Čínske dáta potešili
Obchodovanie počas prvého obchodného dňa v tomto roku prebiehalo bez výraznejších pohybov a hlavné inštrumenty boli pomerne pokojné. Zmena ale prišla v noci o 02:00, kedy boli zverejnené výsledky PMI výrobného sektora z Číny. Tieto výsledky výrazne prekonali očakávania, kedy decembrový prieskum aktivity nákupných manažérov dosiahol 50,3 vs. posledný výsledok na 49,0. Nakoľko je Čína stále motorom globálneho rastu, je tento výsledok veľmi pozitívny. Dôvere nákupných manažérov ale pomohlo skôr než zlepšujúce sa ekonomické prostredie hlavne zníženie sadzby povinných minimálnych rezerv zo strany PBOC na konci novembra.
Pozor na realitný sektor v Číne
Ak sa ale pozrieme na situáciu v Číne, stále viac a viac komentátorov finančných trhov (nie sell-side analytikov bánk) hovorí, že Čínu čaká počas tohto roka značné spomalenie, ak nie tvrdé pristátie. Realitný sektor totiž začína v krajine chladnúť a keď budú musieť developeri refinancovať svoje veľké dlhy, nemusí sa im to podariť. Napríklad developer Greentown China má krátkodobý dlh na úrovni 13,5 mld. HKD, zatiaľ čo jeho trhová kapitalizácia sa pohybuje na úrovni 5,51 mld. HKD. Podobných príkladov by sme v Číne našli veľa. Ak začnú mať developeri problémy, budú ich mať aj banky a následne aj reálna ekonomika. Nakoľko ale v US trvalo až tri roky, kým začal realitný trh skutočne padať po dosiahnutí svojho vrcholu, je timing takejto udalosti veľmi ťažké odhadnúť. Čína tak aj napriek svojej svetlej budúcnosti predstavuje aktuálne značné riziká.
Grécky deadline je marec
Na to, aby sme videli reálne riziká, nemusíme ale chodiť ďaleko. Grécko je stále témou číslo jeden, ktorú miestami strieda Taliansko. Grécko totiž musí dosiahnuť dohodu s bankami ohľadom ich participácie na záchrane Grécka, teda na „dobrovoľnej“ výmene dlhu. Banky sa ešte minulý rok dohodli na znížení hodnoty dlhu o 50%, no teraz sa bankám už dohoda nepáči. Naopak, Medzinárodný menový fond si myslí, že aj takéto zníženie dlhu je stále nedostatočné a začalo preferovať zníženie dlhu až o 75%. Už na začiatku bolo jasné, že hovoriť o tom, že participácia súkromného sektora „stabilizuje“ dlh Grécka na úrovni 120% HDP do roku 2020, je značne chybné. Úroveň dlhu 120% HDP je totiž veľmi vysoká a určite sa nedá povedať, že dlh bude na tejto hladine stabilný. Grécko ale musí nájsť s bankami spoločnú reč do marca, pretože vtedy bude potrebovať ďalšiu pomoc a jej podmienkou je práve úspešné ukončenie participácie súkromného sektora. Takže prvý kvartál bude pre trhy veľmi ťažký. Ako veľmi ťažký, dokumentujú slová hovorcu gréckej vlády: „Dohoda o novej pomoci musí byť podpísaná, inak sme mimo trhu a mimo eura. Situácia bude potom oveľa horšia.“
Výhľad na dnes
Európske akciové trhy sa dnes pohybujú v ďalších ziskoch a rovnako rastie aj spoločná mena podporená výbornými PMI z nevýrobného sektora z Číny a lepšími dátami z nemeckého trhu práce.
Dnes očakávame prioritne výsledok ISM výrobného sektora z US, kde sa čaká ďalšie zlepšovanie ekonomickej aktivity. Nakoniec čakáme aj francúzsku aukciu pokladničných poukážok ako aj zápisnicu z posledného zasadnutia FOMC. Tu ale nejaké veľké prekvapenia nečakáme. Zatiaľ je výhľad mierne rastový, škoda ale včerajšieho prielomu nadol z formácie zástavky, nakoľko tento prielom narušil včerajší intradenný výhľad. Pozitívnou správou je aj prelomenie rezistencie 1,30, čo podporuje očakávanie rastu až k 1,3080. Pozor ale na hlavný trend, ktorý je stále nadol. Support na 1,2950.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7376 | 18.34 % |