Neistota stále trvá
Summit EU vyvoláva na trhu stále veľké otázniky. Na dvojdňovom summite, ktorý začína dnes, sa totiž majú politici dohodnúť na prísnejších fiškálnych pravidlách pre 27 krajín únie resp. pre 17 krajín eurozóny a zároveň aj na spôsobe, akom riešiť vzniknutú krízu. To vyvoláva na trhu značnú neistotu, čo je vidieť na finančných trhoch. Obchodné pásma sú veľmi úzke a rovnako klesá aj objem obchodov, nakoľko traderi nechcú pred summitom vstupovať do pozícii.
Nemecko stále neústupčivé
Neistotu včera ešte zvýšil jeden z predstaviteľov nemeckej vlády, ktorého vyjadrenia zverejnili včera informačné agentúry. Ten nebol optimistický ohľadom záveru dvojdňového stretnutia a rovnako aj povedal, že plán spojenia ESM a EFSF si nevie predstaviť. Očakávania, že summit bude prelomový, sa tak opäť znižujú. Doteraz sme už mali štyri prelomové summity, no ani jeden nedokázal doteraz krízu efektívne vyriešiť.
MMF bez US kongresu žiadnu pomoc neposkytne
Včera sa opäť objavili nové a nové šumy, o tom, kto by ako a kde mohol kríze pomôcť. Teraz to bol znovu MMF, ktorý by mal od krajín G-20 získať 600 mld. USD v novej facilite. USA sa ale vyjadrili, že kongres takúto pomoc neodobrí, takže optimizmus počas včerajška trval len veľmi krátko.
S&P môže znížiť rating všetkému európskemu
Agentúra S&P tiež vie, že optimizmus je veľmi krehký a preto sa rozhodla prehodnotiť aj rating celej Európskej únie, ďalším krajinám ako aj veľkému počtu bánk v Európe, medzi nimi aj Commerzbank, UniCredit, Societe Generale alebo Deutsche Bank. Rating všetkých týchto subjektov sa odvíja od dohody na summite, nakoľko agentúra povedala, že „rating môže byť znížený v závislosti od výsledkov tohto týždňového summitu.“
Kto z koho
A aká je pravdepodobnosť toho, že sa 27 krajín dohodne? Spor Nemecko/Francúzsko je dobre známy a rovnako je známy aj politický konflikt s ECB, ktorá napríklad ťažko znášala, že politici trvali na participácii súkromného sektora pri záchrane Grécka. Brusel zas požaduje širšiu fiškálnu kooperáciu, čo sa nepáči Nemecku a po novom Londýn povedal, že podporí zmeny zmlúv o EU len výmenou za to, aby sa "City of London" netýkala tvrdá regulácie finančného sektora ako napríklad transakčná daň. Proti harmonizácii daní je zas Dublin, nakoľko Írsko má veľmi nízke dane. Nedávne problematické schvaľovanie eurovalu na Slovensku a pád niekoľkých vlád kvôli nemu, fínsky odpor voči záchrane Grécka ako aj proti hlasovaniu väčšiny miesto konsenzu... To všetko ukazuje na to, že dohoda ohľadom zmien zmlúv o EU bude veľmi problematická a na Spojené štáty európske môžeme s istotou zabudnúť. Pravdepodobnosť, že S&P nakoniec zníži rating, je tak veľmi vysoká.
Uťahovanie opaskov nie je bezbolestné ani pokojné
Takéto výzva následne bude tlačiť politikov k tomu, aby sa na dohodli na ďalších škrtoch. To ale dôveru ľudí určite nezvýši. Nasledujúci graf ukazuje, koľko sa za obdobie rokov 1919-2009 vyskytlo za jeden rok sociálnych nepokojov (demonštrácie, výtržnosti, atentáty a generálne štrajky), keď výdavky vlády rástli, poklesli o 1%, o 2%, 3 alebo 5%. Posledný stĺpec agreguje tieto udalosti. To znamená, že ak pôjde Európa cestou uťahovania opaskov, nebude to bezbolestné ani pokojné.
