Prehľad
Čaká nás náročný týždeň, nakoľko predpokladáme, že trhy budú reagovať na množstvo nových dát, ktoré sa očakávajú v nasledujúcich dňoch. Zatiaľ trhy ostávajú pod vplyvom možného rozhodnutia v otázke amerického fiškálneho útesu. Vo Veľkej Británii sa veľká časť pozornosti upriamuje smerom ku štvrtkovým dátam o programe odkupu dlhopisov Bank of England a stanoviska Monetary Policy Committee ku výške sadzieb.
V Eurozóne budú top dátami čísla o nezamestnanosti v Španielsku a aukcia 10 ročných bondov, keďže krajina aktuálne rieši problém záchranného balíčka ECB. Vo štvrtok sa taktiež dostane do popredia aj monetárna politika. V ázijsko-pacifickom regióne sa trhy pozerajú skôr na oblasť Pacifiku a menej na Áziu, keďže na trhy sa dostanú údaje o nezamestnanosti, HDP a monetárnej politiky.
Tento týždeň
UK
Bude to pozoruhodný týždeň, trhy budú zamerané na čísla PMI spolu so správami o monetárnej politike, ktoré očakávame vo štvrtok. Pondelok sa pre britskú ekonomiku začal pozitívne, keď čísla PMI výrobného sektora prekonali očakávania. Keď sa dostali na úroveň 49,1, trhy čakali číslo 47,3. Je to už len 0,9 bodu od dôležitej hranice 50, ktorá určuje rozdiel medzi zmenšujúcim sa alebo naopak expandujúcim sektorom. Utorku dominujú dôležité údaje PI v stavebníctve, ktoré by mali byť o niečo nižšie, niekde v intervale 50,9 - 50,7. To by síce stále znamenalo rast sektoru, avšak už naznačuje, že podmienky sa začínajú zhoršovať.
Nakopnutie pre ekonomiku by mali priniesť stredajšie údaje PMI služieb, kde sa čaká lepší údaj medzi 50,6 až 51,1. To je najvýznamnejšie PMI číslo tohto týždňa, ktoré ukáže závislosť britskej ekonomiky na sektore služieb prostredníctvom percentuálneho podielu na HDP. Vo štvrtok Bank of England a Monetary Policy Comittee dodajú na trh všetky potrebné informácie o monetárnej pozícii ekonomiky, vrátane ohlásenia sadzieb a programu odkupu dlhopisov.
Eurozóna
Tento týždeň bude do značnej miery ovplyvnený údajmi PMI . Údaje výrobného PMI v Španielsku, Taliansku a Eurozóne boli do značnej miery také, aké sa očakávali, alebo nižšie vzhľadom na prebiehajúcu krízu v celom regióne. PMI pre sektor služieb (uverejnený v stredu) bude podobným sklamaním. Španielska ekonomika sa vrátila do centra pozornosti opäť tento týždeň, keď v utorok predstavila mesačné zmeny v nezamestnanosti. Tieto údaje umožnia trhu lepšie pochopiť, či došlo k nejakému zlepšeniu v obliehanom národe. V stredu sa bude konať aj Španielska aukcia dlhopisov, splatných v rokoch 2015, 2019 a 2022.
Vo štvrtok, Európska centrálna banka oznámi najnovší výhľad pre región spolu s bankovou úrokovou sadzbou. Kým trhy očakávajú, že ECB zníži európske prognózy rastu, úrokové sadzby by mali byť zachované na úrovni 0,75%.
Ázia a Oceánia
Pokojný týždeň v Ázii, naopak rušný v Austrálii po tom, čo monetárna politika, rast HDP a nezamestnanosť sa dostali do popredia pozornosti. Všetky oči sledovali utorkové rozhodovanie
o úrokových sadzbách. Trhy očakávajú potenciálne zníženie peňažných sadzieb spojených so spomaľovaním ekonomiky hnanej komoditami. Minulý mesiac sme videli, ako RBA (Reserve Bank of Australia) drží ceny konštantne, a to napriek trhovým konsenzom, ktoré mali znížiť hodnotu z 3,25 % na 3 %. Vyzerá to tak, že tento mesiac by mohlo konečne dôjsť k ďalším krokom. V stredu budú predstavené štvrťročné hodnoty HDP za tretí kvartál, kde trhy do značnej miery očakávajú zotrvanie na úrovni O,6 %. Medzitým vo štvrtok sa očakáva ohlásenie zmien mesačnej miery nezamestnanosti za november. Očakáva sa zhoršujúce sa pracovné prostredie, a preto nezamestnanosť vzrastie o 0,1 % na 5,5 %. Očakávaná zmena v nezamestnanosti signalizuje, že ekonomika, ktorá nemôže získať trakciu, má aj zlé ekonomické prostredie.
EUR/USD
Euro zaznamenalo významný rast voči doláru v priebehu posledných troch týždňov. Táto nanovo nájdená dôvera v euro posunula menový pár do konsolidačnej oblasti, kde sa predtým obchodovalo v rámci úrovní 1,283 a 1,312. Cenová hladina počas pondelkového obchodovania sa vyšplhala na predchádzajúce vysoké úrovne 1,306 a je pravdepodobné, že bude pokračovať v stúpaní až do najvyššej úrovne tohto rozpätia. Súčasný náhodný pohyb ukazuje, že sa treba pripraviť na ďalší tlak na zvyšovanie, zatiaľ čo RSI (Relative Strength Index), ktorý meria relatívne zmeny medzi vyššími a nižšími zatváracími cenami, má strmú trajektóriu, čo znamená, že by sme mohli vidieť zopár ďalších pozitívnych dní pred zmenou trendu.
USD/JPY
Menový pár dolár - yen zaznamenal významnú volatilitu v posledných týždňoch kvôli politickej neistote. Minulý týždeň priniesol neistoty, kedy trhom sa nepodarilo uzatvoriť nad 100,0 Fibonacciho úrovne. Tento týždeň prinesie aj odpoveď na otázku, či sa nachádzame v dočasnom konsolidačnom období, alebo či sa jedná o nový level, ktorý ma počiatok v novom politickom vývoji. Otáčanie stochastického indikátora naznačuje možný býčí pohyb, avšak RSI je prekúpené čo indikuje možné zvrat na trhu. To v súčasnej dobe zdôrazňuje nerozhodnosť v rámci tohto menového páru.
GBP/USD
Libra zaznamenala výrazný nárast voči doláru v posledných týždňoch a zdá sa, že nič nenasvedčuje tomu, že by mal poľaviť v tomto týždni. Zatlačenie cez hornú hranicu dolného kanála možno chápať ako potenciálny zvrat tohto klesajúceho trendu. Keď sa pozrieme na menový pár ako celok, môžeme vidieť významnú oblasť konsolidácie v podobe formácie vlajky. To by mohlo naznačovať návrat smerom k známke 1,6, ktorú sme videli naposledy v septembri.
Autor: James Hughes | Analytik | www.alpari.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |