Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšuje aj v úvode roka. Tendencie rastu indikátora ekonomického sentimentu pokračovali aj v januári, v porovnaní s decembrom 2010 sa jeho hodnota zvýšila o 1,9 bodu na 97,1 percentuálneho bodu. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, na vývoj indikátora vplývalo zvýšenie dôvery v priemysle a obchode. Medziročne sa indikátor ekonomického sentimentu zvýšil o 12,3 bodu, oproti dlhodobému priemeru naďalej zaostáva o 0,8 bodu.
Indikátor dôvery v priemysle v januári pokračoval v raste, a to pri zvýšení o 0,7 bodu na hodnotu 14 bodov. Na rast indikátora vplýval pozitívny vývoj dopytu a očakávaná produkcia na nasledujúce tri mesiace. Indikátor dôvery v stavebníctve sa oproti decembru 2010 znížil o tri body na hodnotu mínus 40 a za úrovňou dlhodobého priemeru zaostal o 16 percentuálnych bodov. Jeho vývoj ovplyvnilo podľa úradu predovšetkým ďalšie znižovanie očakávanej zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch.
Indikátor dôvery v obchode sa v porovnaní s decembrom veľmi nezmenil, keď jeho hodnota stúpla o 0,3 bodu. Pri poklese zásob o dva body potlačili pozitívne hodnotenia ekonomickej situácie za posledné tri mesiace negatívny vplyv horších hodnotení očakávanej ekonomickej situácie. Indikátor dôvery v službách v januári ostal svojou hodnotou 26,3 bodu na úrovni minulého mesiaca. Vývoj indikátora priaznivo ovplyvnili pozitívne hodnotenia podnikateľskej situácie, pričom súčasný aj očakávaný dopyt respondenti hodnotili negatívnejšie.
V januári 2011 pokračovalo na Slovensku zhoršovanie spotrebiteľskej atmosféry. Indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol oproti minulému mesiacu o 3,1 bodu na mínus 26,6 bodu. Dôvodom boli zvýšené obavy občanov pri všetkých štyroch zložkách - očakávaný vývoj nezamestnanosti, hospodárskej situácie v krajine, finančnej situácie v rodine a úspor v domácnosti. V porovnaní so stavom pred rokom boli obyvatelia celkovo o 4,5 bodu pesimistickejší.
Dôvera v priemysle rástla aj v úvode tohto roka
Nálada v slovenskom priemysle sa zlepšovala aj v úvode tohto roka. Indikátor dôvery v priemysle v januári pokračoval v raste, keď vzrástol o 0,7 percentuálneho bodu na 14 bodov. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, rast indikátora ovplyvnil hlavne pozitívny vývoj dopytu a očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace.
Trend priemyselnej produkcie bol oproti vlaňajšiemu decembru klesajúci, keď sa saldo znížilo o osem na 29 bodov. "Jeho hodnota je napriek poklesu 11 bodov nad úrovňou dlhodobého priemeru. Vývoj priaznivo ovplyvnili najmä výrobcovia výrobkov z gumy a plastov, dopravných prostriedkov a v chemickom priemysle," dopĺňa štatistický úrad.
Konjunkturálne saldo celkového dopytu oproti decembru vzrástlo o štyri body na mínus dva body, čím sa priblížilo k podobným hodnotám z roku 2008. Viac ako štyri pätiny respondentov, konkrétne 83 %, sa pritom prikláňa k názoru, že dopyt je dostatočný. Pozitívny vývoj bol vo výrobe výrobkov z gumy a plastov a čiastočne aj vo výrobe dopravných prostriedkov. Respondenti ostatných odvetví očakávajú zníženie dopytu, najvýraznejšie vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov a v spracovaní dreva. Saldo zahraničného dopytu sa v januári oproti decembru zvýšilo o tri body a dosiahlo jeden bod. Zlepšenie zahraničného dopytu očakávajú producenti hlavne vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Na druhej strane znížený dopyt očakávajú respondenti najmä vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov, výrobe inde neklasifikovanej a výrobe celulózy a papiera.
Saldo zásob hotových výrobkov v januári vzrástlo o päť bodov na mínus sedem bodov. Zásoby výrobkov sa zvýšili najvýraznejšie v spracovaní dreva, vo výrobe inde neklasifikovanej a vo výrobe textilu a odevov. Naopak zásoby klesali najviac vo výrobe výrobkov z gumy a platu a v chemickom priemysle. Prevažná väčšina respondentov, a to až 89 %, pritom považuje zásoby za primerané.
Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace vzrástlo oproti decembru o tri body na 37 bodov. Zvýšenie produkcie predpokladajú výrobcovia hlavne vo výrobe kovov a kovových výrobkov, výrobe obuvi a výrobkov z kože a vo výrobe strojov a zariadení. Podľa regiónov je ich najviac v košickom kraji a podľa veľkostnej štruktúry v podnikoch s 1 000 a viac zamestnancami. Pokles produkcie očakávajú producenti len v ťažobnom priemysle, vo výrobe textilu a odevov a vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov.
V najbližšom trojmesačnom období výrobcovia očakávajú pokles cien priemyselných výrobkov. Saldo očakávaného vývoja cien kleslo v prvom tohtoročnom mesiaci o šesť bodov na 22 bodov. Pokles očakávajú producenti vo výrobe elektrických a optických zariadení a v textilnom priemysle. Rast cien predpokladajú najmä producenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a v chemickom priemysle. V nasledujúcich troch mesiacoch respondenti predpokladajú rast zamestnanosti, pričom saldo sa oproti decembru zvýšilo o šesť na 20 bodov. "So zvyšovaním počtu zamestnancov uvažujú hlavne vo výrobe strojov a zariadení a vo výrobe obuvi a výrobkov z kože," dopĺňa štatistický úrad.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7350 | 18.39 % |