Výhľad na dnes
Obchodovanie s eurom pred dnešným kľúčovým zasadnutí ECB prebieha stále v známom úzkom pásme 1,33/1,35. Dnes očakávame prioritne zasadnutie dvoch centrálnych bánk a to BoE a ECB. BoE by mohla v rámci svojej proaktívnosti zvýšiť objem QE z aktuálnej úrovne 275 mld. GBP (konsenzus to neočakáva, no BoE zvykne prekvapiť).
ECB zníži sadzby o 25 bp
To by malo podporiť očakávania aj pre ECB. Tá by mala znížiť úrokové sadzby a zároveň oznámiť aj plány na dlhodobé dodávanie likvidity (do dvoch rokov) a zároveň uvoľniť pravidlá pre kolaterál pri rôznych repo-operáciách. Likviditu by tak banky mohli dostať aj za cenné papiere ako ABS alebo MBS. Draghi sa bude tiež vyjadrovať k ekonomickému rastu a ECB predstaví prognózy rastu a inflácie na rok 2012. Tie určite nebudú optimistické a mali by podporiť uvoľnenie menovej politiky. V jeho prospech by mohli byť inflačné projekcie na rok 2013, ktoré budú predstavené po prvý krát. Nakoľko Draghi povedal, že ECB nedovolí rast ale ani pokles inflácie pod cieľ, malo by byť zníženie sadzieb podporené aj týmto. Viacero analytických domov začína hovoriť dokonca o tom, že ECB by mohla znížiť sadzby pod psychologickú hladinu 1% počas budúceho roka a teda znížiť ich na rekordné minimá. Stop na úrovni 1% bol totiž Trichetov a nemusí byť aj Draghiho. Väčšina analytikov sa nebráni ani tomu, že ECB nakoniec pristúpi ku QE. 1. decembra totiž vo svojom prejave povedal, že nákupy môžu byť len limitované. Ak ale vlády pôjdu smerom k "fiškálnemu kompaktu", mohol by tu byť priestor pre ďalšie elementy... To znamená, že Draghi je pripravený pomôcť, ak sa politici rozhodnú pre fiškálnu úniu.
Éra summitovania pokračuje
Posledné rokovania tomu ale nenaznačujú. Summit EU bude dnes a zajtra a je vzhľadom na nemecké šumy zo včera málo pravdepodobné, že sa na niečom dohodnú. Pre pripomenutie, ide o piaty "finálny" summit v ére summitovania, ktorá trvá 19 mesiacov. K možným záverom summitu sa dnes vyjadrí nemecký minister financií Schaeuble, ktorého postoj bude veľmi dôležitý. Neústupčivosť Nemecka totiž môže spôsobiť, že agentúra S&P zníži rating celej eurozóne, európskej únii ako aj veľkej časti bánk. Potom budú stres testy EBA, ktoré majú byť zverejnené dnes, opäť neaktuálne. Testy budú zverejnené po uzatvorení akciového trhu o 18:00. Banky zverejnia aj vlastné stres testy...
Dnešné obchodovanie
A čo z toho vyplýva pre euro??? Optimizmus zo zasadnutia ECB by mal stále podporovať euro, no ak ale Schäuble povie, že žiadna dohoda nebude, urýchli to tlak na zníženie ratingu a tým pádom aj na prudký rast dlhopisov. To znamená, že rastový potenciál by mal byť limitovaný, rovnako ako aj ten klesajúci. To znamená, že pásmo 1,33/1,35 ostáva v platnosti. Vzhľadom na to, že v stávke je veľa, nebude asi Schäuble až taký tvrdý a preto je možné, že aktuálna rezistencia na 1,3420 bude prelomená... Takže aktuálne je výhľad mierne rastový, dúfajme ale, že Schäuble nič zlé nepovie. Suport na 1,3370.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |