Írsko skončí ako Jánošík
Oproti posledným dňom sa na devízovom trhu nič nezmenilo. Hlavným hýbateľom trhov bol európsky "fiškálny mor" z PIGS krajín a hlavne neistota ohľadom toho kedy a ako bude Írsko zachránené (teda vidíme tu posun od otázky či? na smerom ku kedy?). Napätie z toho, že čínska ekonomika sedí na inflačnej bubline, ktorá jej môže nakopiť veľa problémov, bol ďalším faktorom toho, že na trhu sa nielenže vytvárala, ale ešte prehlbovala panika. A v nej sa cítil dolár ako doma. V takomto prostredí mu absolútne nevadila deštruktívna politika FEDu a jeho tlačenie peňazí. Zelená bankovka tak získavala takmer na celom trhu (výnimkou bol jen pre prudký prepad jenových krosov v rámci "risk off" reakcia obchodníkov na napätie). Naopak porazeným dňa boli komoditné meny, ktoré extra padali pod tiažou obrovskej paniky na čínskom akciovom trhu (prepad o vyše 5%- po tom ako najziskovejšia banka v histórii Wall Street Goldman Sachs povedala, že preferuje výber ziskov z čínskych akcií práve pre riziko, že inflácia môže znížiť" viditeľnosť ziskov" lokálnych korporácií.
Na tú istú strunu
Nervozita na trhu tak znova hrá na tú istú strunu celý týždeň. Ňou je ukazovanie prstom na rozličné problémy eurozóny. Tie tu síce boli aj pred mesiacom či dvomi, no v tom čase sa trh viac koncentroval na rastúce US problémy a otáznikmi nad ich riešeniami. To sa teraz prostredníctvom tlačenia peňazí vyjasnilo. A pozornosť trhov sa tak znova koncentrovala do zahnívajúcej dlhovej Európy. Hlavnou iskrou, ktorá podnietila paniku boli diskusie o tom, že nový trvalý mechanizmus záchrany namiesto dočasného eurovalu by mal byť aj s účasťou súkromných veriteľov. Tohto sa samozrejme trhy zľakli a začali panikáriť. Následne sa už lavína nedala zastaviť. Slabé európske makrodáta z posledných týždňov (hlavne s periférii Európy) strach ešte umocňovali.
Z írskej katastrofy sme videli len prvé dejstvo
A potom v Írsku rastie riziko ďalšieho pádu cien nehnuteľností, čo vyvolá ďalšie straty už aj tak problémových bánk. Ak bude tak chcieť lokálne vláda postupovať znova po socialisticky a zachraňovať existuje veľké riziko recidívy 32% deficitu HDP aj v budúcom roku. Otázne však ale je, kto by bol ochotný vláde na trhoch požičať? Najmä keď ekonomika nerastie a nevyvíja sa ani v súlade s konzervatívnymi odhadmi. Niet sa tak čudovať, že trhy začiatkom týždňa vypredávali írske dlhopisy a spread voči 10- ročným nemeckým dlhopisom narástol na takmer 700 bodov, a nepomáhajú ani údajné intervencie ECB. Tá je bezzubá a jej slovné upokojenia už dávno nik neberie ani symbolicky vážne. Trhy nad Írmi zlomili palicu a už ich pripravujú na zavesenie na hák ako Jánošíka. Zachrániť ho môže len a len euroval. Aj to len dočasne. Lebo záchrane nie je riešenie problémov, ale len odstránenie ich následkov.
Nie je to však len o Írsku
Aj ďalšie PIGS krajiny sú v problémoch, španielsky rast HDP bol výrazne slabší ako sa čakalo. Portugalsko vykazuje rovnako veľké slabosti a dopyt po jeho dlhopisoch v rámci tohtotýždňovej aukcie bol veľmi slabý. PIGS krajiny ležia jednoducho v jednom veľkom bahne. Hlavne pre existenciu eura, menovej politiky ECB, ktorá bola viac šitá na mieru Nemcov či Francúzov, čo vytvorilo obrovské nerovnováhy a bubliny na realitných trhoch PIGS krajín. Vytvorila sa tak dočasne ilúzia prosperity, no skutočnosť bola taká, že od vzniku menovej únie sa ich konkurencieschopnosť strácala. A stráca aj naďalej.
Poučka dňa
Pred pár mesiacmi sa hovorilo, že Írsko bude ďalším Gréckom. Teraz sa začína hovoriť, že Portugalsko bude ďalším Írskom. A následne Španielsko bude ďalším Portugalskom a opičiť sa bude aj Taliansko (riziková prirážka voči nemeckých 10- ročným dlhopisom narástla dnes na nové historické maximá). V Európe sa nám tak tvorí PIIGS Augiášov chliev rozvrátených ekonomík, veľkých dlhov a de facto bezvýchodiskovej situácie bez chuti robiť štrukturálne reformy . Avšak nerobme si ilúzie. Kým to pôjde, krajiny sa aj naďalej budú zadlžovať. Následne kým to pôjde, bude ich zvyšok krajín zachraňovať. Až do posledného vojaka v poli. Kým posledný nepadne. Nejaký čas to síce potrvá, ale menová únia smeruje do absolútnej záhuby. Zo strategického hľadiska, nech to znie ako akokoľvek obohraná platňa hovorím: ruky prečo od eura. A poriadne ďaleko preč. Jeho definitívny pád práve začína. Nebudeme prekvapení paritou v roku 2011.
Intradenný výhľad
Napriek nášmu mimoriadne negatívnemu pohľadu smerom k eurozóne, stávkujeme na krátkodobý technický odraz EURUSD a výber medvedích ziskov pred víkendom. Aj vzhľadom na špekulácie, že cez dva nepracovné dni by sa mohlo niečo "upiecť" s Írskom a situácia aspoň dočasne upokojiť. Opakujeme, strategicky ostávame medvedí na EURUSD. Prvá rezistencia na 1,3670/75 ak bude zdolaná otvára sa priestor k 1,3715/20. Nechuť vyšplhať sa nad 1,3670/75 otvára však priestor pre pullback smerom k 1,36 s výhľadom k denným minimám 1,3575 s dobrou šancou na ich zdolanie. Nákupy sú teraz však proti trendu a značne rizikové.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |