Turbulencie na trhoch
Počas včerajšej obchodnej seansy sme videli niekoľko kľúčových impulzov. Prvým boli pozitívnejšie dáta prieskumu PMI sektora výroby z americkej ekonomiky, ktoré podporili „risk on“ sentiment, kde rast cien komodít a akciových titulov tlačil na defenzívu USD. Výsledkom boli nové 16-mesačné maximá na EURUSD v pásme 1,4900/10, stále tak trh odoláva zdolať psychologickú bariéru 1,50 EURUSD, ktorá by bola veľmi negatívnym signálom pre budúci vývoj USD.
Druhým kľúčovým impulzom bola opätovne zvýšená volatilita na komoditných trhoch po zatvorení amerického obchodovania. Americká burza pre obchodovanie s futures kontraktmi (CME) v priebehu niekoľkých dní tretíkrát navŕšila maržové požiadavky pri obchodovaní so striebrom, čím vytláča obchodníkov z tohto trhu.
Dolárová numerológia
Americký dolár (USD) však včera poklesol voči kľúčovému košu mien (USD index) desiaty deň po sebe, čo je najnegatívnejšia séria od 3.mája 1994 (vtedy to bolo 11-dní po sebe v poklese). Numerológovia tak majú dôvod spájať 3.máj 1994 a 3.máj 2011, čoho výsledkom by mohli byť dnešné zisky USD. USD index (vývoj USD voči košu mien EUR, GBP, CJF, JPY, CAD a SEK) je totiž veľmi blízko historického dna z apríla 2008, čo by znamenalo pre budúci vývoj stability globálneho menového systéme výrazné problémy. Kolaps USD sa premietne do expanzie cien reálnych aktív (primárne komoditné trhy), kde výsledkom budú narastajúce inflačné riziká.
Graf USD indexu
Práve komoditné trhy sledované indexom 24-komodít (Standard&Poors GSCI) piaty mesiac po sebe prekonali zisky akciových trhov (MSCI akciový globálny index), dlhopisových trhov (Global Broad Market Index od BoA Merrill Lynch) a vývoj USD, čo je najviac za posledných 14-rokov. Pre porovnanie aprílové zisky komoditného indexu na úrovni 4,4% (maximá z októbra 2008), akciového 3,9% (maximá z decembra) a USD index strata 3,9% (33-mesačné minimá). Od zavedenia druhého kola QE od FEDu tak sledujeme výrazný tlak na komoditných trhoch, ktoré generujú inflačné hrozby.
Fundamentálne ticho pred búrkou
Dnešok neprináša žiadne agresívne fundamentálny impulzy a pred štvrtkovou ECB a piatkovým Nonfarm Payrolls z USA tak USD má potenciál korekcie svojich posledných strát práve pod tlakom psychologických a technických bariér. Prípadný prielom aprílových miním z roku 2008 (na USD indexe) jasne potvrdí „ticho šeptané“ obavy o masívne oslabovanie USD zo strany FEDu. A práve i kroky regulátorov finančných trhov za obmedzovanie prístupu na niektoré trhy sa môže podpísať pod krátkodobý pozitívny sentiment na USD, dlhodobý by nastal zmenou politiky FEDu. Zaujímavý je pohľad i na vývoj menovej politiky ECB, ktorá by mohla v najbližších mesiacoch opäť pritvrdiť v dôsledku sinej generačnej zmeny v Rade guvernérov ECB. Veľa napovie už štvrtkové zasadnutie ECB vo fínskych Helsinkách.
Dnešný výhľad
Technický výhľad na EURUSD naznačuje snahy o prielom krátkodobého suportu na úrovni 1,4820/00, ktorý otvára potenciál ku kľúčovej úrovni 1,4770/50 EURUSD. Práve 1,4750 dokázala udržať negatívne navršovanie maržových požiadaviek za posledné dva obchodné dni, až jej prielomom by sme videli výraznejšie snahy trhu o korekciu pod 1,47, ak teda udržíme 1,4750 očakávame opätovne agresívnejšie nákupy trhu. Rezistencia na úrovni 1,4840/60 EURUSD by mala dnes naznačiť záujem trhu o nové 16-mesačné maximá na trhu (aktuálne 1,4900/10 EURUSD), jej prielomom smerujeme k novým maximám. Pre dnešok tak vidíme dve kľúčové úrovne 1,4750 ako medvedí záujem (riziko ďalšieho oslabovania USD indexu, neochota novej fínskej vlády pre podporu Grécka a Portugalska), 1,4850/60 stabilizovanie trhov po nočnom navŕšení sadzieb a opäť započítavanie pozitívneho úrokového diferenciálu v prospech EURa. Stále tak pásmo 1,49/1,50 EURUSD považujeme za strategické pre strednodobý výhľad páru.
Graf EURUSD
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8632 | 4.44 % |