Likvidita je slepá
Už včera večer sa po tom ako sa nálada na finančných trhoch stále viac a viac kazila dostal EURUSD pod silný support krátkodobého rastového setupu pod 1,3680, čo otváralo cestu k výraznejšiemu pullbacku zastavenému až na úrovniach okolo 1,3640. Následne však ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie Bank of Japan a mierne prekvapujúce ponechanie sadzieb na úrovni 4,5% zo strany Reserve Bank of Austrália náladu vylepšilo, čo malo negatívny dopad na dolár, ktorý tak svoje zisky neudržal. Stále sa však pohybuje na silnejších úrovniach ako po väčšinu včerajšieho dňa.
Centrálne banky zahmlievajú situáciu
Možno očakávať konečne tak obrat na dolári? Z dlhodobého hľadiska rozhodne áno (čo sme písali v komentári Americký kovboj porazí „eurosadlo.“). Prišiel však čas už práve teraz vsádzať na dolár? Trh je pod vplyvom viacerých faktorov, navyše tu máme nevyspytateľné kroky centrálnych bánk (najmä ECB iné hovorí, iné koná a často sa stane, že svoje konanie oľutuje a otočí svoj kurz o 180 stupňov) a tak robenie „zaručene správnych“ predpovedí je na dnešnom trhu plnom neistoty (práve pre činnosť centrálnych bánk) obtiažne.
Technický pohľad
Hoci sa EURUSD vymanil z užšieho krátkodobého rastového kanála stále ostáva v širšom, pričom vzniká možnosť prudšieho odrazu od spodnej supportnej línie smerom nahor k 1,38 s výhľadom k psychologických 1,40. Technika je zo širšieho pohľadu stále naklonená na býčiu stranu.
Vplyv makrofundamentov
V posledných dňoch euru neprekážajú absolútne žiadne negatívne správy, znižovania ratingov PIGS krajín, strachy o fiškálnu pozíciu krajín eurozóny, strachy o slabosť bankového sektora celej eurozóny či poznámky k rastúcich hospodárskym rozdielom jednotlivých krajín a možné výraznejšie spomalenie obnovy ekonomiky eurozóny. Naopak v prípade dolára slabé US dáta sú vnímané ako riziko rastu pravdepodobnosti tlačenia peňazí v rámci QE 2,0 a teda sú negatívne pre dolár. Lepšie US dáta v rámci poklesu averzie voči riziku a klasického chodu carry obchodov rovnako znižujú silu dolára.
Likvidita sa pachtí za najlepšími výnosmi
Z pohľadu úrokového diferenciálu vidíme rast spreadu na najvyššie úrovne od začiatku roka medzi krátkymi koncami US a eurovej výnosovej krivky (najmä dôsledok stiahnutia likvidity ECB minulý týždeň, keď dopyt v nových refi tendroch bol nižší ako objem tých exspirovaných, a naopak US výnosu sú stále pod tlakom v dôsledku obáv o QE 2,0 zo strany RamboBena z FEDu). To pochopiteľne dodáva viac atraktivity euru. Likvidita je jednoducho voči všetkému slepá a jediné čo ju zaujíma je dosiahnutie čo najvyššieho výnosu. Najlepšie pri minimálnom resp. žiadnom riziku. Euro je v tomto tak ideálne, keďže tu máme Euroval a navyše aktivita ECB na sekundárnom trhu dosahuje obludných rozmerov, keď nákupy vládnych PIGS dlhopisov dosiahli 3-mesačné maximá posledný týždeň.
Takmer rekordne krátke dolárové pozície
Prepočty a odhady Nomura banky hovoria, za týždeň končiaci 28.septembrom bol trh krátky v dolároch na úrovni až 29 mld. USD, (medzitýždenný nárast o 4 mld. USD), čo je viac ako v decembri 2009, keď nastal obrat a je to druhá najväčšia krátka dolárová pozícia trhu v histórii devízového trhu (väčšia bola len tesne pred vypuknutím krízy v septembri 2008, keď trh bol krátky v dolároch okolo 37 mld.). Tieto štatistiky tak rovnako doláru neprajú, no aspoň tu vzniká iskra nádeje, že dolár by mohol byť v poslednej fáze oslabovania. Prečo?
Je to prestrelenie?
Nuž zdá sa, že trh mohol prestreliť svoju averziu držať doláre. Keď si zoberieme fakt, že QE 2,0 by aspoň zo začiatku nemuselo byť tak agresívne ako QE 1,0, mohlo by to znamenať, že výpredajná reakcia na dolár je prestrelená a trh by toto mohol začať postupne naprávať a dolár by mohol byť skupovaný späť. Tento čas by mohol byť blízko, každým dňom bližšie, no zdá sa, že ešte stále nenastal ten čas.
Intradenný výhľad
Širšia technika je stále býčia, okamžitý výbuch obnovy svetovej ekonomiky nehrozí a to stačí aj v takomto prostredí neistoty na to, aby sa likvidita stále pozerala po výnosoch a nie po riziku. Silný návrat eura nad 1,37 a nad včerajšie maximá otvára cestu k 1,38 a následne výhľadovo vyššie k 1,40. Rezistencie v prípade pullbackov 1,3720/25 1,3680/85 a následne nočné minimá okolo 1,3335/40. Rast vnímame ako silne krehký a kedykoľvek sa môže pod ním prelomiť ľad. Otázka neznie, či sa tento ľad prelomí, ale kedy....
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |