810 mld. EUR: palebná sila EFSF+ESM
Európa včera ukázala pekný cirkus, kedy šumy, fámy, vyjadrenia politikov a zaručene pravé správy od ľudí blízkych okolnostiam spôsobovali na trhu obrovskú volatilitu. Najprv sa Nemecko a Francúzka nevedelo dohodnúť, potom sa dohodli, potom a nemecká vláda nevedela dohodnúť, neskôr sa mal summit z víkendu preložiť a nakoniec finálnou správou bolo, že sa situácia bude riešiť spojením EFSF a permanentného mechanizmu ESM. Tým by bolo na riešenie krízu spolu vyčlenených až 940 mil. EUR. Z toho 500 mil. EUR by išlo z ESM, ktorý ale nebol jednotlivými krajinami ešte schválený a zvyšok by bol z EFSF. Ten už svoju reálnu kapacitu má kvôli pomoci Írsku a Portugalsku zníženú o 130 mld. EUR. Aj napriek tomu ale ide o pomerne značný kapitál, ktorý by mohol byť použitý na boj s krízou. No nezabúdajme, že EFSF ako aj ESM sú závislé na ratingoch garantujúcich krajín.
Recesia môže rýchlo skresať ratingy
Dnes napríklad ratingová agentúra Standard and Poors oznámila, že prípadná recesia v Európe a z nej vyplývajúce náklady na sanáciu bánk by mohli spôsobiť zníženie ratingu Francúzska, Španielska, Talianska, Írska a Portugalska o jeden až dva stupne. Tým by sa záchranné akcie výrazne skomplikovali. Opäť tak narážame na problém, že akýkoľvek plán záchrany počíta s ekonomickým rastom. Toho je žiaľ ako šafranu a bude ho ešte menej.
Európske ratingy vo verzii 1984
Obava pred ratingom krajín spôsobuje priam Orwellovské riešenie. Európska únia plánuje zakázať ratingovým agentúram ohodnocovať ratingy tým krajinám, ktoré požiadali o pomoc. Európa si asi zamieňa príčinu a dôsledok. Keď malo Grécko vysoký rating (ešte na začiatku roka 2009 malo od S&P rating na A) a veselo sa zadlžovalo, nikto nezdvíhal varovný prst. Teraz, keď je už zle, za to môžu zlé ratingové agentúry. Tie majú tiež maslo na hlave, ale zakázať ratingy je choré. Ak takáto regulácia prejde, je len otázkou času, kedy budú zakázané všetky ratingy v Eurozóne okrem ratingu AAA, ktoré bude udeľovať priamo Európska komisia.
Nemecká drina a grécke štrajky
Možno takýto rating dostane aj Grécko. To včera zverejnilo pre štrajkujúci ľud v Aténach zaujímavú správu. Od júla, kedy sa dohodla nová pomoc pre Grécko v objeme 159 mld. EUR, sa objem potrebnej pomoci zvýšil o minimálne ďalších 20 mld. EUR. Dôvodom je neimplementovanie plánov na stabilizáciu situácie ako aj silnejšia recesia. Otázka, kto bude zachraňovať situáciu, má jasnú odpoveď. Kým kedysi bola centrálna banka veriteľom poslednej inštancie, teraz je ním nemecký daňový poplatník.
Výhľad na dnes
Európski politici začínajú svoje stretnutie už o 14:00. Včera ale bolo jasne povedané, že finálne riešenie asi bude oznámené na ďalšom summite, ktorý začne budúci týždeň. Vzhľadom na prázdny makrokalnendár nás tak čaká opäť volatilné obchodovanie, kedy automatizované obchodné systémy budú využívať všetky správy a šumy na pohyb trhu jedným ale aj druhým smerom. Obchodné pásmo pre dnes je tak 1,3650 až 1,3910. Na vymanenie z neho ale bude treba počkať na závery summitu politikov. Nakoľko ale trh aj napriek obchodnému pásmu posledných dní intradenne dosť trenduje, je takéto obchodovanie rajom pre skúsených skalperov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |