Januárový rast cien na Slovensku nie je podľa ministerstva financií mimoriadny. Zrýchlenie tempa inflácie na medziročnú úroveň 3 % nie je podľa štátneho tajomníka rezortu Vladimíra Tvarošku príjemné, avšak inflácia na Slovensku bola podľa jeho slov od roku 2002 v úvode roka vždy nad 3 %. Výnimkou bol len krízový rok 2010. "Vo všetkých predchádzajúcich rokoch, bez ohľadu na to či to bola vláda Dzurindova alebo Ficova, ceny v januári vždy rástli o viac ako 3 %,“ uviedol na pondelkovej tlačovej besede Tvaroška.
Ministerstvo financií pripúšťa, že pod nárast cien sa podpísali aj vládou prijaté opatrenia. Vplyv rastu nepriamych daní na rast cien podľa rezortu dosiahol 0,54 %. Podľa riaditeľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) Jána Tótha doterajšie údaje naznačujú, že zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) o jeden percentuálny bod sa do cien premietlo 40-percentným vplyvom. Zhruba 60 % nárastu DPH tak išlo na vrub marží obchodníkov.
Hlavný vplyv na rast inflácie však mal vývoj na trhu cien potravín, kde ceny rástli hlave pre zlú úrodu v minulom roku. Nárast cien potravín je však podľa Tvarošku celosvetový. "Ceny potravín na Slovensku kopírujú vývoj svetových cien,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva financií. Ďalším z významných dôvodov nárastu cien v úvode tohto roka bol aj rast regulovaných cien.
Rast spotrebiteľských cien v úvode tohto roka podľa očakávaní akceleroval. Medziročne boli ceny podľa Štatistického úradu SR v januári vyššie o 3 %, kým decembrová medziročná inflácia dosiahla 1,3 %. Medzimesačne v januári oproti decembru spotrebiteľské ceny merané národnou metodikou vzrástli o 1,9 %. V medziročnom porovnaní rástli najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli v januári vyššie o 6,1 %. Ceny vzdelávania vzrástli o 4,5 %, dopravy o 4 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá vykázali rast o 3,7 %.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |