Foto: uvo.gov.skBRATISLAVA 15. februára (SITA) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) plne rešpektuje parlamentom schválenú poslaneckú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Výhrady nemá ani k zmene spôsobu menovania a odvolávania predsedu úradu.
"Dôvody a zámer, ktorý viedol koalíciu k predloženiu tejto časti novely, úradu neprináleží hodnotiť. Akceptujeme však schválený predložený poslanecký návrh novely v celom rozsahu," povedal v rozhovore pre agentúru SITA podpredseda ÚVO Marek Vladár. Pre výkon kompetencií úradu, ktoré vykonáva na základe zákona o verejnom obstarávaní, nemá podľa neho vplyv spôsob menovania predsedu úradu. "Ak prijatie pozmeňovacieho návrhu pána poslanca Mateja, ktorým sa mení spôsob menovania a odvolávania predsedu úradu, prispeje k zvýšeniu transparentnosti vo verejnom obstarávaní, úrad s tým, samozrejme, len súhlasí," povedal Vladár.
Smer novelu nepodporil
Opozičný Smer-SD, ktorého nominant Roman Šipoš vedie ÚVO od 7. júla minulého roka, kvôli zmene menovania predsedu úradu novelu zákona napokon nepodporil. Podľa predsedu Smeru Roberta Fica koalícia tým pripravuje výmenu predsedu úradu z politických dôvodov a dosadenie svojho nominanta. Parlament schválil koaličný návrh zmien podmienok verejného obstarávania v piatok 11. februára spolu s pozmeňujúcim návrhom poslanca Ondreja Mateja (SDKÚ-DS), aby predsedu úradu po novom volili poslanci Národnej rady SR na návrh vlády. Ondrej MatejFoto: SITA/Viktor Zamborský
Šéfa úradu doteraz menovala priamo vláda. Matej do zákona pridal ďalší dôvod na odvolanie predsedu úradu, a to pre neplnenie úloh úradu podľa zákona. Upravený zákon o verejnom obstarávaní po podpise hlavou štátu má vstúpiť do platnosti 1. apríla. Podpredsedu a vedúceho služobného úradu má naďalej menovať vláda na návrh predsedu úradu.
"ÚVO v súčasnosti spracováva analýzu schválenej novely v súvislosti s jej aplikáciou v praxi a vo väzbe na výkon kompetencií úradu. Úrad má však za to, že schválená poslanecká novela môže prispieť k väčšej transparentnosti a zlepšeniu verejného obstarávania," povedal ďalej Vladár.
Zvýši sa transaprentnosť
"Cieľom spracovanej analýzy je zistiť, aké budú zvýšené požiadavky na personálne a technické zabezpečenie vo väzbe na finančné požiadavky, v súvislosti s rozšírenými povinnosťami úradu pri aplikácii schválenej novely v praxi," dodal predstaviteľ úradu. Už teraz je však podľa neho možné konštatovať, že bude potrebné zvýšenie administratívnych, technických kapacít, čo sa nezaobíde bez zvýšenia finančného zabezpečenia pre riadne a kvalifikované plnenie rozšírených úloh úradu. Foto: SITA/Michal Svítok
"Nakoľko všetky kapacity boli plánované na existujúci stav zákona o verejnom obstarávaní do prijatia novely a nerátalo sa s nárastom činnosti úradu," povedal ďalej Vladár pre agentúru SITA.
Za pozitívum novely Vladár označil uloženie povinnosti pre verejných obstarávateľov a obstarávateľov posielať úradu doklady a dokumenty z procesu verejného obstarávania. Zvýši to transparentnosť a prehľadnosť verejného obstarávania.
"Rovnako pozitívne je potrebné vidieť aj zvýšenie súťaživosti v obstarávaní, čo prinesie zvýšenie počtu vybraných uchádzačov v užších súťažiach z terajších päť na desať. Úrad to bezpochyby považuje za správny krok, ktorý vnesie zvýšenú mieru hospodárskej súťaže do procesu verejného obstarávania," uviedol Vladár. Schválená novela zákona by mala na verejných obstarávateľov pôsobiť zároveň preventívne.
Zmena v definíciách
"Verejní obstarávatelia a obstarávatelia budú cítiť tlak verejnej kontroly a podľa toho sa budú správať vo fáze prípravy ako aj realizácie samotného procesu verejného obstarávania. Dá sa predpokladať, že budú vo zvýšenej miere dbať na čistotu a zákonnosť verejného obstarávania," predpokladá Vladár. Až prax však podľa neho ukáže, či schválená novela prinesie väčšiu transparentnosť obstarávania. Zvýšenú hospodárnosť a efektivitu by mala priniesť aj nová definícia verejného obstarávateľa, no teraz nie je podľa úradu možné posúdiť, aký vplyv na obstarávanie to bude mať.
Poslanecká novela zákona o verejnom obstarávaní zároveň zavádza povinné využívanie elektronických aukcií pri nadlimitných zákazkách a od 1. januára 2012 aj pri podlimitných zákazkách. Elektronické aukcie budú povinné pri obstarávaní tovarov a používať sa budú aj pri zákazkách na poskytnutie služieb a uskutočnenie stavebných prác, kde to je možné. "V tomto prípade nie je možné nespomenúť skutočnosť, že schválený zákon ukladá povinnosť postupovať pri nadlimitných zákazkách elektronickou aukciou s účinnosťou od 1. apríla 2011. No pri podlimitných zákazkách, ktoré sú z hľadiska súčasného zákona takmer identické, odkladá túto účinnosť až na 1. januára 2012," poznamenal Vladár pre agentúru SITA. Oproti pôvodnému návrhu úradu na schválenie rýchlej novely zákona, ktorá vlani v septembri vo vláde neprešla, tak bude využitie elektronických aukcií pri podlimitných zákazkách rok meškať. Úrad to nepovažuje za pozitívne.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |