Dnešný výhľad pre EURUSD
Európski menoví giganti
Včerajšia obchodná seansa bola plná zvratov. Prvá časť nadviazala na predchádzajúce dni a pokračovala v silnej defenzíve USD. Dôvodmi bolo ponechanie menovej politiky Bank of England (BoE) na nezmenenej úrovni (sadzby 0,5% a objem nákupu finančných aktív na úrovni 200 mld. GBP), čo pri riziku uvoľňovania menovej politiky BoE cez nákup finančných aktív z trhu bolo prijaté pozitívne (GBPUSD sa po ôsmych mesiacoch opätovne dostal nad úroveň 1,60). Druhou kľúčovou udalosťou bolo rozhodovanie o menovej politike ECB, ktorá síce nezmenila úrokové sadzby, ale komentáre prezidenta Tricheta výrazne podporili EURo. Výroky „medzibankový trh sa výrazne zlepšuje a nepotrebuje podporu likvidity od ECB“ a „ekonomika EU je na tom výrazne lepšie ako boli predpoklady“ stáli za návratom EURUSD nad bariéru 1,40 po prvýkrát od 3.februára.
EURo stále s pozitívami
Investori tak započítavali pokračujúce sťahovanie EURo likvidity z medzibankového trhu a pri hrozbe kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu by tak pokračoval pozitívny nárast úrokového spredu v prospech EURa (futures na 3-mesačný EURibor s exspiráciou december 2011 je kótovaný aktuálne na 1,350% p.a.) na páre EURUSD. Tento vývoj oslaboval USD a na páre USDJPY sme sa dočkali nových 15-ročných miním na úrovni 82,15/10, čo je tesne nad prahom bolesti japonskej ekonomiky podľa komentárov Bank of Japan (BoJ).
Graf vývoja futures na medzibankové sadzby EURa a USD
Menová vojna
Obrat na finančných trhoch však nastal po skončení tlačovej konferencie prezidenta FEDu a začatí komentárov prezidenta Svetovej banky (Zoellicka), ktorý naznačil „menovú vojnu“. Jeho komentáre o rizikovosti devízového trhu, ktorý sa využíva pre získanie výhody pre jednotlivé ekonomiky potvrdzujú obavy o zneužívanie menovej politiky. Slová „ ekonomiky stoja na rozdielnych póloch devízového s rozdielnymi záujmami“ len potvrdzuje snahy o manipuláciu devízového trhu vo svoj prospech. Všetko to dokreslil i prezident MMF (Strauss-Kahn) „intervencia na devízovom trhu neznamená, že sa narušuje princíp trhovej ekonomiky“ a „globálna obnova je výrazne riziková“. Rast rizikovej averzie po týchto komentároch začali citlivo vnímať hlavne komoditné trhy (spotové zlato korigovalo takmer o 30 USD/trójska unca), čo sa prejavilo na postupnej korekcie strát zelenej bankovky (USD).
Rizikový víkend
Hustú atmosféru pred víkendovým zasadnutím MMF ešte viac podčiarkuje i neformálne stretnutie G-7, na ktorom by sa malo primárne rokovať o aktuálnych zámeroch menovej politiky FEDu. Aktívna bude i japonská strana, ktorá sa bude snažiť hľadať reálnu podporu pre globálnu intervenciu v neprospech JPY (neúspech dohody môže viesť k prípadnej víkendovej intervencie iba zo strany BoJ). Ak k tomu pripočítame i dnešné rizikové dáta amerického trhu práce v podobe tvorby pracovných miest Nonfarm Payrolls a septembrovej nezamestnanosti, tak finančné aktíva citlivé na dáta stavu ekonomiky sa snažia mierne korigovať.
Trh práce
Fundamentálny kalendár dnes prináša primárne dáta US pracovného trhu o 14:30 so zameraním sa na tvorbu pracovných miest US ekonomiky (predpoklad -5 tis., posledný -54 tis.) a US nezamestnanosti (predpoklad 9,7%, posledný 9,6%). Ak dnes US ekonomika opätovne prinesie negatívne dáta išlo by o štvrtú stratu pracovných miest po sebe, čo spolu s prípadným nárastom miery nezamestnanosti bude vytvárať tlak pre kroky FEDu v podobe kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Možno ešte výraznejší dopad na trh ako americké dáta nezamestnanosti bude mať neformálne stretnutie G-7, ktoré by mohlo byť naozaj „horúce“ (vysvetľovania druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu a hlavne japonská požiadavka globálnej intervencie).
Technické okno
Technický výhľad na EURUSD napriek včerajšej korekcii ostáva naďalej pozitívny v septembrovom rastom kanáli (potenciál k 1,4040/60). Aj korekcia nadol bola limitovaná silnými dlhodobými technickými prekážkami na úrovni 1,39/1,3850 EURUSD. Pred silným víkendom a dnešnými dátami trhu práce neočakávame výraznú chuť o prielom 8-mesačných maxím na úrovni 1,4020/40, ale skôr snahu o neutrálny pohyb nad sinou suportnou bariérou 1,3850/30 EURUSD.
Prípadný negatívny výsledok trhu práce z US ekonomiky bude tlačiť komodity do defenzívy a riziková averzie svojim rastom tak bude dostávať pod tlak práve bariéru na úrovni 1,3850/30 s prípadným prielomom k 1,38/1,3780. Išlo by však o krátkodobú korekciu, pretože negatívne dáta podporujú kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky FEDu už na novembrovom zasadnutí, čo by sa neskôr postupne začalo prejavovať oslabovaním USD. Pozitívne dáta z USA by po prvotnej reakcii smerom nadol začali s poklesom rizikovej averzie, ale hrozbou netlačenia USD od FEDu tiež korigovať svoje úrovne. Aktuálne i pri neutrálnych dátach, ale s rizikovým stretnutím G-7 pred víkendom tak trh bude preferovať minimálne snahy o posúvanie EURUSD nad 1,4040/60. Zároveň sa na grafe s 2-hod. periódou vytvára potenciál reverznej (obratovej) formácie hlava a ramená, ktorá by preferovala prielom pod 1,39/1,3880 s potenciálom k minimám na 1,38/1,3790.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |