Trhy obesia Írsko, euroval ho zachráni
Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Obávané, ale skôr bezzubé. A vo veľkej miere v trhu započítané. Už od kedy prezident FEDu Bernanke prišiel na konferencii v Jackson Hole s tým, že centrálna banka urobí čokoľvek, aby naštartovala ekonomiku, dostal sa dolár pod prudká výpredajný tlak. Trh čakal, že Bernanke nebude váhať prísť s obrovským objemom kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky, nakoľko je jeho arzenál nástrojov limitovaný. Menová politika narazila na svoju najväčšiu bariéru: pascu likvidity. Preto Ben neváhal prísť s objemom nákupov v objeme 600 mld. USD, čím prekonal očakávania analytikov na úrovni 500 mld. USD.
Fiškálny mor vyvoláva väčší strach ako QE 2.0
Trhy v prvej reakcii znenávideli dolár, no oveľa obávanejší problém začal v tej istej chvíli iskriť v Európe. A to sú fiškálne problémy Grécka a Írska. Grécko už dostalo pomoc zo strany ostatných krajín Eurozóny a Írsko s najväčšou pravdepodobnosťou podobná pomoc čaká. Pri aktuálnych úrokových sadzbách na írske dlhopisy (10-ročný dlhopis 8,9%) sa totiž začína nepriaznivo efekt nabaľovania dlhu. Krajina totiž na to, aby dlh zastabilizovala, potrebuje dosahovať nulový deficit štátneho rozpočtu. No to po započítaní úrokových nákladov na svoj dlh, ktoré výrazne rastú. Preto s každou novou emisiou dlhopisov rastie potreba znižovať primárny deficit štátneho rozpočtu. Takto vlastne uťahujú finančné trhy slučku okolo Írska, podobne ako pri Grécku. Pomoc od ostatných krajín únie tak ostáva veľmi pravdepodobná.
Ctihodný pán dolár
Dolár sa zrazu stal na trhu zaujímavejším a to nie preto, že by bol atraktívny, ale preto, že euro je atraktívne ešte menej. V prospech zelenej bankovky hovorí aj to, že výnosy na US dlhopisoch s dlhšou dobou splatnosti začínajú pomaly rásť. FED sa totiž pri svojich nákupoch orientuje na na krátky a stredný koniec výnosovej krivky. A tá dlhšia tak ponúka pomerne atraktívne výnosy. Počas nákupov aktív veľkého rozsahu, čo je po novom termín používaný pre kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky, totiž výnosy na dlhopisoch rástli v Japonsku, UK ako aj v US. Dolár by sa tak mohol stať oveľa atraktívnejším na devízovom trhu. ECB totiž určite nebude váhať s ďalšími intervenciami na dlhopisovom trhu a skupovať to, čo trh nechce. ECB sa stane veriteľom poslednej inštancie týchto vlád a trh jej s radosťou tieto cenné papiere prenechá.
Technická situácia
Na dennom grafe páru sa vytvorila veľmi zaujímavá divergencia s indikátorom MACD, ktorá by mohla podporiť pokračovanie poklesu páru smerom k hladine 1,3280. Kľúčové pre tento scenár bude zotrvanie pod pásmom 1,38/37.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |