Na konci včerajšieho dňa, po uzavretí akciových trhov, ratingová agentúra S&P bezprecedentným spôsobom udelila 15 krajinám eurozóny negatívny výhľad. Agentúra pohrozila znížením ratingu Nemecka, Rakúska, Fínska, Belgicka, Holandska a Luxemburska o jeden stupeň, ostatným krajinám vrátane Slovenska hrozí zníženie ratingu až o dva stupne. Rozhodnutie má padnúť už po summite EU 9. decembra. Čo tým chce táto ratingová agentúra povedať?
Nič nie je náhoda
Vyhlásenie S&P prišlo včera prekvapujúco po tom, ako sme videli pomerne silný nárast eura na základe dohody medzi Nemeckom a Francúzskom. Na summite EU majú tieto krajiny prísť s ďalšou "prelomovou" dohodou na zastavenie súčasnej krízy. Tá by mala byť zameraná na penalizáciu krajín, ktoré nedodržujú 3% deficit verejných financií pomocou zmeny európskych dohôd. Zvýšiť by sa mala rola MMF, no kompletne odmietnuté boli eurodlhopisy ako aj väčšia participácia ECB.
Nemecko : Francúzsko = 2:0. Včerajšia dohoda sa opäť považuje za ďalšie víťazstvo Nemecka, ktoré odmietlo väčšiu účasť ECB a drží tak opraty vývoja pevne v rukách. Avšak zdá sa, že spôsobom, ktorý je pre eurozónu zničujúci. A nielen pre eurozónu. Američania vedia, že v stávke je oveľa viac a to bol aj dôvod, prečo minulý týždeň začali financovať európske banky novou dolárovou likviditou. Nemecko však nehrá podľa ich pravidiel a zdá sa tak, že včera prišiel trest. Nič nie je náhoda.
Koniec Merkelizmu
Na finančných trhoch je panika a krajiny vedené Nemeckom sa stavajú neochotne k akýmkoľvek dramatickým opatreniam na zastavenie drobenia eurozóny. Merkelizmus spočíva na neochote ďalších záchranných balíčkov, trvaní na ďalších škrtoch, odmietaní spoločných eurobondov, nutnosti participácie súkromných veriteľov a odmietnutí ECB ako veriteľa poslednej inštancie.
Jediné, o čo sa Nemecko snaží, je fiškálne integrácia. Tá však prinesie ďalšie škrty a ďalšie znižovanie ekonomického rastu s následnými stratami bánk, nutnosťou likvidácie pozícií, následnou rekapitalizáciou bánk, väčšími dlhmi štátov a nutnosti ďalších škrtov. Tento bludný kruh by mala zastaviť orientácia na reformy pracovného trhu v južanských krajinách, zvýšenie ich konkurencieschopnosti cez pokles reálnych miezd a zníženie korupcie v štátnej správe. Avšak tento proces môže trvať roky a posledné mesiace ukazujú, že trh nemá chuť viac čakať. Čím striktnejšie je Nemecko, tým do horšej situácie sa eurozóna dostáva.
Toto je názor, ktorý agentúra S&P vyjadrila v odôvodnení varovania ohľadom možného zníženia ratingu: Nedostatok pokroku európskych politikov v utesňovaní finančnej krízy poukazuje na štrukturálne problémy v rozhodovacom procese v eurozóne a Európskej únii. To ukazuje na nízku schopnosť európskych politikov prísť s proaktívnymi a radikálnymi riešeniami v časoch finančných problémov. Pokiaľ zmeníme naše skóre, mohli by sme znížiť rating niektorých krajín (Francúzska) o dva stupne. Naopak, pokiaľ sa naše obavy znížia vhodnou politikou, potvrdíme ich súčasný rating.
Ako bude Nemecko tancovať...
Jednou z možností ako si dané vyhlásenie vyložiť je táto: USA ústami S&P hovorí, že nie je čas na dlhodobé riešenia, situácia si žiada okamžitý a proaktívny prístup. Ak padne eurozóna, padne celý svetový finančný systém. Nedovolíme Nemecku, aby experimentovalo s takouto možnosťou. Potrebujeme vidieť okamžité a radikálne riešenia, a to už na tomto summite EU. Európa mala na riešenia času viac než dosť. Neakceptujeme žiadne ďalšie otáľanie. Dnes príde do Európy Geithner a ten vám povie, čo a ako máte robiť. Presvedčí vás, že existuje iba jediná, americká cesta.
Zdá sa, že Nemecko nemá na výber. Ak by S&P znížila rating krajinám AAA, už čoskoro môžeme na euroval zabudnúť. Bez neho pravdepodobnosť rozpadu eurozóny rastie exponenciálne. Nemecko tak s veľkou pravdepodobnosťou začne tancovať tak, ako USA píska. Už vo štvrtok môžeme vidieť začiatok veľkej participácie ECB na riešení európskej dlhovej krízy znížením úrokových sadzieb o 0,5% a už v piatok poodhalenie veľkého plánu ako táto „nezávislá“ inštitúcia zachráni eurozónu. Na detaily si počkáme, avšak veľká vianočná rely je zaručená...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |