Európske menové giganty
Počas včerajšieho dňa pozornosť investorov pútalo zasadnutie dvoch kľúčových európskych menových gigantov. Bank of England (BoE) ostala verná svojej zákopovej vojne a po ponechaní nástrojov menovej politiky bez zmeny (úroková sadzby 0,5% a program nákupu aktív z trhu na úrovni 200 mld. GBP) neposkytla žiadne komentáre.
ECB vazalom
Kľúčom však bolo rozhodovanie o úrokových sadzbách ECB, ktorá tento rok v apríli už pritvrdila voči inflačným rizikám navŕšením sadzby na úroveň 1,25%. Prezident ECB (J.C. Trichet) začal svoj včerajší komentár ako z veľkej protiinflačnej knihy a poskytol všetky možné slovné spojenia, ktoré trhy spájajú s prípadným ďalším navŕšením sadzieb ECB. Ani kombinácia „strong vigilance (vysoká ostražitosť)“ ...“monitorujeme riziká veľmi podrobne“...“inflačné riziká stúpajú“...“sme pripravení zasiahnuť“, výraznú podporu euru nepodali. Trichet totiž naznačil možnosť spomalenia európskej ekonomiky pod tlakom inflačných rizík tlačených primárne komoditami. Najrizikovejšou časťou komentárov prezidenta ECB bol úsek o dodávaní euro likvidity rizikovému európskemu bankovému sektoru. Ako sme už včera naznačili v trhovom komentáre „Hororový sen ECB sa volá Grécko“ je aktuálna expozícia ECB voči rizikovým krajinám PIIGS z eurozóny na úrovni astronomických 444 mld. eur. Preto komentáre ECB o poskytovaní ďalšej bezbrehej euro likvidity cez 1-týždenné (MRO) a 3-mesačné (LTRO) refinančné operácie bez limitovania dopytu vyvolávajú obavy investorov o stabilitu európskeho bankového sektora. Navršovanie rizikovej expozície pri pretrvávajúcej hrozbe prípadného defaultu Grécka vyvoláva mnohé otázniky. ECB tak len potvrdzuje, že sa stáva vazalom rizikového európskeho bankového sektora.
Tabuľka expozície ECB voči krajinám PIIGS
EURUSD tak po komentároch prezidenta ECB smeroval pod bariéru 1,45 a vymazal tak silné zisky z posledných dní. Trichet sa snažil na konci upokojiť trhy inflačným posolstvom „sme v móde, kde sa navŕšenie sadzieb EB na budúci mesiac nedá vylúčiť“. Trhy však vedia, že pri tak vysokej expozícii ECB voči bankovému sektoru krajín PIIGS by extrémne rýchlo navršovanie sadzieb vytváralo výrazné straty ECB z držby nakúpených vládnych dlhopisov krajín PIIGS.
Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár neprináša tak silné impulzy ako včerajšok a len dáta UK priemyselnej a výrobnej produkcie spolu s kanadským trhom práce by nemali byť dôvodom pre zvýšenú volatilitu. Trhy tak môžu opäť čakať na komentáre predstaviteľov centrálnych bánk ECB a Fedu (Trichet, Paramo, Dudley) a prípadné nové projekcie k riešeniu gréckej fiškálnej krízy.
Technický obraz na EURUSD po včerajšom prielome 1,4560/50 (línia kroku reverznej obratovej formácie hlava a ramená) otvára potenciál smerovania páru k minimám na 1,4420/00 (1,4421 je 50-dňový kĺzavý priemer). Dôvodom je kombinácia včerajšieho sklamania z komentárov ECB a stále neisté riešenie gréckeho problému. Prvú rezistenciu (očakávané predajné objednávky) vidíme na úrovni 1,4520/00, kľúčom je však 1,4550/60 EURUSD.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |