Totálne tlačenie, alebo revival US kovboja?
Po včerajšom prudšom oslabovaní dolára počas noci tento trend pokračoval, napriek tomu, že zelená bankovka vykazuje značný stupeň prepredanosti. Silnejší stupeň prepredanosti a pokračujúci ústup zelenej bankovky však môžu predznamenávať veľkú silu tohto trendu. Obavy o kvantitatívne uvoľňovanie zo strany FEDu desia obchodníkov viac ako európske problémy najmä keď Euroval a Európska komisia s ECB podporujú morálny hazard ochotou o záchranu tých, ktorých trhy už odpísali. Navyše počas ázijskej obrátky sme videli aj obnovu optimizmu na akciových trhoch, čo doláru ešte viac sťažovalo dýchanie. Ten je agregátne v jasnom oslabovaní voči zvyšku sveta a nateraz nevidieť signálov na obrat. EURUSD tak dokázal za 24 hodín narásť o takmer 250 bodov! A dolárový index na nachádza na viac ako 8- mesačných minimách.
Tsunami likvidity
Na prvý pohľad je tak situácia s dolárom a kráľovským párom EURUSD nad slnko jasná. Všetka pozornosť devízových očí sa sústreďuje na FED s rizikom rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania (najmä po tom, ako včerajšia sada US dát v podobe spotrebiteľskej dôvery ukázali ďalšie vädnutie). To by mohlo pôsobiť ako „debasement“ hodnoty dolára. No zároveň práve takáto likvidita centrálnych bánk spôsobuje obzeranie sa a vrhanie sa po rizikovejších obchodoch a výnosnejších aktívach a zavieranie očí pred rizikom. Najmä keď ECB či Euroval morálny hazard ešte prehlbujú. Investor sa takto pri minimálnom resp. takmer žiadnom riziku pozerá len po maximalizácii výnosu. Nič viac a nič menej. A keďže nedolárové aktíva a medzi nimi aj euro sú výnosnejšie tsunami likvidity smeruje práve sem a zvyšuje ich cenu.
Všetko má svoje ale...
Euru sa tak darí a navyše pred exspiráciou 3, 6 a 12- mesačných refi tendrom ECB by mohla úroková výhoda ešte narásť. Pretože napriek tomu, že dnes je opäť raz na pláne 3- mesačný refi tender, predsa len nečaká sa taký dopyt, ako veľké bude vrátenie peňazí do ECB z predchádzajúcich operácii. Toto by tak nahrávalo ešte kryštálovo-čistejšej výhode pre EURo. Avšak žiadna kaša sa neje tak horúca ako sa navarí a EURUSD nebude bez prestávky rásť. Okrem technických korekcií je potrebné počítať aj i tzv. B-plánom US kvantitatívneho uvoľňovania, o ktorom sa začalo viac diskutovať včera aj vďaka článku vo Wall Street Journal. Ten hovorí o tom, že „Helicopter“ Ben by nemusel tla silno zo začiatku tlačiť na „tlačiarenskú pílu“ a začať len „QE lite“ s otvorenými dverami podľa vývoja ekonomiky a deflácie. Toto QE menších rozmerov by však mohlo pre trhy spôsobiť šok, keďže do svojich očakávaní mali započítané „totálne tlačenie“. To by tak mohlo znamenať revival (obnovu)“ zeleného dolárového kovboja.“ Je preto potrebné počítať aj s týmto variantom, keďže centrálne banky často robia kroky a lá "neriadené strely s ťažkým odhadom trasy letu", no devízový trh je od nich často silne závislý.
Intradenný výhľad
Technika je stále rastové a ak európske dáta dôvery v ekonomiku o 11:00 skončia aspoň v súlade s očakávaniami a zároveň sa k slovu nebudú dostávať odľahčená verzia QE FEDu EURUSD si bude udržiavať prorastový tón s malými korekciami. Zdolanie 50% fibo decembrové maximá 2009/júnové minimá 2010) otvára priestor pre ďalší rast smerom k aprílovým maximám 1,3995/1,3700 a následne až k 1,3895 (61,8% fibo decembrové maximá 2009/júnové minimá 2010). Riziko krátkej korekcie je značné najmä pri pohľade na dolárový index. Supporty v prípade ústupu sú na 1,3585/90 a následne na 1,3565/70 a 1,3500/10. Celkom na záver opäť len pridávame, že z širšieho hľadiska dlhodobého rastu EURUSD neverím, no čas na rozhodujúci obrat ešte neprišiel.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |