Hrozby pretrvávajú
Včerajšie obchodovanie na finančných trhoch bolo ovplyvnené minimálnym počtom makroekonomických zverejnení. Jedine čiastkové dáta amerického pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti zaplnili výsledkovú časť. Ani mierny pokles žiadostí však nepodporil akciové trhy, ktoré pred obavami o vývoj americkej ekonomiky v blízkej budúcnosti opätovne skončili v červených číslach. Prieskum výroby kansaského FEDu naznačil spomaľovanie ekonomickej aktivity, čo vplývalo na ochotu investorov vstupovať do rizikovejších aktív.
Silné bariéry
EURUSD sa snažil počas celého dňa o prielom silného technického rezistentného pásma 1,2740/60 (50 a 100-dňový kĺzavý priemer), k výraznejšiemu narušeniu tohto pásma extrémne silných predajných objednávok však nedošlo. Na druhej starne všetky pokles pod bariéru 1,27/1,2690 boli trhom skupované. Nočné obchodovanie na FX trhoch bolo pokojné a hladinu sa snažili narušiť iba komentáre o možnej intervencii japonskej strany v neprospech JPY (túto informáciu priniesli japonské denníky).
Kompasom hýbe US ekonomika
Dnešný deň prinesie niekoľko zaujímavých informácii. Po prvé o 10:30 očakávame prvú revíziu prekvapujúceho ekonomického rastu UK ekonomiky za 2Q (predpoklad a posledný údaj 1,1% Q/Q). Kľúčom však opätovne budú americké dáta o 14:30 tiež v podobe revízie ekonomického rastu za 2Q (predpoklad 1,4% Y/Y, posledný 2,4% Y/Y). Práve obavy o výraznejšie spomalenie americkej ekonomiky budú determinovať akékoľvek snahy investorov nastúpiť do rizikovejších (výnosnejších) aktív, čo preferuje mierne zisky USD (resp. stabilizáciu FX trhov).
Tlačenie peňazí
Dnes zároveň začína každoročné sympózium FEDu o výhľade ekonomiky a jej menovej politiky v Jackson Hole (Wyoming, USA). Práve posledné náznaky z komentárov prezidenta FEDu Bernankeho potvrdzujú riziko spomalenia americkej ekonomiky v druhej polovici aktuálneho roka a výhľady na budúci rok sa tiež revidujú nadol. Práve dnešná konferencia by mohla naznačiť potenciál spustenia druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup aktív FEDu z trhu do konca aktuálneho roka. Možno i dnešné dáta revízie ekonomického rastu za 2Q ak skončia pod úrovňou 1% Y/Y budú tlačiť na skoré prijatie ďalšieho kola „tlačenia peňazí“ v US ekonomike.
Technické okienko
Technický výhľad EURUSD pod 1,2740/60 (50 a 100-dňový kĺzavý priemer) naďalej preferuje mierny pokles resp. stabilizáciu, čo nálada pred rizikovými US dátami môže ešte zvýšiť s potenciálom k minimám na 1,2660/40 EURUSD. Až prielom pásma 1,2760/70 mení výhľad k maximám na 1,2840/60, čo by mohli spôsobiť extrémne negatívne dáta z US ekonomiky v prvotnej reakcii, neskôr by však pod tlakom rizikovej averzie dochádzalo k výpredaju odrazu. Zo sympózia FEDu bude zaujímavé sledovať komentáre predstaviteľom menovej politiky USA o výhľade spustenia druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Stále však vzhľadom k vyšším minimám za posledné dni preferujeme skôr nákupné operácie v pásme 1,27/1,2660 s potenciálom k technickým bariéram 1,2740/60, so stop losmi na úrovni 1,2620/00. Tento výhľad je založený i na potenciálnych intervenciách centrálnych bánk na pároch USDJPY a EURCHF, ktoré by vytlačili EURUSD k vyšším úrovniam.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |