Manipulácia FEDu
Ako dokáže jediná centrálna banka manipulovať finančným trhom sa javí až neuveriteľné. Tou centrálnou bankou je americký FED, ktorý má moc nad dvoma tretinami menových rezerv denominovaných v USD. Písať o veľakrát opakovanej menovej vojen medzi USA a Čínou je aktuálne zbytočné, pretože by sme museli smerovať až do vzniku FEDu (1913) odkedy USD stratil reálne na hodnote takmer 95%. To čo sa FEDu podarilo takmer za sto rokov, aktuálne si skúša na kratších časových periódach a posiela USD do kolien. Riziko nového tlačenia peňazí (USD) do americkej ekonomiky tak dehonestuje vývoj na finančných trhoch. Výsledkom je „kolaps“ USD v posledných dňoch v nasledujúcich parametroch : EURUSD a GBPUSD 8-ročné maximá, AUDUSD historické maximá, USDCHF historické minimá, USDJPY 15-ročné minimá, USDCAD návrat pod paritu (1,000).
Faktory kolapsu USD
Kde hľadať aktuálne dôvody výpredaja USD, najskôr asi vo FEDe. Faktory dehonestujúce USD sú nasledovné:
Slabý USD
Všetky tri faktory majú spoločný synergický efekt v podobe oslabovania zelenej bankovky (USD). USD aktuálne naozaj nie je vhodnou alternatívou pre investíciu minimálne do novembrového zasadnutia FEDu , kedy bude zverejnený objem nákupu finančných aktív. Všetko to zatiaľ nahráva oslabovaniu USD (navŕšenie objemu USD v obehu, rast úrokového diferenciálu v neprospech USD).
Graf vývoja medzibankových sadzieb
Fundamentálny kalendár
Dnešný fundamentálny kalendár prináša primárne dáta z US ekonomiky v podobe obchodnej bilancie a trhu práce (nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti). Obchodná bilancia je silným makroekonomickým zverejnením US ekonomiky, ale pri súčasnej nálade na trhu nevidíme výraznejší potenciál dopadu jej výsledku na vývoj USD.
Technické okienko
Technicky sme na páre prelomili silné kľúčové technické rezistencie v podobe alokovaných predaných objednávok 1,4010/30 EURUSD. Aktuálne sme si tak otvorili potenciál až k úrovni 1,4380/1,44, bližšie rezistencie očakávame na úrovni 1,4090/1,41 a následne 1,4240/60. Trend je jednoznačne a strane EURa, ktorú podporujú i fundamenty (negatívnejšie dáta z USA a hlavne úrokový diferenciál v prospech EURa). Prvú suportnú bariéru v podobe nákupných objednávok očakávame na úrovni predchádzajúcich rezistencií (1,4030/10) a až jej prielom by bol dôvodom ku korekcii 1,3920/00. Stále však ostávame v silnom rastovom trende.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |