Zamestnanci štátneho Moldavského recyklačného podniku píšu otvorený list vláde a politikom, ktorého znenie poskytli agentúre SITA. "Štát, ako náš zakladateľ, by sa k nám mal postaviť seriózne, vyplatiť nám mzdy za december 2010 a január 2011 a až potom prípadne vyhlásiť konkurz. Na iné veci peniaze sú, ale na platy zamestnancov nie ? Je to hanba ! Chceme svoje peniaze - sme štátny podnik," žiadajú zamestnanci v liste. Zamestnanci obviňujú štát, vlády a politikov. Podľa nich práve štátni ministerskí úradníci sú na príčine, že podnik je na kolenách.
"Chceme, aby sa zástupcovia strany Most-Híd a vlády hanbili za to, aký postoj zaujímajú k nášmu podniku a zamestnanosti na východe. Sľubov typu "sme na dobrej ceste", "vydržte, riešime situáciu" a podobne bolo dosť, ale my bez výplat nemáme z čoho žiť !!! Aký je to postoj štátu k svojim zamestnancom? Pritom štátni úradníci majú najväčšiu zodpovednosť na tom, do akého stavu náš podnik dospel," uvádzajú v otvorenom liste.
V liste argumentujú, že štátni úradníci rozhodli o prechode podniku z ministerstva obrany pod ministerstvo životného prostredia, no nezabezpečili plnenie uznesenia vlády a naplnenie recyklačných plánov podniku. "Štátni úradníci celý čas vedeli o stave, zadlženosti a histórii podniku, ale situáciu nechali dospieť do stavu, v ktorom je teraz. Nikto nie je zodpovedný? Je to hanba," hovoria zamestnanci.
Uvádzajú, že boli a sú tu možnosti na udržanie podniku a zamestnanosti. Podľa riaditeľa podniku Alexandra Gurského má známa česká firma seriózny záujem vstúpiť do podniku ako strategický partner - investor, ktorý by po prípadnej transformácii podniku na štátnu akciovú spoločnosť vlastnil 49 % a zabezpečil by budúcnosť, prácu a financie pre zamestnancov. "Rokovania vraj už prebehli, ale ministerstvo životného prostredia vraj nechce riešiť záchranu podniku a zamestnanosť týmto spôsobom. Prečo? Aké sú tu záujmy?," pýtajú sa zamestnanci. Tvrdia, že podnik je schopný ponúknuť štátu služby aj pri opravách techniky pre vodohospodárov a výrobe dielcov pre Gabčíkovo. Nechceme peniaze zadarmo, chceme pracovať," hovoria zamestnanci. Tvrdia, že môžu opravovať alebo vyrábať aj pre iné rezorty štátnej správy, prípadne pomáhať pri protipovodňových prácach. Pýtajú sa, prečo štát dáva a chce dávať tieto zákazky súkromným firmám, keď ich môže dať vlastnému štátnemu podniku? Tvrdia, že riaditeľ podniku mal záujem vyplatiť dlžnú mzdu za mesiac december 2010 predajom skladových zásob podniku, (zásoby zbraní boli nadobudnuté za jasných podmienok zámennou zmluvou), ale ministerstvo životného prostredia mu to nedovolilo. "Ministerstvo nám samo nechce dať žiadne peniaze na vyplatenie tejto mzdy, ale ani nám nedovolí získať peniaze. Prečo? Čo chce štát riešiť, ak nie naše mzdy?," pýtajú sa zamestnanci. Ako uviedla predsedníčka tunajšej odborovej organizácie Mária Kőrősiová, odpovede na nastolené otázky očakávajú od vlády do stredy budúceho týždňa, na kedy chystajú protestné zhromaždenie v Bratislave.
Moldavský recyklačný podnik, ktorý patrí pod ministerstvo životného prostredia, pôjde do likvidácie alebo konkurzu. "Po dohode s vládou budeme mať odvahu a povieme, že podnik nevieme udržať a dáme ho do likvidácie alebo konkurzu tak, aby zamestnanci podľa zákona dostali, čo im patrí,“ povedal v stredu po rokovaní vlády médiám minister životného prostredia József Nagy. Upozornil však, že podnik nie je problémom tejto, ale minulej vlády, hlavne ministrov za SNS, ktorý čisto zo špekulatívnych dôvodov previedli Moldavský recyklačný podnik pod ministerstvo životného prostredia z rezortu obrany. "Absolútne neexistuje žiadny podnikateľský plán, prečo podnik mal prejsť do nášho rezortu. Ani ministri za Smer-SD nevedeli nájsť podnikateľský zámer, ktorý by vedel prácou naplniť tento podnik, zároveň nevedeli nájsť odvahu to povedať ľuďom a vrátiť podnik do obrany alebo dať podnik do likvidácie. Akurát sa im podarilo veľmi vysoko zadlžiť podnik," vyhlásil minister.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |