Šialenstvo centrálnych bánk
Menové šialenstvo vyvolané obavami o kroky FEDu na novembrovom zasadnutí FOMC sa prejavujú výpredajom USD na celom bojov poli. AUDUSD dosiahol nové historické maximá, USDCHF nové historické minimá, USDJPY dosiahol nové 15-ročné minimá, EURUSD nové 6-mesačné maximá. Všetko sa to prejavuje nárastom cien reálnych aktív denominovaných v USD (zlato dosahuje každý deň nové historické maximá takmer na úrovni 1360 USD/trójska unca).
Milovaný a nenávidený FED
Súčasný vývoj na trhu ovplyvňuje iba jediná otázka „ koľko je FED pripravený natlačiť USD do ekonomiky?“. Trh tak už v plnej miere započítava, že na novembrovom zasadnutí FOMC FED pristúpi k tlačeniu peňazí, jediná neznáma veličina pre trh je jeho objem. Dokáže prekonať prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky v objeme 300 mld. USD, ak áno USD to bude tlačiť do pozície outsidera finančného trhu. FED je v súčasnosti druhým najväčším veriteľom US vlády, ak sa naplnia najpesimistickejšie prognózy trhu a natlačí v druhom kole viac ako 1 bil. USD stane sa najväčším. Jednoducho povedané US vláda cez „milovaný FED“ bude tlačiť potrebné USD pre svoju potrebu financovania. Monetizácia (znehodnocovanie cez slabý USD a silnú infláciu) amerického dlhu (pripomíname, že USA je najväčším svetovým dlžníkom) tak bude odštartovaná.
Nič nie je nemožné
Pomeňme si na nedávny výrok analytikov JP Morgan ... „nedávno sme si nevedeli predstaviť bilanciu FEDu na úrovni 1 bil. USD, v súčasnosti je 2,3 bil. USD, aký problém by mali páni z FED ju mať na úrovni 10 bil. USD...asi žiadny“... mrazivý komentár, ktorý sa môže v priebehu niekoľkých rokov stať krutou realitou. Trh tak hľadá východisko z hrozby kolapsu finančného systéme a riešenie nachádza v nemanipulovateľných (nenamnožiteľných) reálnych aktívach v podobe drahých kovovo a energetických surovín.
V súčasnosti tak na trhu panuje panika „výpredaj USD“, ktorý by mohol zastaviť len FED svojim jasným stanoviskom v naznačení sumy druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania. Vývoj USD je tak odkázaný na číslo vyslané FOMC finančným trhom na zasadnutí 3.novembra.
Európske menové giganty
Fundamentálny výhľad dňa prináša rozhodnutie o sadzbách dvoch menových európskych gigantov. Podrobne sme ich možnosti rozpísali v komentári „Rizikový výhľad centrálnych bánk“ zo 4.októbra. V krátkosti jediná mierna hrozba vychádza z možného tlačenia GBP do ekonomiky zo strany BoE, neočakávame to však pre rozhodnutím FEDu. Skôr sa trhy primárne zamerajú na konferenciu prezidenta ECB Tricheta a jeho náznakov k silnému EURu, sťahovaniu EURo likvidity, výhľadu nákupu rizikových vládnych dlhopisov krajín PIIGS. Najhorší variant by znamenal rozšírenie nákupu aktív zo strany BoE o 50 mld. GBP (aktuálne využíva 200 mld. GBP, ale povolenie má na 250 mld. GBP) a obavy ECB o globálnu nestabilitu a prípadné ďalšie linky pre podporu likvidity pre medzibankový trh. Zlato by tak postupne dostalo „krídla“ a testovanie 1400USD/trójska unca by nemuselo byť nereálne v blízkej dobe.
Technické okienko
Technicky EURUSD ostáva v silnom rastovom kanáli, pričom veľa technických indikátorov poukazuje na prípadnú medvediu divergenciu a prípadný obrat trhu smerom nadol. Technické indikátory však naznačujú iba potenciál, ktorý je pri súčasnom fundamentálnom nastavení rovný takmer nule. Kľúčovým makroekonomickým fundamentom v vládnucim trhu je obava enormného objemu prílevu USD na trh, čo sa prejavuje rastom úrokového diferenciálu medzi EURom a USD a podporujúcim rast EURUSD. Pokiaľ nepadne posledné slovo ohľadom objemu USD pre druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FOMC je rizikové vsádzať na obrat v prospech USD.
Graf vývoja medzibankových sadzieb
Technicky nad 1,3880/1,39 preferujeme vynorenie EURUSD nad 1,40, kde sa otvára výrazný bezbariérový postup EURUD až k maximám na 1,43/1,44. Vývoj posledných dní naznačuje, že všetky drobné korekcie sú trhom agresívne nakupované a tento priebeh očakávame i naďalej. Až prielom pásma 1,3850/80 smerom nadol by mohol naznačovať silnejšie ochladenia bez narušenia však silného rastového trendu.
Graf vývoja EURUSD
Kolaps JPY sa blíži
Nielen EURUSD však púta našu dnešnú pozornosť, USDJPY napriek krokom Bank of Japan (BoJ) smeruj k novým 15-ročným minimám na úrovni 82,45/40 aktuálne. Prah bolesti BoJ je stanovený podľa jej vlastných slov na úrovni 82,00 USDJPY, čo môže znamenať po prelomení 82,50 možnosť priamej intervencie BoJ na trhu v neprospech JPY. Cez víkend bude japonská strana hľadať podporu v globálnej intervencii, čo by podporilo dlhodobejšie narušenie negatívneho trendu, pretože je si vedomá, že samostatná intervencia bude mať iba krátkodobú platnosť. Náš výhľad na USDJPY však nemení a dlhodobo ho smerujem k historickému dnu na úrovni 79,75 ako dôkaz straty kontroly riadiť menový kurz JPY zo strany BoJ. Pripúšťame však siný odpor BoJ pri úrovni pásma 82,00/80,00 a prípadná intervencia tak môže prísť po prielome 82,50 smerom nadol každú chvíľu.
Graf vývoja USDJPY
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |