FED dodáva do Európy doláre
Európske banky posledné roky našli najlacnejší zdroj financovania v US podielových fondoch peňažného trhu. Tieto fondy ponúkali k bankám miliardy dolárov v podstate s minimálnym úrokom. Európske banky si vďaka týmto dolárom dokázali vytvoriť obrovské portfóliá aktív denominovaných v dolároch. Keď tento trh s likviditou ale vyschol a ani na medzibankovom trhu sa nedali doláre zohnať, musel FED v swapových operáciách dodávať cez ECB na európsky trh likviditu. Táto situácia sa už viackrát opakovala, naposledy v septembri. Včera ale FED opäť spolu s piatimi centrálnymi bankami (ECB, BoJ, BoE, SNB a BoC) pristúpil k rozšíreniu týchto swapov a zároveň aj k znížení úrokovej sadzby na tento swap o 50 bp. Dopyt po dolároch bol totiž zo strany európskych bánk stále vysoký a náklady na požičanie si dolárov boli oveľa vyššie než náklady na požičanie si eur.
Zelená bankovka je stále najbezpečnejšia
Táto intervencia je preto vítanou pomocou hlavne pre európske banky, no určite nie finálnym riešením krízy. Jednoducho problémy na medzibankovom trhu trvajú a keď trhy zaleje likvidita, na problémy sa zabúda. Stále platí, že príliv zdvihne na hladinu všetko. Lode, ale aj smeti. Dopyt po dolári bol zároveň odôvodnený aj v hľadaní bezpečia, ktorého je v Európe už len veľmi málo. Nemecko má dlh v dlhopisoch len okolo 2 biliónov eur, zatiaľ čo dlh US je približne 15 biliónov USD. Bezpečný prístav schopný absorbovať najviac lodí, je preto dolár a federálne dlhopisy.
Čína uvoľňuje menovú politiku
Reakciou na dolárovú likviditu bol prudký rast mien ako euro alebo austrálsky dolár, ale aj akcií a komodít. Index Dow Jones včera zaznamenal najsilnejší rast od marca 2009, kedy sa oprel aj o zníženie sadzieb povinných minimálnych rezerv v Číne. Pri raste trhom pomohli aj výborné výsledky z Nemecka (maloobchodné tržby, miera nezamestnanosti), ale aj z US (ADP zamestnanosť, nezrealizované predaje domov, Chicago PMI).
Nerovnováhy v eurozóne ostávajú
Nie všetky výsledky ale boli také dobré. Miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla podľa Eurostatu úroveň 10,3%, čo je najvyššia úroveň od začiatku sledovania agregovaných údajov v roku 1995. Naopak, nemecká miera nezamestnanosti podľa Eurostatu poklesla na 5,5%. Oficiálna miera nezamestnanosti je síce mierne vyššia, no celkovo dosahuje najlepšie hodnoty za posledných 20 rokov. Pre porovnanie, nezamestnanosť v Španielsku je 22,8%. Tieto čísla dokumentujú, aká veľká nerovnováha v eurozóne je. Ak bude musieť ísť Španielsko cestou uťahovania opaskov a deflácie, bude to pre túto krajiny veľmi bolestivé. Bez fiškálnych transferov a riadenia rozpočtov z jedného centra a eurobondov je preto jedinou cestou pre tieto krajiny odchod z eurozóny. Pokiaľ bude nový plán riešenia krízy, ktorý bude prezentovaný o týždeň, počítať s tým, že tvrdšie fiškálne pravidlá a povolený deficit rozpočtu 2% HDP miesto 3% HDP niečo vyrieši, tak je na omyle. Škrtať sa nedá donekonečna a tvrdšie podmienky zadlženým krajinám nepomôžu. Pozrieť sa na efektívny spôsob rozdelenia eurozóny resp. odchod niektorých krajín z eurozóny preto nie je sci-fi, ale nutnosť. Tak ako likvidita centrálnych bánk nedokáže trvale zastabilizovať medzibankový trh, nedokázali by ani nákupy dlhopisov zo strany ECB trvalo zastabilizovať eurozónu. Dôležité je tak opäť pripomenúť, že bezbolestné riešenia neexistujú. Otázkou je len to, kto bude následky riešení niesť.
Výhľad na dnes
Dnes máme za sebou dve dobré aukcie dlhopisov a to zo strany Francúzska ale aj Španielska. Reakciou je prudký pokles spredu medzi výnosom francúzskych a nemeckých 10-ročných dlhopisov. Tento spred dnes poklesol o takmer 20%, čo je pre trh výborná správa. To, spolu s očakávaním budúcotýždňového summitu, dodávaním dolárovej likvidity a znížením sadzieb PMR v Číne stále praje riziku a teda menám ako austrálsky a novozélandský dolár ale aj euru. Euro má stále potenciál rastu k hladine 1,3570 a výhľad ostáva rastový. Support na 1,3390/80.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |