Opozičný Smer-SD podmieňuje podporu reformy fiškálnych pravidiel účasťou na ich tvorbe od samotného začiatku. Povedal to na pondelňajšej tlačovej konferencii bývalý štátny tajomník rezortu financií a podpredseda Smer-SD Peter Kažimír. "Vnímame túto tému ako užitočnú a potrebnú pre udržanie kredibility Slovenska. Ak je tu seriózny záujem o našu podporu, tak trváme na tom, aby sme boli pri tom od začiatku tvorby týchto pravidiel," konštatoval Kažimír, podľa ktorého dôležitosť sprísňovania fiškálnych pravidiel na národnej úrovni rastie aj v súvislosti s vývojom na pôde Európskej únie, kde sa nedarí sprísňovať podmienky Paktu stability a rastu.
Minister financií Ivan Mikloš pritom v januári tohto roka vyhlásil, že koalícia sa pokúsi presadiť obmedzenie maximálnej výšky verejného dlhu prostredníctvom ústavného zákona. Na to by však vláda potrebovala aj podporu opozičného Smeru-SD. Zároveň však pripustil, že ak sa nepodarí dlhový strop stanoviť ústavným zákonom, ministerstvo príde aspoň s "jednoduchým" zákonom, ktorý bude limit pre verejný dlh riešiť. Podľa exministra financií Jána Počiatka by však bolo ideálne dlhovú brzdu riešiť ústavným zákonom, aby jej účinnosť bola dlhodobá. Pre to je však potrebné doriešiť množstvo detailov, ako sú napríklad výnimky v extrémnych prípadoch. "Diabol tkvie v detailoch," dodal Počiatek.
Ďalšou súčasťou nových fiškálnych pravidiel má pritom byť napríklad aj fiškálna rada, nezávislý orgán, ktorý by kontroloval transparentnosť a efektívnosť vynakladania verejných zdrojov. Podľa Kažimíra je pritom okrem ústavnej podpory dlhovej brzdy rovnako potrebné diskutovať aj o fungovaní tejto rady a ďalších fiškálnych pravidlách. "Chceme byť od začiatku tvorby pravidiel pri tom. Na túto tému máme vlastné názory a budeme sa ich pokúšať presadiť. Podľa nás by bolo ideálne, keby prešiel spoločný návrh," povedal.
Ministerstvo financií sa podľa slov hovorcu Martina Jaroša diskusii s opozíciou nebráni. Rozpočtová disciplína je totiž podľa neho v záujme všetkých občanov a preto by na prípadných pravidlách jej uplatňovania mala existovať podľa možnosti čo najširšia zhoda naprieč celým politickým spektrom. "Takáto prospešná diskusia mohla prebehnúť už dávnejšie, no i tak Ministerstvo financií SR víta dnešnú iniciatívu strany Smer-SD a je ochotné a pripravené s jej predstaviteľmi diskutovať," uviedol v reakcii pre agentúru SITA Jaroš.
O podobných opatreniach sa začalo intenzívnejšie diskutovať v minulom roku po zverejnení materiálu Národnej banky Slovenska (NBS), ktorého spoluautorom bol aj vtedajší člen Bankovej rady NBS Ľudovít Ódor. Niektoré z týchto návrhov si osvojili tak súčasné koaličné, ako aj opozičné strany. Zavedenie výdavkových stropov, nezávislej kontrolnej inštitúcie či dlhovej brzdy sa pritom dostalo aj do programového vyhlásenia súčasnej vlády. Konkrétne návrhy opatrení by podľa ministerstva financií mali byť hotové už v tomto roku.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |