Vláda v stredu schválila návrh na predĺženie moratória na nákup poľnohospodárskej pôdy a lesov cudzincami o ďalšie tri roky, do 30. apríla 2014. Zároveň poverila rezort pôdohospodárstva, aby túto žiadosť predložil Európskej komisii. V odôvodnení návrhu agrorezort tvrdí, že ešte stále pretrvávajú hospodárske a sociálne dôvody, pre ktoré bolo obmedzenie zavedené. Dôkazom sú podľa ministerstva predovšetkým rozdiely v cenách pôdy na Slovensku v porovnaní s pôvodnými krajinami EÚ, rovnako ako aj odlišná výška dotácií a príjmov na určitú poľnohospodársku jednotku.
Návrh na predĺženie moratória pritom sprevádzali nejasnosti, keďže ministerstvo ešte koncom minulého roka tvrdilo, že oň nepožiada. Hovorca agrorezortu Juraj Kadáš vtedy uviedol, že obmedzenie nákupu pôdy pre cudzincov nie je riešenie, vzhľadom na skutočnosť, že v prechodnom období Slovensko nezaznamenalo z ich strany výrazný záujem o nákup slovenskej pôdy. V návrhu, ktorý v stredu schválila vláda, však už ministerstvo tvrdí, že slovenský trh s pôdou ešte nie je stabilizovaný a v prípade jeho otvorenia sa môže stať cieľom špekulatívnych nákupov. Sprístupnenie trhu s pôdou cudzincom navyše podľa ministerstva môže priniesť rýchle zvyšovanie cien a sťažilo by tak slovenským poľnohospodárom prístup k obrábanej pôde. Ľudia na vidieku by v prípade takéhoto nárastu cien prišli o prácu, čo by malo za následok zhoršenie sociálnej situácie na regionálnej a národnej úrovni, tvrdí ministerstvo vo svojom návrhu.
Ako na brífingu po zasadnutí vlády uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon, tento týždeň zašle ministerstvo list Európskej komisii so žiadosťou o predĺženie moratória. "Predpokladám, že komisia, tak ako je to zvykom, v priebehu troch mesiacov rozhodne o našej žiadosti. Keďže vyhovela žiadosti Maďarskej republiky, nevidím dôvod, prečo by nevyhovela aj nám," uviedol Simon. Podľa neho si je vláda vedomá, že cudzinci môžu nadobúdať poľnohospodársku a lesnú pôdu na Slovensku ako právnické osoby. "Vláda to považuje skôr za politický signál, že chceme chrániť slovenskú poľnohospodársku a lesnú pôdu, ak chcete našu rodnú zem, a nechceme ju predať iným, pretože aká by to bola krajina, keby sme tento základný element nemali v rukách," doplnil na brífingu Simon.
Minister už minulý týždeň uviedol, že v súvislosti so žiadosťou o predĺženie moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom treba nájsť komplexnejšie riešenie, ktoré bude v súlade s medzinárodnými normami. Ako ďalej informoval, ministerstvo si uvedomuje, že predĺženie moratória nie je dostačujúcim nástrojom ochrany slovenskej poľnohospodárskej pôdy, keďže cudzinci môžu ako zahraničné právnické osoby odkúpiť takéto pozemky už aj v súčasnosti. Možnou cestou by bol podľa Simona zákon opierajúci sa o nemeckú či dánsku legislatívu, podľa ktorej si poľnohospodársku pôdu môžu kúpiť len tí, ktorí žijú v danom regióne a kúpu pozemku musí schváliť agrárna
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8563 | 5.20 % |