Európska komisia (EK) stanovila ročné priority zamerané na podporu ekonomického rastu Európskej únie (EÚ). Komisia v stredu predstavila komplexný plán, ktorý má pomôcť Európe čeliť kríze a urýchliť tempo hospodárskeho rastu. Ročný prieskum rastu vytyčuje smerovanie krajín únie v nasledujúcom roku a stanovuje desať prioritných krokov zameraných na makroekonomickú stabilitu, fiškálnu konsolidáciu, štrukturálne reformy a opatrenia podporujúce rast. "Ročným prieskumom rastu vstupuje európska integrácia do novej fázy. Vydávame sa na novú cestu, aby sme výrazne zlepšili spôsob riadenia a koordinácie našich vzájomne prepojených hospodárskych politík v Európskej únii," uvádza predseda komisie José Manuel Barroso.
Po schválení odporúčaní komisie Európskou radou by ich mali členské štáty podľa informácií zverejnených Zastúpením EK na Slovensku zohľadniť vo svojich politikách a štátnych rozpočtoch. Prvý ročný prieskum rastu predstavuje podľa komisie začiatok nového cyklu hospodárskeho riadenia v EÚ. "Prináša súbor rozličných opatrení, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska posilnenia oživenia hospodárstva z krátkodobého hľadiska, z hľadiska udržania tempa s hlavnými konkurentmi, ako aj z hľadiska prípravy EÚ na postupné plnenie cieľov stanovených v stratégií Európa 2020," informuje EK. Ročný prieskum rastu sa pritom má uplatňovať na EÚ ako celok a bude prispôsobený osobitným podmienkam v jednotlivých členských štátoch.
Jednotlivé kroky zamerané na boj proti kríze a podporu ekonomického rastu sú sústredené do troch prioritných oblastí. Medzi základné predpoklady rastu komisia zaradila uskutočnenie dôslednej fiškálnej konsolidácie, korekciu makroekonomickej nerovnováhy a zabezpečenie stability finančného sektora. V rámci mobilizácie trhu práce a vytvárania pracovných príležitostí navrhuje EK zvyšovať príťažlivosť práce, reformu dôchodkového systému či opätovné začlenenie nezamestnaných na trh práce. K podpore rastu by malo prispieť využitie potenciálu jednotného trhu, prilákanie súkromného kapitálu na financovanie rastu či zabezpečenie cenovo efektívneho prístupu k energii.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7183 | 20.48 % |