Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už vymyslelo vzorec, na základe ktorého sa vypočíta odmena pre štátnych manažérov v podnikoch so 100-percentnou účasťou štátu. Ako vyplýva z návrhu pravidiel výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností, ktorý vypracoval rezort hospodárstva, odmeňovanie štátnych manažérov v dozorných radách a v predstavenstvách bude závislé najmä od výšky obratu danej spoločnosti, rentability tržieb (predstavuje podiel čistého zisku ku konsolidovaným tržbám) a od počtu zamestnancov. “Na základe týchto ukazovateľov bude pripravený takzvaný skóring jednotlivých spoločností. Na základe skóringu, ktorého maximálny počet bodov je 21, sa vypočíta zložka ekonomického významu,“ uviedol rezort hospodárstva.
Odmeny štátnych zástupcov v dozorných radách budú okrem zložky ekonomického významu pozostávať ešte z pevnej zložky, ktorá by mala byť stanovená na základe výšky priemernej mzdy na Slovensku. Odmeny štátnych zástupcov v predstavenstvách by okrem zložky ekonomického významu a pevnej zložky mohli pozostávať ešte aj z takzvanej variabilnej zložky. Tá sa podľa návrhu stanoví ako maximálne 50 % súčtu pevnej zložky a zložky ekonomického významu. “Variabilná zložka odmien bude závislá na plnení kľúčových ukazovateľov výkonnosti spoločnosti, ktoré boli pre zástupcu štátu pri jeho menovaní stanovené,“ spresnil rezort hospodárstva.
Súčasný model odmeňovania štátnych manažérov podľa ministerstva žiadnym spôsobom neberie do úvahy ekonomický význam spoločnosti. “Odmeny členov orgánov boli stanovené na základe nejasných pravidiel a kritérií. Týmto spôsobom bude zabezpečené, aby motivácia členov orgánov smerovala k vykazovaniu čo najvyššieho podielu zisku spoločnosti na svojich tržbách, a tak prispela čo najväčšou mierou do plnenia príjmovej časti štátneho rozpočtu SR,“ dodalo ministerstvo.
Rezort hospodárstva navrhlo aj pravidlá pre výber štátnych manažérov do funkcií. Napríklad pri menovaní členov dozorných rád nebude potrebné výberové konanie. “Dozorná rada predstavuje vo väčšine prípadov kontrolný orgán, ktorý priamo nezasahuje do operatívneho riadenia spoločnosti, a preto nie je potrebné od zástupcu štátu vyžadovať úroveň odbornosti v odbore podnikania danej spoločnosti na takej úrovni, ako sa vyžaduje v prípade zastúpenia štátu v predstavenstve. Do dozornej rady preto nebude potrebné realizovať výberové konanie a zástupca štátu môže byť priamo navrhnutý zo strany vykonávateľa akcionárskych práv,“ vysvetlilo ministerstvo.
Pri výbere člena do predstavenstva spoločností však rezort hospodárstva navrhuje povinné výberového konania. Tohto výberového konania sa bude môcť podľa návrhu zúčastniť každý, kto bude spĺňať podmienky definované v podkladoch výberového konania. “Odborné podmienky budú stanovené pre každú obsadzovanú pozíciu individuálne,“ spresnilo ministerstvo.
Navrhované pravidlá budú po schválení záväzné pre všetky spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu. Ministerstvo by však chcelo presadiť, aby navrhované pravidlá pre odmeňovanie platilo aj v podnikoch, kde štát nedrží menej ako 100 % akcií. “V spoločnostiach, ktorých štát nie je 100-percentným vlastníkom, vykonávateľ akcionárskych práv prerokuje s inými akcionármi pravidlá tak, aby sa tieto stali súčasťou vnútorných predpisov obchodných spoločností s majetkovou účasťou štátu a odmeny zástupcov štátu boli stanovené v súlade s týmto návrhom,“ konštatovalo ministerstvo.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7187 | 20.20 % |