Možností pre riešenie dlhovej krízy v Eurozóne nie ju veľa. Aktuálny systém vytvorenia „bailout zóny“, kde sa vždy a všetko zachraňuje peniazmi daňových poplatníkov, nie je udržateľný. Už vo veľmi blízkej dobe bude musieť prísť k nejakému definitívnemu riešeniu. Spoločné ministerstvo financií je vzhľadom na rýchlosť konania európskych politikov ďalekou budúcnosťou, emisia spoločných eurodlhopisov je politikmi odmietaná a záchrana problémových krajín zo strany ECB je úplné tabu.
Eurozóna a jej hlavná nerovnováha
Ak sa pozrieme na eurozónu ako takú zistíme, že hlavným problémom jednotnej meny je neexistencia výmenných kurzov medzi rôznymi krajinami v eurozóne. Nie je tak možné vyrovnávať prípadnú nerovnováhu medzi zahraničným obchodom týchto krajín a následne tokom kapitálu. Nadmerný export krajín jadra do periférnych zón vytvára v okrajových častiach obrovskú nerovnováhu bežného účtu obchodnej bilancie (deficit), no s fixnými menovými kurzami neexituje spôsob, ako tieto nerovnováhy opäť vyrovnať. Preto boli tieto krajiny nutné vyrovnávať tieto nerovnováhy nadmerným dlhom. Druhým spôsobom vyrovnania nerovnováhy je deflácia, no vzhľadom na neflexibilné mzdy smerom nadol je niečo takéto len veľmi ťažko možné. Tieto nerovnováhy nakoniec spôsobili, že subjekty v týchto krajinách (napríklad domácnosti v Španielsku a Portugalsku) alebo samotné krajiny (Grécko, Taliansko) sa stali extrémne zadlžené. Vzhľadom na to, že centrálne banky týchto krajín sa vzdali menovej politiky v prospech ECB, nemajú krajiny možnosť sa z problémov „vytlačiť“ uvoľnenou menovou politikou resp. nemajú ani možnosť viac zvyšovať svoj dlh. Trh sa v obave o ich insolventnosť začal zbavovať ich dlhopisov, čoho výsledkom bol rast výnosov, neschopnosť financovať sa na trhu, znižovanie ratingu, ďalší rast výnosov a nakoniec potreba záchrany, ktorá odvrátila default.
Periférie potrebujú oveľa slabšie euro
Riešenie, ako niečomu takémuto v budúcnosti predísť, je okrem už spomínaných (eurobondy, spoločné ministerstvo financií, rozpad eurozóny) aj model dobrého a zlého eura. Túto možnosť rozobrali analytici banky HSBC v svojej štúdii. V nej sledujú, čo by sa stalo, ak by na začiatku roka 2009 vzniklo dobré euro (EUC) pre jadrové krajiny a zlé euro pre okrajové, periférne krajiny (EUP). Ako benchmark pre správanie jadrového, core eura, použili švajčiarsky frank. Švajčiarsko je totiž silným exportérom, podobne ako jadrové krajiny. Aktuálny kurz EUC/USD by bol aktuálne 1,83.
Periférnemu euru EUP by sa ale tak dobre nedarilo. Pri prvom spôsobe ocenenia, by kurz EUP/USD bol na úrovni parity, no pri druhom spôsobe by bol kurz len niekde na úrovni 0,65. Po takomto splite by okrajové krajiny mali síce vyššiu infláciu, no podhodnotenou menou by dokázali svoje nerovnováhy odstrániť aspoň z časti vyšším exportom. Naopak jadrové krajiny by mali nízku infláciu a lacný import, čo by podporovalo centrálnu banku v nezvyšovaní úrokových sadzieb.
Pandorina skrinka
Takýto model je samozrejme len teoretický a zobrazuje bezproblémový prechod na dve meny. V reáli ale môže byť vznik zlého eura oveľa búrlivejší a nemusí vôbec dobre dopadnúť pre banky z jadrových krajín, ktoré by novým kurzom museli preceniť všetky úvery do okrajových krajín. Príklad ale jasne dokumentuje, že fixné menové kurzy zviazali krajinám eurozóny ruky a spôsobili vznik množstva nerovnováh. Tie nakoniec môžu byť pre eurozónu resp. pre niektoré krajiny osudnými.
Výhľad na dnes
Dnešný deň je nabitý fundamentálnymi udalosťami. Očakávame totiž výsledok aukcie gréckych a španielskych pokladničných poukážok, zverejnený bude aj výsledok investorského sentimentu ZEW o 11:00 (ZEW ostáva pri svojich maximách, no zložka očakávaní ekonomického rastu postupne klesá). Okrem toho očakávame aj množstvo korporátnych výsledkov (Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo). Nakoľko španielska aukcia by mala byť bezproblémová, riziko vzniká pri gréckej aukcii, kde je otázna participácia investorov vzhľadom na štvrtkový summit EU. Ak ale táto aukcia dopadne dobre, a negatívne neprekvapí Bank of America, otvára sa dnes pre pár priestor na rast smerom k hladine 1,4190. Support na 1,4060/50. Jeho prípadné prelomenie by otvorilo priestor na pokles k včerajším minimám na 1,4010.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |