Finančné trhy včera s eufóriou prijali dohodu európskych politikov, ktorá aj keď bola opäť v štýle „na detailoch sa dohodneme“, ukázala konečne na nájdenie kompromisu medzi Nemeckom a Francúzskom ohľadom napákovania eurovalu bez ECB. Posledné dni totiž naznačovali skôr to, že politici odkladajú dohodu z jedného summitu na druhý preto, že nevedia nájsť spoločnú reč. Včera sa ale konečne podarilo nájsť kompromis, vďaka tomu euro posilnilo oproti doláru o 2%. Darilo sa aj akciovému trhu a aj komoditám. Trhom zároveň pomohli aj dáta HDP z US, ktorú vďaka rastu 2,5% za 3Q rozpúšťajú obavy z recesie a rast sa oprel aj o obrovský squeeze krátkych pozícii, ktoré mali obchodníci otvorené v očakávaní ďalšieho zlyhania politikov.
Čínske nákupy dlhopisov nemusia byť nezištné
Pomôcť pri napákovaní eurovalu plánuje aj Čína, s ktorou komunikuje francúzsky prezident Sarkozy. Ten sa snaží zabezpečiť, aby ázijskí investori nakupovali dlhopisy eurovalu resp. pákového eurovalu. Podľa Financial Times nakúpi Čína medzi 50-100 mld. EUR dlhopisov týchto dvoch entít. Nezabúdajme na to, že nový kapitál v eurozóne bude tlačiť na rast eura, čím sa pozícia eurozóny zhorší, nakoľko silnejšia mena znamená nižší prebytok bežného účtu. To, čo by mohla naopak Čína spraviť, je priamymi zahraničnými investíciami investovať do krajín PIIGS. To by malo podporiť ekonomický rast v týchto krajinách. Podmienkou by bol samozrejme pokles miezd. Silnejšie euro ale Číne vyhovuje, takže iniciatíva na pohyb kapitálu takýmto spôsobom asi od krajiny draka nepríde. Každý totiž presadzuje len svoje vlastné záujmy. Nezabúdajme, že obchodné vojny o udržanie si exportu resp. o pokles importu sú už dobre známe.
Írsku sa pomoc Grécku moc nepáči
Konflikty „garantov pomoci“ sú na chvíľu zažehnané, no na nevýhodnú pozíciu ukazuje jeden z prijímateľov pomoci, Írsko. Krajina totiž škrtá kde sa dá a snaží sa z recesie dostať ,no jej podmienky záchrany sa nezlepšujú. Medzi tým Grécko štrajkuje a neprivatizuje a je za to odmenené ďalšou pomocou. Írsko preto zvažuje, že by sa na záchrane írskych bánk podieľal aj európsky kapitál. Teraz totiž euroval zachránil Írsko, ktoré zachránilo banky. Preto je na mieste otázka, prečo môže Grécko nechať odpísať svoj dlh voči bankám, keď Íri platia za dlh bánk? Akýkoľvek haircut je pre írskych politikov zatiaľ tabu, no medzi nimi rastie tendencia požadovať, aby sa aj ostatné krajiny podieľali na írskej záchrane bánk, keď tak aktívne pomáhajú Grécku.. Írsky postoj je úplne legitímny, nakoľko najhorší žiak získa lepšie podmienky a najlepší žiak- nič.
Výhľad na dnes
Euro včera zaznamenalo prudký rast a začalo vypĺňať potenciál formácie hlava-ramená na dennom grafe. Dnes nečakáme vyjadrenia politikov, makrofundamenty očakávame až popoludní z US a preto by obchodníci mohli dnešný deň použiť na výber ziskov. Pokles ale zatiaľ vidím skôr limitovaný hladinou 1,4100, ktorá by mohla poskytnúť príležitosť na nové nákupy. Predtým je miernym supportom hladina 1,4160. Rezistencia na 1,4250... Dnešný výhľad tak je "buy the dip."
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |