Pred nami je pomerne zaujímavý týždeň pre meny V3, ktorý je preplnený kľúčovými makroekonomickými udalosťami. V pondelok sa očakáva zverejnenie štrukturálnych reforiem maďarskej vlády, ktoré však možno bude presunuté na utorok. Zároveň v utorok prinesie Česká Republika čerstvé údaje o cenách výrobcov, v stredu bude rozhodovať Poľská národná banka o zmene úrokových sadzieb a týždeň ukončí opäť Maďarsko údajmi o svojej obchodnej bilancii.
Kam smerujú maďarské štrukturálne reformy
Maďarská vláda by mala v pondelok zverejniť detaily o plánovaných štrukturálnych reformách, ktorých výsledok by mal prispieť ku konsolidácii verejných financií a vytvoreniu podmienok pre vyšší rast HDP. Podľa doteraz zverejnených informácií by obsahom štrukturálnych reforiem mali byť výrazné škrty v niektorých rozpočtových kapitolách, dôsledkom ktorých by mali dôjsť k pozitívnym zmenám na trhu práce. Štrukturálne reformy zamerané na znižovanie výdavkov sa dotknú dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, dotácií na lieky a verejnej dopravy. Veľkým plusom bude, že nepôjde o čiastkové reformy, ale dlhodobo plánované štrukturálne reformy, no nevýhody treba vidieť v nízkej ochote vlády hľadať kompromisné riešenia aj v problematických oblastiach, najmä v riešení dlhov v zdravotníctve a zlepšení úrovne školstva. Trhy by však na tieto reformy mali reagovať pozitívne z dôvodu, že vláda mieni riešiť nahromadené problémy veľmi rázne, predovšetkým cez výrazné obmedzenie výdavkov štátneho rozpočtu. Pre maďarský forint by malo ísť o dobrú správu a páru EURHUF by to malo uľahčiť cestu k odhadovaným koncoročným úrovniam EURHUF 250-260. Toto pásmo zahŕňa väčšinu koncoročných cieľov analytikov na tento rok.
Maďarská miera nezamestnanosti
Keďže miera nezamestnanosti za január už medzičasom bola zverejnená, možno skonštatovať, že oproti poslednej známej na úrovni 10,8 % vzrástla v súlade s očakávaniami na 11,2 %. Keďže ide o základný ukazovateľ stavu hospodárstva, je pochopiteľné, o čo prísnejšie budú hodnotené dlhoočakávané štrukturálne reformy vlády.
Maďarský index cien výrobcov
Rast cenovej hladiny meraný indexom cien výrobcov preukázal podľa údajov za január úroveň 8,1 % na ročnej báze, pričom očakávania boli na úrovni 8,9 %. Očakávania PPI za január podľa konsenzu sú na úrovni 7,5 %, čo po zohľadnení nárastu cien komodít pravdepodobne nebude splnené a PPI dopadnú nad januárovou úrovňou. Vyšší rast inflačných tlakov by mohol následne podporiť centrálnu banku MNB v prípadnýh tvrdších komentároch na adresu menovej politiky.
Český index cien výrobcov
Česko sa v žiadnom smere neodlišuje od makroekonomickej situácie v ostatných krajinách a je podobne pod vplyvom enormného rastu cien komodít. Posledné PPI za január skončili horšie než očakávania, na úrovni 4,6 % Y/Y, resp. 1,4 % M/M, čo boli najvyššie úrovne od roka 2008. Pritom v medziročnom porovnávaní sa na raste indexu odrazil najmä nárast energií o 10,1 %, a medziproduktov o 6,6 %. Ceny poľnohospodárskych výrobcov vzrástli o 23 %. Vzhľadom na pokračujúce inflačné tlaky možno predpokladať index cien výrobcov za február nad januárovými hodnotami. Vyššie inflačné tlaky v ČR spolou s očakávaní jastrabieho slovníka ECB by mali korune počas týždňa nahrávať.
Revízia poľského HDP
Zmena rastu HDP môže viac napovedať o tom, nakoľko reálne je zvýšenie úrokových sadzieb už na marcovom zasadnutí PNB. Poľsko zverejní údaje o HDP za 4Q 2010, očakávania sú na úrovni 4,4 %. Prednedávnom sa guvernér PNB vyjadril, že HDP za rok 2011 by malo byť tesne nad 4 % a podľa niektorých analytikov sa za celý rok 2011 odhaduje rast HDP na úrovni 3,7 %, ktorý by mal byť podporený najmä domácou spotrebou a investíciami. Prvý odhad HDP bol na úrovni 3,8 % rastu, na čom sa podieľal najmä rast domácej spotreby a tvorba hrubého fixného kapitálu. Zlepšujúce sa dáta HDP by mali priať poľskému zlotému pri jeho posilňovaní a odraze od 50-dňového kĺzavého priemeru.
Rozhodnutie PNB o zmene úrokových sadzieb
Zmena kľúčovej úrokovej sadzby v Poľsku bude patriť určite k najočakávanejší udalostiam tohto týždňa. Poľské hospodárstvo je pod tlakom nárastu inflačných tlakov, ktoré sa podľa údajov za január vyšvihli na 3,8 %. Podľa odhadov Štatistického úradu by ročná miera inflácie mala v marci dosahovať 4,2 %, takže je evidentné, že PNB bude mala vyslať trhom jasný signál, či mieni držať rast cenovej hladiny pod kontrolou. Podľa predstaviteľov PNB by v marci nemalo dôjsť k utiahnutiu menovej politiky, avšak cieľom PNB je rast inflácie v roku 2011 na úrovni maximálne 3,5 %, ktorý už bol prekročený. Bez ohľadu na to, či PNB rozhodne o zvýšení úrokovej sadzby alebo o jej ponechaní, kurz zlotého bude až do stredy pod silným vplyvom očakávania jej zvýšenia. Aktuálna sadzba je na úrovni 3,75 %, všeobecne sa očakáva jej ponechanie, v prípade prekvapenia oproti konsenzu by malo dôjsť k zvýšenie úrokovej sadzby o 25 bázických bodov.
Maďarská obchodná bilancia
Týždeň uzavrú údaje o obchodnej bilancii Maďarska. Údaje za november dopadli oveľa lepšie v porovnaní s očakávaniami, posledný údaj bol na úrovni 456,9 mil. €. Údaje za december budú pravdepodobne o niečo horšie.
Autor: Róbert Vlkolinský | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |