Dolár bude nezničiteľný
„Risk off" po slabej sérii makrodát z oboch brehov Atlantiku zo včera prevážil "risk on" v úvode ázijskej obrátky. Následne sa situácia stabilizovala, no odraz rizikovejších mien a klasický chod carry obchodov bol len limitovaný v rámci širšej neistoty na trhoch a neprehľadnosti ďalšieho možného vývoja. Dolár však agregátne rástol a dolárovému indexu sa podarilo stabilizovať nad levelom 80,00, teda hranicou záhuby/renesancie dolára. Zelená bankovka mazala post- FOMC straty aj voči euru. Prispela k tomu obnova obáv o vývoj európskeho hospodárstva po včerajších slabých číslach PMI a opätovné zrodenie obáv o írsku fiškálnu pozíciu a bankový systém ostrova sv. Patrika.
Európa sa začína opičiť po USA
Práve včerajšie slabé flashové čísla PMI z Nemecka, Francúzska či eurozóny ako celku potvrdzujú vädnutie európskej ekonomiky. Vytvárajú riziko, že v nasledujúcich dňoch eurozóna vyplaví na povrch ďalšiu sadu slabých dát. To by mohlo opäť viac pozornosti a obáv sústrediť do eurozóny s patričnou "odmenou" v podobe výpredaja eura a straty sklerózy devízového trhu voči európskym problémom. Naopak, zabúdať by sa mohlo na riziko tlačenia peňazí zo strany FEDu, čo by mohlo vrátiť doláru stratenú zem pod nohami. Jednoducho ja som nikdy nebol zástancom decouplingu vývoja európskej a US ekonomiky a zdá sa, že sa to nepotvrdí ani tentokrát.
ECB a Európska komisia sú úplne mimo
Je len smutné, že v Európskej komisii si to neuvedomujú. A v čase, keď US strana znižuje svoje vyhliadky rastu HDP, eurozóna ( aj ECB) ich revidujú nahor. V čase, keď FED pravdepodobne pristúpi k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky na prelome rokov 2010/2011, chce ECB diskutovať o exitovej stratégii. Myslím, že títo ľudia sú úplne mimo. Už raz sa pomýlili (keď v júli 2008 zvyšovala ECB sadzby, zatiaľ čo FED bol už v cykle znižovania) a svoju chybu museli naprávať v „emergency cute“ v októbri 2008. Preto s veľkým úškrnom pozerám na eurokomisára pre menové otázky Rehna. Ten sa v posledných dňoch stavia do pozícii „Mikuláša“ dobrých správ o tom ako sa eurozóna dostáva z krízy (akoby práve vďaka jeho zásluhe) , hoci makrodáta od augusta naznačujú niečo iné.
Dolár je robustný a nezničiteľný
Už v stredajšom komentári „Dokáže sa dolár po FOMC spamätať?“ sme písali, že nemáme na neho skeptický pohľad a tlačenie peňazí mu z dlhodobého hľadiska nemusí uškodiť (najmä ak vidíme jasnú pravdepodobnosť toho, že prispatá ECB ako tradične s politikou „behind the curve“ pristúpi k tomuto čoskoro rovnako). Ak sa totiž situácia na trhoch ešte zhorší, bude nastávať zatváranie carry (z čoho bude profitovať dolár), a ak si US ekonomika predsa len udrží aspoň „chudokrvný rast“ FED by nemusel pristúpiť k QE 2,0, čo by mohlo opäť zmeniť postoj trhu na viac prodolárový. Dolár bude tak z tohto pohľadu nezničiteľný.
Ešte jedna netradičná poznámka
Vo všeobecnosti sa hovorí, že kvantitatívne uvoľňovanie FEDu by malo mať antideflačné účinky (to je aj jedna z hlavných príčin, prečo ho je FED pripravený použiť). No to, čo hlavne spôsobuje infláciu, je kreácia peňazí "ex nihilo" (z ničoho) v podobe multiplikácie depozít cez tvorbu úverov. Dopyt po úveroch je však v čase neistoty trhov a navyše v čase deleveraging dlhu minimálny. To čo, tak kvantitatívne uvoľňovanie robí, je len zvyšovanie bankových rezerv bez jasne pozitívnejších účinkov na reálnu ekonomiku. Jednoducho, kvantitatívne uvoľňovanie rieši problém na strane ponuky úverov a nie na strane dopytu po nich a predstavuje de facto len swap (teda výmenu) jedného aktíva na bilancii banky (vládne dlhopisy, ktoré sú samo o sebe "takmer peniaze" a likvidné) za iné (peniaze). V podstate nič viac. A tak nemôže vyvolať ani tlak na rast inflácie (viď 20-ročné tlačenie peňazí v Japonsku a stále prítomnú defláciu). Keď však US inflácia nebude signifikantne rásť, nemusí mať kvantitatívne uvoľňovanie negatívny dopad na dolár.
Intradenný výhľad
Napätie na trhoch rastie, dolárový index sa dostáva do rastového krátkodobého kanála a euro je v defenzíve. Jeho odmietanie vidieť najmä pri pohľade na čistokrvný indikátor rizika EURCHF a jeho pád. V prípade, že akciové medvede budú aj naďalej zabíjať býkov, hrozí ďalší pád eura a ani lepšie IFO mu nemusí trvale pomôcť. Popoludní sú na pláne dáta US objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Po lepšom prieskume IFO nemusia doláru dočasne pomôcť ani lepšie (a ani horšie) „durables“ k obnove jeho sily. Rast EURUSD môže tak smerovať nad 1,335/60 a následne smerom k 1,34 a prípadne aj vyššie. Len veľmi veľká skepsa trhu by mohla prinútiť euro k oslabovaniu. Ak sa tak nestane dnes, očakávam jej príchod už v najbližších dňoch. Jednoducho eurozóna má väčšie problémy ako US ekonomika aj práve pre existenciu spoločnej meny. Preto jej sile z dlhodobého hľadiska neverím (z krátkodobého hľadiska však ešte môže mať zopár dobrých zábleskov, keďže trhy v prípade poklesu rizika hľadia na úrokový diferenciál ako na „svätý grál“). Rezistencie v prípade ústupu sú na 1,3310/15 a následne na 1,3280/85.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |