Tiché čakanie
Včerajšie obchodovanie opätovne podporovalo silnú defenzívu USD voči ostatným kľúčovým menám. Výsledkom boli nové silné historické maximá na reálnych aktívach (zlato), ktoré sa prispôsobujú slabému USD. Celý finančný trh žije v očakávaní novembrového zasadnutia FEDu (3.novembra), ktoré by malo naznačiť potenciál FEDu pri zavedení druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania (nákup finančných aktív z trhu na bilanciu FEDu). Dá sa tak povedať, že do začiatku novembra budú finančné trhy dostali pod „oparom FOMC“ (Výbor pre operácie na voľnom trhu vo FEDe).
Otázka roka...
I včerajšie silné dáta augustovej obchodnej bilancie potvrdili, že trhy aktuálne „ignorujú“ i silné makrodáta a všetko dýcha otázkou „koľko bude ochotný FED naliať USD v novembri na trhy?“. FED na septembrovom zasadnutí FOMC naznačil, že je ochotný prijať nové opatrenia na stabilizáciu ekonomiky. Trhy to zobrali ako impulz náznaku ochoty druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania (prvé bolo v objeme 300 mld. USD). Tohtotýždňová zápisnica zo septembrového zasadnutia FOMC tieto výhľady posunula ďalej komentárom „prijmeme opatrenia čoskoro“. Trh má tak už takmer jasno, že FED na novembrovom zasadnutí oznámi nákup aktív na svoju bilanciu, pričom jedinou neznámou ostáva objem.
Rozháraný FED
Práve preto je nutné aktuálne upriamovať svoju pozornosť na hlasujúcich členov FOMC a ich komentáre pred novembrovým zasadnutím. Kľúčoví budú voliaci členova FOMC aktuálne pre rok 2010 (hrubšie zvýraznený na obrázku nižšie). Tábor vo FEDe nie je jednotný a sú tam diametrálne pohľady na ďalší vývoj menovej politiky. Jasný je postoj tzv. holubičieho tábora (podporujúceho kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky), ktorý zastupujú Yellenová, Rosengren, Dudley, Bernanke, Bullard. Na druhej strane protipól je tvorený jastrabím táborom, ktorý odmieta akékoľvek ďalšie uvoľňovanie menovej politiky (Warsh, Hoenig). O to viac finančné trhy budú aktuálne zameriavať svoju pozornosť na nerozhodných členov (Tarullo, Dukeová, Pionaltová, Raskin), ktorí síce nepôjdu proti svojmu "šéfovi" Bernankemu, ale môžu ovplyvňovať celkový objem nákupu aktív FEDom z trhu. Preto ak si odmyslíme posledný týždeň pred zasadnutím FOMC (3.novembra), kedy je memorandum a nemôžu členovia FOMC poskytovať názory tak do 25.októbra, je nutné pozorne analyzovať vyhlásenia Tarulla, Dukeovej, Pionaltovej a Raskina. Nevoliaci členovia (Lockhart, Kocherlekota, Evans, Plosser, Fisher, Lacker) aktuálne nemajú pre finančné trhy výraznejší význam. Prezident FEDu Bernanke sa bude snažiť stihnúť QE2 do konca roka 2010, pretože potom sa rozloženie v FOMC mierne zmení a „jastrabí“ tábor dostane miernu podporu. A práve dnes o 14:15 CET bude mať Bernanke vystúpenie na konferencii v Bostone, kde by mohol naznačiť črty procesu druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. V podstate trhy zaujíma iba jedno bude to objem vyšší ako pri prvom kole (300 mld. USD) a doterajšie názory poukazujú na výrazne vyššie trhové očakávania.
Graf rozloženia názorov vo FEDe
Fundamentálny výhľad
Fundamentálny kalendár dnes prináša inflačné riziká z EU o 11:00 ECT sledované indexom spotrebiteľských cien (CPI). Kľúčom však bude už spomínané vystúpenie prezidenta FEDu Bernankeho (14:15), inflačné dáta z USA (14:30), prieskum výroby NY FEDu (14:30) a citlivo vnímaná spotrebiteľská dôvera z USA podľa Michiganskej univerzity (15:55). Trhy primárne budú sledovať Bernankeho prejav a náznaky smerujúce ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, čo by mohlo udržiavať USD do 14:15 CET pod tlakom.
Technické okienko
Technický pohľad na EURUSD naznačuje včerajšie udržanie kľúčovej suportnej bariéry v pásme 1,4010/30, čo sa aktuálne javí ako potvrdenie ďalšieho odrazu k 8-mesačným maximám na 1,4110/20 a následného smerovania k 1,4180/1,42. Až prípadný prielom pod 1,3950 by sme považovali za náznak snahy o korekciu k minimám na 1,39,1,3880 (dôvodom by mohli byť silnejšie inflačné dáta z EU a USA, ktoré by tlmili apetít FEDu po nákupe finančných aktív, resp. náznak objemu od prezidenta FED, ktorý by bol pre trhy sklamaním).
Graf vývoja EURUSD s 15-min. periódou.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |