Záujem českých spoločností o presun sídla do daňových rajov v minulom roku ochladol. Počet vlastníkov českých firiem, ktorí pochádzajú z destinácií považovaných za daňové raje, sa v roku 2010 podľa Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA) zvýšil o 2,5 % na 11 424 spoločností. "Ide o najmenší medziročný prírastok za posledných päť rokov," informuje spoločnosť, ktorej analýza vychádza z verejne dostupných informácií.
K najatraktívnejším daňovým rajom pre české firmy pritom aj naďalej patrí Holandsko, Cyprus a Luxembursko. Najväčší relatívny prírastok pritom vlani zaznamenali Monako a Seychely. Z daňového raja je tak aktuálne kontrolovaných 3,36 % firiem registrovaných v Českej republike. Za uplynulých päť rokov sa pritom počet firiem kontrolovaných z daňového raja zvýšil o 55 %.
"Dôvody poklesu záujmu podnikateľov o daňové raje súvisia s istou nasýtenosťou trhu, pokračujúcou zložitou ekonomickou situáciou v Česku, rovnako ako miernym optimizmom podnikateľov po víťazstve pravice v parlamentných voľbách, alebo tlakom vlád vyspelých krajín, vrátane Česka, na daňové raje a ich snahy o uzatváranie dohôd o výmene informácii v daňových záležitostiach," uviedla analytička spoločnosti ČEKIA Petra Štěpánová.
Spoločnosť však zároveň upozorňuje, že jej štatistika predstavuje len špičku ľadovca, keďže ČEKIA tento typ informácii čerpá výhradne z verejne dostupných zdrojov a zohľadňuje iba priamu väzbu medzi vlastníkom a ovládaným subjektom. Podnikatelia však s cieľom skrytia skutočných vlastníkov a vytvárania dojmu "serióznosti" vytvárajú stále častejšie zložité a menej prehľadné vlastnícke štruktúry.
Česká kapitálová informačná agentúra, a. s. je súčasťou nadnárodnej skupiny Bisnode AB, ktorá poskytuje digitálne obchodné informácie v Európe. V roku 2009 ČEKIA vstúpila aj na slovenský trh.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |