Pokračovanie výhľadu vývoja na devízových trhoch od Johna J Hardyho.
KOMODITNÉ DOLÁRE – AUD, NZD A CAD
Tu znie kľúčová otázka nasledovne: dokáže AUD udržať status meny, ktorá môže mať všetko, ktorý našiel na konci druhého štvrťroka? Austrálska ekonomika je pravdepodobne najviac na Číne závislou ekonomikou a po vynorení obáv zo spomalenie rastu v Číne prekonal AUD v prvých mesiacoch tohto roka pochopiteľnú viac ako 5% korekciu voči ostatným menám G10. Zhruba polovicu tejto straty potom na začiatku tretieho štvrťroka zmazal. Tí, ktorí nakupujú AUD, samozrejme dúfajú v stabilizáciu čínskej ekonomiky a v to, že hlavné centrálne banky budú aj naďalej tlačiť peniaze, zatiaľ čo Reserve Bank of Australia sa podobným excesom ľahko vyhne. Austrálskemu doláru nahráva aj nízka úroveň vládneho dlhu alebo predpokladaný očakávaný návrat k prebytku štátneho rozpočtu. Podľa môjho názoru, ako stratéga menových trhov Saxo Bank, napriek tomu existuje celý rad faktorov, ktoré by mohli austrálsky dolár oslabiť, vrátane prepadu očakávania u hlavných ťažobných spoločností a ďalšieho spľasnutia domáceho trhu s bývaním alebo neutešeného stavu domácej ekonomiky. V austrálskej ekonomike sa okrem ťažobnej bubliny vytvorila bublina na trhu úverov a bývania, a ak tomu tak je, čaká austrálsku ekonomiku a jej menu v najbližšom štvrťroku oveľa bolestnejšie prebudenie, než tomu bolo doteraz, najmä vzhľadom na to, že prechodné obdobie v Číne ešte zďaleka neskončilo.
Saxo Bank predpokladá, že Nový Zéland bude globálnym oslabením zasiahnutý v menšej miere ako Austrália nielen vďaka miernejším výkyvom počas posledného cyklu, ale aj vzhľadom k oveľa menej cyklickému mixu kľúčových vývozných komodít. Po nepravidelných poklesoch AUDNZD za posledných 18 mesiacov by sa pokles tohto páru mohol stať témou najbližšieho štvrťroku.
Novozélandský dolár je však na hornej hranici svojho dlhodobého rozpätia voči ostatným menám G10 a má relatívne malú hĺbku. Preto je v ohrozený v situáciách, kedy sa trhom zmieta volatilita a averzia oči riziku, ako tomu bolo na konci minulého roka alebo tento rok pri oslabení rizikových aktív a poklesu cien komodít.
GRAF: AUD voči ostatným menám G10
Tento graf od Saxo Bank znázorňuje austrálsky dolár voči košu rovným dielom vážených mien G10 s indexáciou za posledných 2 500 obchodných dní. Na začiatku roka 2012 došlo k výrazným korekciám kvôli obavám o rast čínskej ekonomiky, prudkému zníženiu základnej úrokovej sadzby Austrálskej centrálnej banky a očakávaniam ďalšieho poklesu. Na začiatku tretieho štvrťroka však austrálsky dolár zase posilňoval v očakávaniach ďalších stimulov centrálnej banky, oživením apetítu k riziku a pravdepodobne aj kvôli čínskemu kapitálu hľadajúcemu bezpečné útočisko. Štandardné fundamentálne ukazovatele však hovoria o tom, že AUD je značne nadhodnotený a mal by byť hoci aj oveľa slabším.
Hoci sa domácej ekonomike darí, CAD sa správal v poslednom čase neutrálne. Vzhľadom k výraznému prepadu cien ropy, ku ktorému došlo v druhom štvrťroku, si však kanadský dolár viedol lepšie, než sa dalo predpokladať. V menových pároch s ostatnými menami ako s americkým dolárom sa v posledných niekoľkých štvrťrokoch CAD darí lepšie vtedy, keď USD posilňuje. Spoločne s USD potom tieto menové páry oslabujú, čo nie je žiadne prekvapenie vzhľadom k satelitnému statusu voči ekonomike USA a tomu, že Bank of Canada nemusí svoju politiku príliš odlišovať od politiky Fedu. A keď sa z Bank of Canada občas ozývajú jastrabovité hlasy, zostane kanadská úroková sadzba pravdepodobne bez zmeny a mena nebude dosahovať výrazných výsledkov, aj keď je jej ocenenie v porovnaní s ostatnými komoditnými dolármi dlhodobo atraktívne.
