prezident a známy euroskeptik povedal: „Keby však (euro-optimisti a zástancovia eura) študovali na VŠE v Prahe za minulého režimu, zistili by, že zákon plánovaného a proporcionálneho vývoja ekonomiky nefunguje a euru by neverili.“ Pokračoval ďalej, že problémom eura je to, že jeho zavedenie bolo od začiatku výhodnejšie skôr politicky ako ekonomicky a nezohľadňovali sa niektoré ekonomické analýzy, ktoré poukazovali na nevýhodnosť a nezohľadňovali sa zámerne.
Nikto nie je braný na zodpovednosť
Aby som to zhrnul: makroekonomické modely, na ktorých stáli kalkulácie výhod a nevýhod eura boli postavené na zlých základoch, ktoré podcenili, či dokonca vôbec nebrali do úvahy mnohé riziká. Samozrejme, že následne sa urobila sumarizácia, z ktorej vyšlo, že výhody prevyšujú nevýhody. Dnes sa však ukazuje, že proklamované výhody sa nedostavujú a nevýhod je viac a sú výraznejšie než s akými sa pôvodne počítalo. Najsmutnejšie však na tom je to, že za tieto omyly nebol nikto zobraný na zodpovednosť. Koniec koncov, kde sú tí eurooptimisti na Slovensku, ktorý sa dušovali, aké prínosy nám prinesie? A kde sú tie výhody? Nevýhodami sú zle nastavená menová politika riadená z Frankfurtu a nie z Bratislavy, nemožnosť vyhnúť sa dopadu problémov Grécka atď.
Intradenný výhľad
Včera sa ešte ukazovalo, že silná supportná línia 1,33 (rastový trend z júna) odolá mohutnému medvediemu tlaku a videli sme počas „najhoršieho dňa pre moriaky v roku v USA“- dňa vďakyvzdania, odraz, no ten pre vyššie spomínané napätie nevydržal a v dnešné londýnske ráno vidíme prepad pod 1,33 s masívnymi stop lossmi. To by mohlo otvoriť dvere k ďalšiemu širokému prepad pod 1,30/1,28 ak sa podarí pod týmto levelom na dennej báze zavrieť. Na grafe zároveň vidíme aj ďalšie technické medvedie signály. Mŕtve prekríženie: ponor 20-dňového kĺzavého priemeru pod 50-dňový, a zároveň ponor pod 100-dňový kĺzavý priemer. Najbližšie supporty sú tak na 1,3220/00 a následne 1,3150/70. V prípade odrazových pokusov by sme mohli vidieť retest rezistencie (predtým supportu) na 1,3295/1,3311 (zároveň 100-dňový kĺzavý priemer) s výhľadom k 1,3350/60 a vrcholom na 1,3390/1,3400. Náš medvedí „Strategický výhľad“ sa tak čoraz viac začína materializovať a už teraz sa začína hovoriť, že svet môže mať budúci rok veľké problémy s refinancovaním v dolároch.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |