Energetické spoločnosti by sa mali vrátiť k tradičnému schvaľovaniu cien energií. Vládny kabinet už odobril návrh na zrušenie zákona, na základe ktorého museli energetické spoločnosti schváliť svoje cenové návrhy aj na valnom zhromaždení. Od polovice apríla tohto roka by tak malo stačiť schválenie cien v predstavenstve spoločnosti. Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktoré zrušenie zákona predostrelo vládnemu kabinetu, zrušením zákona sa dáva možnosť postupovať pri podávaní cenových návrhov v súlade s rozhodnutím predstavenstva obchodnej spoločnosti. Mala by sa tak podľa rezortu odstrániť zvýšená administratívna záťaž pre podnikateľské subjekty, mali by sa znížiť náklady obchodných spoločností, ak disponujú väčším množstvom minoritných akcionárov a zlepší sa podnikateľské prostredie.
S krokmi ministerstva hospodárstva nesúhlasí bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek. "Ministerstvo hospodárstva nevie, čo robí. Zrušením tohto zákona si vyblokuje vyjednávaciu pozíciu s monopolmi. Jednoducho ministerstvo nebude mať možnosť zasahovať do cenových návrhov, čoho dôsledkom budú negatívne dopady pre spotrebiteľov. Mne sa zdá, že ministerstvo hospodárstva v súčasnosti akoby ani nežilo. Nič nevytvára, len ruší, čo bolo zavedené," povedal pred časom pre agentúru SITA.
Spoločnosti tento krok ministerstva hospodárstva vítajú. "Konečne. Tento zákon veľmi sťažoval výrobcom tepla nahlasovanie nových cien tepla regulačnému úradu. Zákon komplikoval celý proces pri schvaľovaní cenových návrhov. Vítame to," reagoval pre agentúru SITA šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. "Slovenský plynárenský priemysel víta zámer zrušiť tento zákon. Spoločnosti budú môcť predkladať cenové návrhy bez zbytočných prieťahov a komplikácií," dodal hovorca SPP Ondrej Šebesta. "Skupina Východoslovenská energetika víta všetky aktivity smerujúce k zjednodušeniu procesu regulácie cien elektriny - respektíve k rozšíreniu princípov liberalizácie vo všetkých trhových segmentoch, kde je to možné,“ doplnil hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško.
Zákon o podávaní cenových návrhov schválila bývalá vláda Roberta Fica koncom roka 2008. Vtedajšia vláda vtedy reagovala na kroky Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý opätovne žiadal zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj potom, čo to regulačný úrad odmietol. Zákon schválila vláda, následne parlament a podpísal ho prezident za päť dní.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8563 | 5.20 % |