JPY – PROTIVIETOR ZOSILUJE
Pre JPY zostáva známou témou situácia na svetových trhoch s dlhopismi a v druhom štvrťroku sa táto mena dostala na nové lokálne maximum kvôli rekordne nízkymi výnosom z dlhopisov v rozvinutých ekonomikách. Posilnenie jenu sa príznačne odohralo bez ohľadu na vyhlásenie Bank of Japan o “vojne s defláciou” vykonanom na jeho februárovom zasadnutí a ďalším protiopatreniam. Potom prišiel výrazný výpredaj dlhopisov a JPY v júni opäť oslabil. Do tretieho štvrťroku vstupujeme s výnosmi z dlhopisov blízko kritickým úrovniam odporu, a výhľad pre JPY je teda neistý. Celkovo vzaté, silný jen potrebuje následné oslabenie, pretože silná mena znižuje konkurencieschopnosť Japonska. Tiež rýchle starnutie populácie a masívny nárast počtu dôchodcov, podľa mňa ako stratéga menových trhov Saxo Bank znamená, že po desaťročiach výraznej tvorby úspor sa Japonsko stalo národom, ktorého výdavky prevyšujú úspory. To v kombinácii s oslabením fundamentálnych parametrov bežného účtu platobnej bilancie a chystaným prudkým zvýšením dane z predaj je faktorom pôsobiacim proti JPY. Ďalšie vzostupy JPY budú slabšie než v minulosti a v najbližších štvrťrokoch pomaly začne posun k medvediemu trhu.
GBP – UVOLNENIE BoE
V druhom štvrťroku zažila libra bizarný flirt – na základe krátko trvajúceho dojmu, že Bank of England mení svoj postoj k inflácii, posilňovala. Čoskoro sa však ukázalo, že táto domnienka je nedôvodná, a libra oslabila voči USD. Voči euru však v atmosfére pokračujúcej krízy v eurozóne posilňovala po väčšiu časť druhého štvrťroku.
Tento výkon bude pravdepodobne pokračovať a libra bude aj naďalej vnímaná ako takmer bezpečné útočisko v porovnaní s eurom. “Takmer” preto, že dlhodobo dvojaký deficit krajiny vyvoláva obavy, ale hlboký kapitálový trh je zase na druhej strane atraktívnou alternatívou bezpečného prístavu mimo kontinent. Akomodatívny postoj BoE a slabá britská ekonomika však pre libru znamenajú ďalšie slabé obdobie alebo uväznenie v pásme voči USD.
CHF – HROZÍ VYKĹZNUTIE ZO ZÁVESU?
Záves EURCHF absolvoval v tomto roku dôležitú záťažovú skúšku, aj keď sa pri tom neobišiel bez značnej pomoci švajčiarskej centrálnej banky (SNB), ktorá masívne intervenovala a počas tohtoročného mája, teda len za jeden mesiac, napríklad nazhromaždila devízové rezervy v hodnote niekoľko percent HDP.
V Saxo Bank si kladieme otázku, či sa situácia v Európe zlepší, a ak nie, či SNB a Švajčiarska vláda nevyhodnotí kurzový záves ako príliš drahý na to, aby stálo za to ho udržiavať. Je tu nezanedbateľné riziko toho, že SNB bude nútená pustiť kurz späť k 1,10, alebo v prípade horšieho scenára dokonca k parite. Jedinou inou možnosťou je v týchto podmienkach zavedenie akejsi formy kontroly kapitálových tokov – túto techniku využívalo Švajčiarsko už v minulosti. Riziko posilnenia EURCHF je minimálne, kým EÚ nezačne naozaj riešiť svoje problémy. Je iróniou osudu, že Švajčiarsky frank je dlhodobo výrazne nadhodnotený, ale než môže začať udržateľne oslabovať, musí si počkať na dôveryhodné riešenie problémov v Európe.
Autor: John J. Hardy | Head of FX Strategy | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8478 | 6.14 % |