Cez noc sme boli na menových trhoch svedkami volatilnej seansy, ktorá sa všeobecne niesla v duchu posilňovania dolára. EURUSD sa počas európskeho obchodovania znovu dostal tesne pod 1,40, čomu napomohli úspešné aukcie v krajinách na periférii EMU a vzostup cien zlata na nové rekordné maximá. Dolár však v druhej polovici dňa zaznamenal dramatický návrat, keď sa zvýšili výnosy amerických dlhopisov a Wall Street skĺzla do červených čísiel.
Britské dáta boli opäť sklamaním. Obchodná bilancia bola horšia, než sa očakávalo (-8 228 mil. GBP oproti -8 000 mil. GBP), a nasledovala tak už skôr zverejnené slabé údaje o cenách domov podľa RICS, aj keď tieto výsledky boli mierne negované trochu lepšími údajmi o priemyselnej výrobe (medziročne +3,8 % oproti očakávaným 3,6 %). V dôsledku toho bola GBP cez noc jednou z mien, ktorým sa darilo najhoršie. Vyššie americké výnosy prispeli k opätovnému výstupu USDJPY tesne pod hranicu 82,0. Ku koncu seansy utrpeli aj cenné kovy - zlato v dôsledku komentárov guvernéra BOC M. Carneye, ktorý odmietol úlohu zlata v menovom systéme, zatiaľ čo striebro zasiahli diskusie o tom, že CME plánuje zvýšiť požiadavky na maržu.
Pokiaľ ide o dáta z USA, optimizmus malých podnikov vzrástol z predchádzajúcich 89,0 na 91,7 a hodnota indexu ekonomického optimizmu IBD/Tipp sa zvýšila zo 46,4 na 46,7, hoci očakávaných 47,0 nedosiahla. Veľkoobchodné zásoby vzrástli o +1,5 %, a to z revidovanej hodnoty +1,2 %. Wall Street zažila pochmúrnou seansu a podľahla výpredaji v dôsledku vyšších sadzieb, pričom DJIA zaznamenal pokles 0,53 %, S&P -0,81 % a Nasdaq -0,66 %.
Počas dnešnej ázijskej seansy bolo hlavnou udalosťou zverejnenie čínskych údajov o obchodnej aktivite za október. Vývoz bol všeobecne v súlade s očakávaniami (medziročný rast o 22,9 % oproti očakávaným 23,0 %), ale dovoz bol v porovnaní s prognózami sklamaním, aj keď i napriek tomu vzrástol medziročne zo septembrových 24,1 % na 25,3 %. Bezprostredne po zverejnení týchto údajov nedošlo k žiadnej reakcii, ale veľa špekulácií značne uškodili ochote riskovať. Na trhu to najprv vyzeralo, že zajtrajšie číslo bude väčšie, než sa očakávalo (4,5 % oproti 4,0 % - a v poslednej dobe sa tieto fámy ukázali byť zaujímavo presné!), Pričom v rovnakej chvíli sa nechal počuť poradca Čínskej centrálnej banky Sia Pin, že Čína by mala v budúcom roku zmeniť svoj postoj k mene na "obozretný" a včas vykonať úpravu úrokových sadzieb, aby sa tak vyrovnala s infláciou. Ďalšia fáma sa týkala požiadaviek na zvýšenie minimálnych rezerv niektorých bánk o 50 bázických bodov, a to s účinnosťou od 15. novembra. Táto fáma sa následne potvrdila v dôsledku zjavnej snahy o redukciu nadmerného úverovania (čo možno čoskoro potvrdia októbrové údaje o úveroch v juanoch).
V rámci európskej seansy budú zverejnené informácie o veľkoobchodných cenách v Nemecku, švédskej priemyselnej výrobe, nórskom indexe spotrebiteľských cien a indexe výrobných cien. K dispozícii bude aj štvrťročná správa o inflácii Bank of England. Severoamerická seansa prinesie informácie o zahraničnom obchode z USA aj z Kanady a tiež prvotné týždenné počty žiadostí o podporu v nezamestnanosti (upozorňujeme na Deň vojnových veteránov, ktorý pripadá na štvrtok) a informácie o dovozných cenách.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |