Aby sme si priblížili, čo sa deje na švajčiarskom franku, pozrime sa rovno na historický graf od začiatku zavedenia eura, roku 1999. Vidíme, že kros sa obchodoval stabilne v pásme 1,45-1,65, avšak nedávne brutálne nákupy švajčiarskeho franku ho posunuli už pod úroveň 1,30. nepomohla ani intervencia SNB. Mnoho obchodníkov už vzdalo snahy o nákupy EUR/CHF, keď SNB (švajčiarska centrálna banka) prestala na trhu intervenovať. A zdá sa, že títo obchodníci spravili dobre. Kros má pred sebou obrovský priestor na ďalší pokles a v hre môže byť aj parita. Ukážme si preto dôvody prečo by EUR/CHF aj naďalej klesať...
Mandát SNB
V nedávnom interview pre švajčiarsky časopis sa prezident SNB Hildebrand vyjadril jednoznačne: „Náš mandát je veľmi jasný. Je to jeden z najjasnejších mandátov, aké majú centrálne banky: SNB zabezpečuje cenovú stabilitu. Pri tom vychádza z meniacich sa podmienok. SNB nemá žiadne ciele v devízovej oblasti“. Aby nenechal žiadny priestor na nedorozumenie, tak pokračuje: „Toto neprestaneme opakovať“. Čo to teda znamená?
SNB nebude intervenovať na trhoch, pokiaľ sa neobjavia inflačné alebo deflačné tlaky. Už pred dvomi mesiacmi muž číslo 1 SNB povedal, že „deflačné tlaky výrazne zmizli“. Práve to bolo znakom, že SNB už nebude intervenovať a švajčiarsky frank odvtedy posilnil o vyše 500 bodov. Čo to znamená pre budúcnosť?
Hildebrand pokračuje: „Vo Švajčiarsku nemáme infláciu a ani defláciu. Navyše rast HDP by mal byť jedným z najlepších v Európe“. Jednoducho Hildebrand hovorí, že Švajčiarsko je na tom dobre. Neexistujú teda objektívne dôvody na to, prečo by SNB mala na trhu intervenovať.
Špirála posilňovania
Švajčiarsky frank bol kvôli svojim nízkym úrokom obľúbenou destináciou hypotekárnych úverov, takže fungoval ako financujúca mena carry trades najmä pre obyvateľov východnej Európy, hlavne Maďarska a Poľska. Celkové frankové úvery kulminovali v roku 2007 a momentálne sa pohybujú okolo úrovne $500 mld. Podrobnosti aj podľa krajín udáva priložený obrázok.
Čo znamená posilňovanie franku pre dlžníkov? Vyššie náklady a kurzové straty. Z grafu vidíme ako výrazne posilnil kurz (čierna línia), no objem úverov poklesol iba pozvoľne. Ďalšie posilňovanie franku by tak znamenalo transformáciu úverov do lokálnych mien a tak nákup frankov na uzatvorenie ich krátkych pozícií. Tento proces je zdĺhavý, avšak posilňovanie franku ho výrazne urýchľuje.
Pozrime sa na čísla. Suma úverov v CHF je asi 10x väčšia ako hodnota všetkej hotovosti a je rovná zhruba švajčiarskemu HDP. Tieto úvery sú asi 2x väčšie ako devízové rezervy SNB. Vidíme tak, že existuje obrovská pozícia vo švajčiarskych frankoch, ktorá viac ako vyvažuje objem frankov, ktoré vytvorila pri intervencií SNB.
Technický pohľad
Už v analýze „Forexový výhľad“ sme naznačili jednoduchý vstup do klesajúceho trendu po tom, ako bola vyformovaná formácia „ledge“ s cieľom nových historických miním. A pokiaľ bude klesajúci trend pretrvávať, tak podobných stratégií sa pre investora bude dať nájsť mnoho. Dôležité je viesť sa na klesajúcej vlne. A tá je momentálne platná, až pokým sa obchodujeme pod 1,3150. Z pohľadu trendov vyzerá situácia nasledovne:
Mimochodom, dnes sa na grafe vytvorila pokračujúca formácia vlajky, ktorá naznačuje, že by čoskoro mohol nastať tlak na hlbšie historické minimá.
Ako riziko však treba upozorniť, že prípadné intervencie na JPY by mali silný vplyv aj na EURCHF, absencia intervencií by však mala pokračujúci pozitívny účinok. Práve možná intervencia by bola vhodným levelom na vstup do krátkej pozície.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |