Pozitívny sentiment
Piatkové dáta z amerického trhu práce boli investormi napäto očakávané. Napriek tretiemu poklesu pracovných miest v USA za sebou (Nonfarm Payrolls za augustové obdobie stratili 54 tis.) a nárastu miery nezamestnanosti na úroveň 9,6%, boli tieto dáta trhmi prijaté pozitívne. Trh práce je spolu s realitným trhom USA najväčšími rizikovými ohniskami obnovy americkej ekonomiky, čo potvrdzujú i posledné komentáre FEDu. Preto piatkové výsledky Nonfarm Payrolls hlboko pod trhovými očakávaniami na úrovni straty 100 tis. boli pre investorov nákupným pozitívnym impulzom.
Nakúp fámu, predaj fakty
Stále tak vzhľadom k obavám na finančných trhoch ohľadom možného návratu do recesie (dvojité dno recesie) platí pravidlo „nakupuj fámu a predávaj fakty“. Trh práce priniesol pozitívnejšie výsledky iba vďaka revízii modelu Birth Death, ktorý pridal 115 tis. pracovných miest, čo zabránilo strate pracovných miest o takmer -200 tis. Dokonca i celková miera nezamestnanosti americkej ekonomiky U6 stúpla z úrovne 16,5% na 16,7%. Trhy však opäť ignorovali hlbší zmysel dát a hľadali pozitívny dôvod na nákup a ten im piatkové číslo poskytlo. I ďalšie výsledky americkej ekonomiky z piatkovej seansy v podobe ISM prieskumu sektora služieb naznačujú rizikovosť obnovy ekonomiky. Dáta výrazne sklamali trhové očakávania, ale vzhľadom k pozitívnej nálade na trhu po výsledkoch pracovného trhu sa tieto výsledky „prehliadli“. A práve rast akciových trhov (DJIA 1,24%, SP 1,32%, Nasdaq 1,53%) je najlepším indikátorom poklesu rizikovej averzie, ktorá podporuje výpredaj financujúcich mien pri operáciách s carry trades USD, CHF, JPY.
Likvidita je kráľom trhu
Likvidita je kráľom finančného trhu za posledné roky, po tom ako ju centrálne banky v obavách o prehĺbenie recesie začali dolievať na finančné trhy v neobmedzenom množstve. Aj medzi kráľmi jeden vyčnieva a je to USD, ktorý aktuálne nemá konkurenciu pri obchodoch s likviditou (pretože predstavuje viac ako 50% z intradenného obratu na FX trhoch a zároveň má pre obchodníkov i to najcennejšie – minimálne náklady pri jeho požičiavaní v podobe nízkych úrokových sadzieb na medzibankovom trhu). Práve nízke náklady v porovnaní s inými menami (EUR, GBP) a výraznejšia globálna likvidita voči konkurentom v carry trades (JPY a CHF) dáva USD potenciál „výnimočného postavenia“ pri operáciách s likviditou.
Graf medzibankových sadzieb USD, GBP, EUR, JPY, CHF
Čarovné korelácie
Práve obchodovanie s likviditou vytvára „čarovné“ korelácie na finančných trhoch. Patrí k nim výpredaj amerického dolára (USD) po pozitívnejších dátach americkej ekonomiky (resp. po stabilnejších dátach globálnej ekonomiky). Dôvod je jednoduchý - pri lepších dátach z americkej ekonomiky si investori požičiavajú likviditu pri minimálnych nákladoch a veľkom množstve – USD, CHF, JPY) a investujú do výnosnejších (rizikovejších) finančných aktív (výpredaj USD, CHF, JPY). Práve preto piatkové dáta amerického trhu práce priniesli globálny výpredaj USD, CHF, JPY a zisky vysoko úročených mien (komoditné meny AUD, NZD) a EUR, GBP. Pokiaľ nepríde opätovný negatívny reálny faktor neočakávame snahu o zatváranie výnosnejších operácii a opätovný nákup USD, CHF, JPY.
Minulý týždeň celkovo prial obchodníkom s likviditou po štvrtkových komentároch ECB o dolievaní dostatku EURo likvidity na medzibankové trhy podľa trhoch potrieb a pozitívnych piatkových výsledkov amerického trhu práce si akciové trhy pripísali najsilnejšie týždenné zisky za posledných deväť týždňov. I stredajšia zápisnica FOMC potvrdila opatrnosť FEDu a pripravenosť poskytnúť finančnému trhu dostatok likvidity v prípade potreby.
Fundamentálne prázdno
Dnešný intradenný výhľad je výrazne limitovaný pracovným voľnom v USA a Kanade (Labour Day), čo bude tlmiť objem likvidity na finančných trhoch a znižovať volatilitu (pohyby) menových párov. Dáta poskytne iba EU ekonomika prostredníctvom investorského sentimentu sledovaného indexom Sentix, ktorý však nemá výraznejší dopad na finančné trhy. O čo pomalší začiatok o to výraznejšie dáta poskytuje týždenný výhľad. Týždeň centrálnych bánk začína zajtrajšie rozhodovanie Reserve Bank of Australia, Bank of Japan. V stredu sa pridá Bank of Canada a štvrtok ukončí rozhodovanie o menovej politike Bank of England. Riziká sú vnímané pri Bank of Japan (silný JPY) a Bank of Canada (potenciál navŕšenia sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 1%, čo dáva potenciál ďalších ziskov CAD pri pozitívnom poklese rizikovej averzie na finančných trhoch).
Technický výhľad
EURUSD prielomom rezistencie klesajúceho kanála v pásme 1,27/1,2680 si vytvoril siný rastový potenciál až k bariére 1,2990/1,30 (23,60%-ná fibonacciho úroveň obratu z rastového pásma 1,1880/1,3340). Zároveň sa potvrdil rastový technický signál v podobe prekríženia 50 (aktuálne 1,2810/20) a 100 (aktuálne 1,2690/80) dňového kĺzavého priemeru. Vzhľadom k dnešnému výraznému poklesu likvidity na trhu (sviatok v USA) očakávame stabilizáciu EURUSD v rastovom trende nad bariérou 1,2860/40, kde budú alokované silné nákupné objednávky ryté stop losmi na úrovni 50-dňového kĺzavého priemeru. Rastový potenciál EURUSD by mal postupne v najbližších dňoch pokračovať k 1,2940/50 a potenciálom k 1,2990/1,30. Ak nepríde k obratu pri psychologickej úrovni 1,30 (negatívne dáta US ekonomiky, resp. silné predajné špekulačné objednávky pri tejto psychologickej bariére) je opätovne otvorený potenciál k letným maximám 1,3320/40 (zároveň sa tu nachádza i 200-dňový kĺzavý priemer). Aktuálny rastový trend by bol narušený návratom páru pod bariéru 1,27/1,2680.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |