Prah bolesti
Tak zlé ako sa len dá, inak sa dnešný prehľad vývoj na FX trhoch nedá ani začať. Včerajší deň sa niesol v očakávaní výsledkov amerického realitného trhu sledovaného cez predaje existujúcich domov v USA (tvoria 90% realitného trhu). Trhové predpoklady boli skeptické a smerovali k výraznému prepadu (takmer -15%), výsledok v podobe -27,2% poklesu na mesačnej báze však otriasol finančnými trhmi. Ak si pripočítame i negatívne revízie posledných výsledkov, čím sa znížila sledovaná báza, tak prepad bol takmer tretinový (ukazovateľ sa tak čoskoro môže zmeniť na neexistujúce predaje domov). Realitný trh v USA je na kolenách a oživenie je v nedohľadne, čo bude výrazne tlmiť obnovu americkej ekonomiky a podporovať FED v druhom kole kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Realitný trh prepadol najviac vo svojej histórii, rodinné domy predajom klesli na 15-ročné minimá, zásoby domov dosiahli 11-ročné maximá, toto je reálny obraz amerického realitného trhu, kde je v súčasnosti takmer nemožné predať nehnuteľnosť.
Krvácajúce trhy
Výsledok realitného trhu stiahol včerajšie akciové tituly do negatívnych červených čísiel (DJIA -1,32%, SP -1,45%, Nasdaq -1,66%), pričom výnosy na kľúčových 10-ročných dlhopisoch (amerických a nemeckých) opätovne atakovali dlhoročné (resp. historické) minimá. Nemecké 10-ročné Bundy by mohli v krátkej budúcnosti dosiahnuť výnos pod 2% p.a. , zároveň 30-ročné nemecké EURo dlhopisy poskytujú výnosy pod 3% p.a. (čo je reálne stav finančnej krízy). Americké benchmarkové 10-ročné USD dlhopisy operujú s výnosmi pri úrovni 2,5% p.a. Investorský „útek“ z rizikových finančných aktív a nalievanie do financujúcich mien pri operáciách s likviditou prospieva USD, JPY, CHF, teda nízko úročený menám využiteľným pri financovaní výnosnejších aktív. Výsledkom sú nové 15-ročné minimá na USDJPY (83,60/55), čo vyvoláva tvrdé komentáre z japonskej strany o možnej potrebe intervencií v neprospech JPY, historické minimá na EURCHF (pokles pod psychologickú 1,30).
Írske zemetrasenie
V tejto atmosfére „ostrého“ rizikom presiaknutého vzduchu ako blesk z jasného neba zaznela informácia o znížení ratingu na vládne dlhy Írsku zo strany Standard&Poors o jeden stupeň na úroveň AA-. Ide o reakciu na potrebu zvýšenia nákladov na refinancovanie írskeho finančného sektora z úrovne 35 mld. na 50 mld. EUR. Po pondelkovom komentári Moodys o možnosti znižovania ratingu ekonomikám EU pod tlakom poklesu ekonomických projekcií a hrozby spomalenia ozdravenia verejných financií, tak Standard&Poors pristúpila k reálnemu kroku.
Turbulentné trhy
EURUSD tak zažil včera silné turbulentné obchodovanie, kedy pod tlakom rizika na finančných trhoch pred US dátami dosiahol nové 6-týždňové minimá na úrovni 1,2590/80. Neskôr však pre zatváranie obchodných gapov na akciových a komoditných trhoch (vznikli po negatívnych dátach US realitného trhu) a výberom tesných stop losov k predajným objednávkam sa odrazil k maximám na 1,2700/20 EURUSD. Vysoká hladina rizika a negatívne dáta spolu so silnou technickou rezistentnou bariérou (1,2730/50 – 50 a 100-dňový kĺzavý priemer) vrátili pár k minimám na 1,2620/00.
Dnešné dáta
Fundamentálny výhľad dňa prináša manažérsky prieskum pre nemeckú ekonomiku (IFO). US ekonomika poskytne dáta objednávok tovarov dlhodobej spotreby (silná zložka HDP, ktorá naznačí potenciál piatkovej revízie) a predaje nových domov (tvoria iba 10%-ný podiel US realitného trhu).
Technické okienko
Technický výhľad na EURUSD naďalej ostáva negatívny pod technickými silnými predajnými bariérami 50 a 100 dňového kĺzavého priemeru (aktuálne pásmo 1,2740/50), až ich prielomom meníme výhľad k 1,2800/20. Preto predajné objednávky očakávame kľúčové v pásme 1,2710/30 so stop losmi práve na týchto technických bariérach. V predpoludňajších hodinách vzhľadom k prípadne pozitívnejším výsledkom IFO prieskumu z nemeckej ekonomiky (dôsledok slabého EURa) očakávame potenciál korekcie posledných strát k 1,2680/1,27. Na miernu konsolidáciu v negatívnom, klesajúcom trende budú tlačiť i výrazne napäté bariéry JPY a CHF párov (umožňujú špekulačné nákupy na možnú intervenciu z Japonska) a prípadne predaje USD a EURo dlhopisov s nízkymi výnosmi. Výsledkom by mohla byť stabilizácia akciových trhov a oslabovanie USD.
I včerajšia neochota prielomu 1,26 EURUSD naznačuje silný nákupný tlak v pásme 1,2550/1,26 EURUSD, jeho prielomom je potenciál k 1,25/1,2480. Intradenne by sme sa tak prikláňali k prípadnému predaju až pri úrovni 1,27 so stop losmi na úrovni 1,2740/50 EURUSD, prípadné špekulačné nákupy by sme umiestňovali (pri negatívnejších nemeckých dátach) v pásme 1,2590/1,2610 so stop losmi na úrovni 1,2550/40. Dnes tak vidíme potenciál skôr ku konsolidácii EURUSD pod bariérou 1,2740/50. Konsolidáciu naznačuje i prekríženie 50 a 100 dňového kĺzavého priemeru zospodu, čo naznačuje mierny býčí impulz a potvrdenie prípadnej konsolidácie po posledných stratách.
Konsolidácia však by mala byť limitovaná pásmom 1,2700/20, kade prechádza línia krku reverznej obratovej technickej formácie hlava a ramená (s potenciálom až k 1,22) a klesajúca trendová línia (viď priložený graf s dennou periódou).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7376 | 18.34 % |