Riziko má opäť zelenú
Negatívny sentiment na finančných trhoch prameniaci z rizika obnovy ekonomickej recesie naďalej pokračuje. Výsledkom sú zisky USD a JPY, teda financujúcich mien operácii s likviditou (carry tardes). Uzatváranie obrovských finančných investícii pod hrozbou rizika vedie k spätnému toku a návratu práve do financujúcich mien (ich apreciácia). Americké akciové trhy včera stratili takmer 1%-né zisky a skončili v červených číslach (DJIA -0,38%, SP -0,40%, Nasdaq -0,92%), čo len podnietili opätovný nárast rizikovej averzie na finančných trhoch. Silné zisky JPY zároveň tlmili ázijské akciové trhy, kde si Nikkei pripísal 1,33% pokles, pričom od svojich aprílových maxím už stratil 21%, jasné potvrdenie hrozby recesie japonskej ekonomiky prameniacu z globálnej nestability. EURJPY testuje 8-ročné minimá, USDJPY testuje 15-ročné minimá, čo len navršuje potenciál prípadnej japonskej intervencie v neprospech JPY ( i keď pri súčasnom nastavení finančných trhov by to malo krátkodobý vplyv).
Americká hrozba
Riziko na trhy plynie hlavne z obáv o výsledky amerických ekonomických výsledkov v tomto týždni, kľúčom sú dnešné dáta US realitného trhu a piatková revízia ekonomického rastu za 2Q. Práve realitné dáta v podobe predaja existujúcich domov (tvoria 90% celého amerického realitného trhu) budú tvoriť smerodatný údaj pre dnešný vývoj finančných trhov. Trhové výhľady smerujú k takmer 15%-nému poklesu z posledných úrovni, čo len naznačuje obavy o druhé dno ekonomickej recesie v USA. Nielen japonská a americká ekonomika aktuálne poskytujú údaje, ktoré dotvárajú hrozbu návratu ekonomickej recesie. Podobné náznaky sú badateľné i zo starého kontinentu. UK ekonomika včera dostala negatívne výhľady od Inštitútu pre ekonomické a politické prieskumy, ktorý naznačil spomaľovanie UK ekonomiky a potrebu slabej GBP pre boj s inflačnými rizikami. Ratingová agentúra Moodys zároveň včera varovala EU ekonomiky, že spomalenie ekonomík a pokračujúce negatívne revízie ekonomického rastu pre nasledujúce obdobia (posledné Francúzsko) môže vyvolávať opätovné tlaky na znižovanie ratingu krajín EU. Dôvodom je riziko odloženia škrtov vo verejných výdajov (deficitov a dlhov) pri menšom ekonomickom raste.
Fundamentálny kalendár
Dnešný fundamentálny kalendár prináša kľúčové dáta US ekonomiky o 16:00 v podobe predaja existujúcich domov z USA a prieskum výroby richmondského FEDu. EU ekonomika doplní dnešný výhľad novými priemyselnými objednávkami z EU o 11:00.
Technický výhľad
Technický výhľad na EURUSD ostáva negatívny a vytvorením nových 6-týždňových miním na úrovni 1,2620/00 sa trhu otvára postupný potenciál k minimám na 1,2550/40 a neskôr k 1,25. Po prelomení línie krku reverznej (obratovej) technickej formácie hlava a ramená, ktorá siaha potenciálom až k bariére v pásme 1,22 tak krátkodobý klesajúci potenciál je nasmerovaný práve k 1,25. Silné predajné objednávky môžeme očakávať na úrovni 1,2680/1,27 so stop losmi na úrovni technických bariér (50 a 100 dňového kĺzavého priemeru) 1,2740/60. Ani pozitívnejšie dáta US realitného trhu by tak nemuseli stačiť na prípadné ohrozenie kľúčového pásma predajných objednávok 1,2740/60. Okrem EURUSD silný negatívny trend na FX trhu naznačuje pokles GBPUSD pod 200-dňový kĺzavý priemer 1,5480/70, EURJPY 107,25/20 (8-ročné minimá), USDJPY 84,85/80 (tesne pri 15-ročných minimách) a EURCHF 1,3150 (1,3080/70 sú historické minimá).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7376 | 18.34 % |