Príprava revitalizácie troch štátnych železničných spoločností, vrátane možného rušenia vlakov a prepúšťania zamestnancov, je témou ďalšieho rokovania o tejto téme na ministerstve dopravy. Šéf rezortu Ján Figeľ (KDH) a riaditelia zadlžených železničných firiem plánujú vo štvrtok popoludní rokovať o dopadoch ozdravného plánu so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a samosprávnych krajov a oddelene aj s predstaviteľmi odborárskych organizácií. "Netajíme sa tým, že našou ambíciou je presadenie čo najlepšej dopravnej dostupnosti a zabezpečenie mobility pracovných miest," informoval agentúru SITA hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Svoje očakávania pred samotným rokovaním, plánovaným o 12:30, však ZMOS nechcel bližšie komentovať. Začiatok ďalšieho stretnutia na ministerstve dopravy s odborármi sa očakáva okolo 15:00. Odborové združenie železničiarov, najväčšia odborárska centrála na železniciach, sa k ďalšiemu kolu rokovania nevyjadrilo vôbec. Ministerstvo dopravy, napriek prísľubu, neodpovedalo agentúre SITA na otázky týkajúce sa štvrtkového stretnutia o situácii na železniciach.
"ZSSK ide na rokovania s tými materiálmi, ktoré boli odprezentované aj na tlačovke. Očakávame, že budú prijaté a následne zapracované do revitalizačného programu sektora," uviedol pre agentúru SITA hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Alexander Buzinkay. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Pavel Kravec v pondelok 7. februára predstavil ozdravný plán firmy, pozostávajúci zo siedmich hlavných opatrení na zvýšenie jej efektívnosti a dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia bez straty už na konci tohto roka. Realizácia týchto opatrení však podľa neho závisí od schválenia programu revitalizácie všetkých troch železničných spoločností vo vláde. Rezort dopravy chce program predložiť na schválenie vo vláde do konca februára.
Osobný dopravca uvažuje o odchode najmenej 200 až 250 pracovníkov z celkového počtu okolo 5 tisíc zamestnancov a dopravné výkony chce znížiť zhruba o 5 %. Namiesto pôvodne plánovaného rušenia a obmedzovania osobnej prepravy na 25 tratiach by malo byť škrtanie miernejšie. ZSSK rozhodne o obmedzeniach vo vlakovej doprave na základe schválenia revitalizačného programu vo vláde, pričom zrušené spoje či trate majú vypadnúť v upravenom cestovnom poriadku od začiatku apríla.
Medzi trate s najmenej cestujúcimi patria podľa informácií v denníku SME napríklad úseky zo Štúrova po štátnu hranicu s Maďarskom, z Medzilaboriec k hranici s Poľskom, či trasa Myjava - Vrbovce alebo Fiľakovo - štátna hranica s Maďarskom. Málo ľudí cestuje vlakmi aj na tratiach Brezno - Tisovec, Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany, Plešivec - Muráň, Červená Skala - Hnilec, či Studený Potok - Tatranská Lomnica, Stará Ľubovňa - Plaveč a Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice. Ohrozená je aj prevádzka na úsekoch s najvyššou stratou na vlakokilometrer: Myjava - Vrbovce, Čadca - Makov, Čadca - Skalité, Trenčianska Teplá - Horné Sŕnie, Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice, Studený Potok - Tatranská Lomnica, Stará Ľubovňa - Plaveč, Plaveč - Lipany, Fiľakovo - štátna hranica s Maďarskom a Medzilaborce - štátna hranica s Poľskom. Medzi ohrozenými s nižšou stratou a vyšším počtom cestujúcich sú aj úseky Šaľa - Neded, Trenčianska Teplá - Chynorany, Prievidza - Nitrianske Pravno, Brezno - Červená Skala, Jesenské - Plešivec - Turňa nad Bodvou, Košice - Čaňa, Trebišov - Bánovce nad Ondavou - Humenné. Pri rušení a obmedzení vlakovej dopravy bude popri výške straty a množstve cestujúcich rozhodovať aj to, či existuje paralelná autobusová doprava.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |