Finančné divadlo
Súbojom bezmocných by sa dal niekedy charakterizovať vývoj na kľúčovom menovom páre EURUSD. Dve kľúčové meny globálnych devízových rezerv tvoriacich takmer 90% menových svetových operácii predvádzajú neskutočné „finančné divadlo“. Na jednej strane vo svojej „puberte“ európska mena EURo, ktorá trpí na prípadné hrozby rozpadu Eurozóny a defaultu niektorých krajín (Grécko). Na druhej strane „starý harcovník“ USD, ktorý tvorí základ finančných trhov a je ohrozovaný menovou politikou FEDu. FED sa snaží o čo najväčšiu devalváciu USD za účelom podpory a stabilizácie US ekonomiky. Výsledkom je výrazný nárast volatility na menovom páre EURUSD, ktorá sa vymyká štandardným priemerom. Tento týždeň je toho jasným príkladom a musíme konštatovať, že FED má stále navrch. Ani hrozba kolapsu Eurozóny a defoultu niektorých rizikových krajín PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko a Španielsko) neodráža investorov od alokácie zdrojov do EURa. Obava z krokov FEDu je tak pre trhy stále väčšou hrozbou ako prípadná reštrukturalizácia gréckeho dlhu.
USD v defenzíve
Nadmerná volatilita na EURUSD je jasným znakom rizikovosti oboch mien a neveští nič pozitívne ani v blízkej budúcnosti. Pri súčasnom nastavení menových politík FEDu a ECB a vzájomných vzťahov medzi finančnými aktívami stále platia základné pravidlá. Pokles rizikovosti na finančných trhoch nazvaný risk on charakterizovaný rastom akciových a komoditných trhov tak podporuje defenzívu USD a zisky na vyššie úročených menách ako je EURo, resp. komoditných menách (AUD, NZD, CAD). Princíp carry trades tak pôsobí na defenzívu nízko úročeného USD. Na druhej strane riks off sledovaný cez pokles komoditných a akciových trhov preferuje reverzný tok carry trades a teda ústup do USD. Prvé dva dni predveľkonočného týždňa preferovali risk off podporované rizikom reštrukturalizácie gréckeho dlhu a krokmi ratingovej agentúry Standard and Poors na adresu zníženia výhľadu ratingu pre USA. Streda bola zlomová v podobe stabilnejšej aukcie pokladničných poukážok gréckej vlády a včerajšia pozitívna aukcia dlhopisov Španielska dala zabudnúť na rizikové krajiny PIGS. K tomu ak pripočítame pokračujúce zisky komoditných trhov (zlato historické maximá) a rast akciových titulov tlačený silnými výsledkami US korporátneho sektora je aktuálna situácia n a finančných trhoch v móde riks on a preferujúca silnú defenzívu USD, Výsledkom sú nové 16-mesačné maximá na EURUSD, 31-ročné maximá na AUDUSD , 3-ročné maximá na NZDUSD a 3-ročné minimá na USDCAD. Z uvedeného jasne vyplýva, že lídrom sú komoditné meny, ktoré majú vyššie úročenie a poskytujú tak dokonalý prístav pre alokáciu zdrojov z carry trades.
Fundamentálny výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár očakáva silné dáta primárne z nemeckej ekonomiky v podobe IFO inštitútu, čo bude udržiavať pozitívny výhľad na EURUSD pri stabilnom výsledku. Pokračujúce dobré zverejnenia US korporátneho sektora budú tiež preferovať udržiavanie pozitívneho sentimentu na EURUSD a defenzívu USD.
Dnešný pohľad
Technicky si pár prielomom 1,4530/50 EURUSD otvára potenciál k maximám až na 1,4680/1,47 resp. až maximám n 1,4740/60 EURUSD. Opätovne sa tak do hry dostáva cieľ na úrovni 1,50 EURUSD teda bariéra pred gréckou krízou v decembri 2009. Výhľad ostáva pozitívny nad 1,4550 EURUSD preferujúci stratégiu “buy on dips“ teda nákupov pri poklesoch páru. Pokiaľ FED reálne nezmení nastavenie svojej menovej politiky očakávame pri stabilizácii pomerov v Eurozóne skôr agresívne výpredaje USD. V prospech USD by aktuálne hrali iba negatívne dáta US ekonomiky a výsledkov US spoločnosti, resp. reálna hrozba defoultu Grécka.
Graf EURUSD s 1-hod.periódou
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8632 | 4.44 % |