Fínske "NIE" krajinám PIGS
Nedá sa nám nenadviazať na piatkový komentáre s názvom „Európska nebankovka PIGS“, kde sme jasne poukázali na rizikovosť projektu záchrany európskych krajín pod označením PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko, Španielsko). Máme ďalší víkend za sebou a Európa sa začína prebúdzať zo svojho zlého sna. Ako prví na to poukázali Fíni. Fínske víkendové voľby priniesli výhru euroskeptikom, strana Praví Fíni išla do volieb s jasným sloganom “NIE finančnej podpore rizikových krajín Eurozóny“. Od posledných volieb si prilepšila o neuveriteľných 15% (celkovo 19%) o viac ako 447 tis. voličov, celkovo tak 560 tis. voličov strany Praví Fíni odmietajú bezhlavé nalievanie EURo zdrojov krajinám PIGS. Dôvod je jednoduchý, nikdy by svoje peniaze už nemuseli vidieť v mechanizme nebankového subjektu euroval pre podporu krajín PIGS. Strana Sociálnych demokratov získala 561 tis. hlasov a tiež sa netají svojim skepticizmom proti bezodnej podpore fiškálnych „múmii“ Eurozóny. Fínska vláda a parlament tak bude dýchať euroskepticizmom, pritom to je jediná krajiny Eurozóny, ktorá sa zatiaľ nahlas vyjadrila proti podpore krajín PIGS.
Euroskeptizmus nová európska móda
Európa sa mení, čo naznačujú i posledné krajinské voľby v Nemecku, kde merkelovej vládnuca CDU dostáva jednu ranu za druhou, čoho výsledkom sú výrazné ústupky pri tvorbe nového mechanizmu ESM (Európsky stabilizačný mechanizmus). Práve summit EU v Bruseli (24-25.marca) mal vniesť jasné pravidlá, opak bol pravdou pod tlakom nemeckého ústupku sa mení schéma financovania ESM. Krajiny nie sú ochotné dávať zdroje do eurovalu, čo bude navršovať potenciál defoultu rizikových krajín Eurozóny. Fínske „NIE“ plytvaniu je prvou lastovičkou, ktorá síce leto nerobí, ale vlna euroskepticizmu voči krajinám PIGS naberá na obrátkach. Portugalci si tak nemôžu byť istý finančnou podporu z eurovalu, čo bude tlačiť na krízové riešene (15.júna majú splátku 7 mld. EURo) v podobe požičiavania si na finančných trhoch za extrémne úrovne. Komisia MMF a EU síce už cez víkend navštívila Lisabon, ale komentáre sú tlmené práve kvôli vývoju vo Fínsku a Grécku.
Grécke „KO“
Počas piatku opätovne narastali rizikové komentáre k reštrukturalizácii gréckeho dlhu, čo sa v tejto chvíli nemôže chápať inak ako defoult. Krajina so 440 mld. EURovým záväzkom na krku, deficitom presahujúcim 10% HDP pri súčasnej ekonomickej nestabilizácii nemá iné východisko ako defoultnúť. Trhy započítavajú viac ako 60%-nú pravdepodobnosť defaultu Grécka v najbližších piatich rokoch, čo dokumentuje i inverzná krivka pri gréckych štátnych dlhopisoch (výnosy na krátkodobých dlhopisoch prevyšujú výnosy na dlhodobých). Dnes sa objavili i nepotvrdené informácie zo zdrojov MMF, že Grécko začalo rokovať z EU a MMF o možnosti reštrukturalizácie svojho dlhu. Grécky minister financií síce vyvracia tieto komentáre, ale ak sa vrátime spätne k aprílu 2010 (Grécko), november 2010 (Írsko) a marec 2011 (Portugalsko) tak komentáre o stabilite krajín boli eurohitom.
Fundamentálny výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár je prázdny (okrem španielskej aukcie pokladničných poukážok) , čo bude len upriamovať pohľady investorov na vývoj v Eurozóne. Primárne na komentáre ku Grécku a pokračujúci vývoj na EURo dlhopisovom trhu, ktorý posledné dni si pripisoval negatívne trendy. Grécko, Portugalsko a Fínsko (šachy po voľbách o vládnu koalíciu) sú kľúčom pre dnešný vývoj na páre EURUSD.
Dnešný výhľad EURUSD
EURo tak stráca pod tlakom viacerých faktorov, utesňovania menovej politiky z čínskej strany, fínskych volieb a gréckeho rizikového výhľadu. Narušením krátkodobého rastového trendu 1,4430/40 (dnešná rezistencia) sa vytvára potenciál k úrovni miním 1,4250/40, prípadne pokračujúce negatívne správy ku Grécku a Portugalsku budú tlačiť na výraznejší prielom. Iba oficiálne stanovisko MMF a EU o stabilite a jasnej podpore týchto krajín by tlmilo súčasnú rizikovú averziu na trhu.
Graf EURUSD so 4-hod.periódou
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8632 | 4.44 % |