Lyricky temný začiatok uplynulého týždňa sa pripisuje hlavne zníženej aktivite účastníkov akciových trhov, ktorí na čele s investormi takticky vyčkávali na udalosť týždňa – stretnutie významných ekonómov a centrálnych bankárov sveta v Jackson Hole, ktoré rok čo rok prináša názory bankárov na stav ekonomiky a určuje budúcnosť monetárnej politiky USA. Svojmu potenciálnemu hostiteľovi a kolegovi z FED-u sa stihol Mario Draghi ospravedlniť už počas utorka a svoju neúčasť na sympóziu odôvodnil tým, že má v Európe plné ruky práce. Toto gesto vnímali trhy v pozitívnom duchu, nakoľko sa v súčasnej situácii na starom kontinente cení každá snaha o riešenie „dlhovej hádanky“.
Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová počas stredy hostila talianskeho premiéra, Maria Montiho a označila talianske konsolidačné a reformné opatrenia za pôsobivé, v USA sme spoznali definitívne meno protikandidáta súčasného prezidenta. Je ním Mitt Romney, ktorého republikáni posielajú do boja proti Barackovi Obamovi do prezidents-kých volieb, konajúcich sa v novembri. Ďalší deň si už kancelárka počas svojho stretnutia s premiérom Wenom a prezidentom Chu Tin-tchanom, vybavovala „účty“ v Číne. Wen sa nechal počuť, že Čína je pripravená aj naďalej finančne pomáhať eurozóne nákupmi dlhov jednotlivých krajín, európske akciové trhy však tieto slová odignorovali.
Investorov viac zaujímali ostré výmeny názorov európskej politickej elity ohľadom intervencií ECB na dlhopisovom trhu. Svoje pre a proti vyjadrila väčšina kompetentných, Jens Weidmann (predseda BundesBank), okrem iného aj špičkový odporca nákupu dlhopisov kritických krajín eurozóny, dokonca ponúkol svoju výpoveď, čo neskôr pred stretnutím v Jackson Hole odmietol komentovať. Ďalšie názory sme si vypočuli priamo zo stretnutia, kde k ohláseniu ďalšieho kola QE nedošlo, Ben Bernanke však prisľúbil, že Federálny výbor pre otvorený trh podá ekonomike USA pomocnú ruku, v momente keď to bude nutné. Spolu s kolegom z BoE, Posenom nezabudol vyzdvihnúť konštruktív-nosť európskych návrhov na riešenie dlhového „sitcom-u“ a nabádal európsku garnitúru k nákupu španielskych a talianskych dlhopisov.
V piatok sa zverejnil dôležitý odhad vývoja inflácie v eurozóne, ktorá počas augusta dosiahla úroveň 2.6 percenta v porovnaní s 2.4 percentnou mierou z predchádzajúceho mesiaca. Analytici očakávali, že posledný letný mesiac odhalí miernejší 2.5 percentný rast cenovej hladiny. Miera nezamestnanosti v euorozóne, počas júla stagnovala na júnovej „špičke“ 11.3 percenta, podľahla však výraznému rastu od júla predchádzajúceho roka, kedy „meteorológovia“ namerali 10.1 percentnú nezamestnanosť. V EU je viac ako 25 mil. (10.4 %) ľudí bez práce, kým z celkového počtu na eurozónu pripadá 18 mil. nezamestnaných.
Štipku kuriozity do korporátnej sféry prinieslo rozhodnutie kalifornského súdu, podľa ktorého bude musieť Samsung zaplatiť spoločnosti Apple odškodné vo výške 1.05 miliárd dolárov za zneužitie patentov k iPhone-u a iPad-u. V nadväznosti na správu sa médiách objavil hoaks o tom, že Samsung pokutu zaplatil v 5 centových minciach, ktoré do sídla Applu dal priviezť v tridsiatich dodávkach. Akcie PZU prešli zaujímavým vývojom (-4.56 %), keď týždeň zahájili výraznými výpredajmi, avšak po zverejnení výsledkov dokázali mierne korigovať. Poľská poisťovňa za druhý kvartál vykázala čistý zisk 894.6 mil. PLN v porovnaní so 762.2 mil. PLN z roku 2011, čím prekonala očakávania.
Autor: www.forexpro.sk
Britská libra | 0.7376 | 18.34 % |